Strabag nie skończył z komisariatem

Wizualizacja

W tym roku ceny materiałów budowlanych znacząco wzrosły. Odbija się to na inwestycjach. Przykładem jest nowa siedziba V Komisariatu Policji.

Kilka dni temu poinformowaliśmy, że wykonawca wybrany przez małopolską policję do budowy komisariatu przy ul. Mochnaniec zrezygnował z podpisania kontraktu. Wszystko przez podwyżki materiałów budowlanych. Przedstawiciel Strabaga tłumaczy, że nie jest tak, iż firma nie chce podjąć się prac. Chodzi o to, by zmienić cenę.

A te znacząco wzrosły od momentu, gdy oferty były składane pod koniec 2020 roku. Jednak zanim doszło do ostatecznego wyboru wykonawcy, minęło blisko pół roku.

Jak podaje serwis murator.pl w czerwcu 2021 roku ceny materiałów w 19 grupach wzrosły o średnio ponad 7%. Stal zdrożała o 100%, drewno o 80%, a płyty OSB o 40%. Dlatego Strabag uznał, że nie może sobie pozwolić na podjęcie prac uwzględniając wcześniejszą ofertę (22,7 mln zł).

– Z naszej strony była i nadal jest gotowość do podpisania umowy – mówi Łukasz Mielnik z biura prasowego Strabagu.

– W chwili obecnej nasza oferta firmy wraz z uwzględnieniem złożonego do zamawiającego wniosku o zmianę kwoty umowy na podstawie zaistnienia nieprzewidywalnych wzrostów cen na rynku budowlanym opiewa na kwotę o ponad milion niższą niż wskazana w artykule jako aktualnie rozpatrywana przez zamawiającego oferta firmy Erbet (26,8 mln) – tłumaczy Mielnik.

Ważność oferty wygasła

Przedstawiciel firmy zwraca uwagę na długi okres postępowania (odwołania do KIO i ponowne rozpatrzenie ofert), a na to Strabag nie miał wpływu. Mielnik stwierdza, że ważność oferty wygasła na przełomie maja i czerwca tego roku.

– Tym samym Strabag nie był dłużej zobowiązany do zawarcia umowy w oparciu o kwotę z oferty cenowej z dnia listopada 2020 roku.  Działając jako rzetelna i profesjonalna firma oraz mając na uwadze chęć współpracy z KWP Kraków zwróciliśmy się do zamawiającego z wnioskiem o zmianę kwoty umowy wynagrodzenia – tłumaczy.

Łukasz Mielnik dodaje, że wzrost cen na rynku budowlanym był nie do przewidzenia zarówno przez wykonawcę, jak i zamawiającego. Przedstawiciel firmy dodaje, iż wszystkie podjęte decyzje miały umocowanie w zapisach umowy i mieściły się w granicach ustawy prawo zamówień publicznych.

– Pragniemy również zwrócić uwagę na fakt, iż powyższe było konieczne, gdyż w odmiennym przypadku zawarcie umowy prowadziłoby do działania na szkodę Spółki. Wniosek Strabag o zmianę umowy nie został jednak przez zamawiającego zaakceptowany – kończy Łukasz Mielnik.

Teraz czas na ruch małopolskiej policji.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
comments powered by Disqus