Nad komisariatem wisi fatum? Wykonawca nie podpisał umowy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Władze małopolskiej policji nie będą wspominać tej inwestycji z przyjemnością. Po całej procedurze wyboru wykonawcy i ścieżce odwoławczej, firma, która pierwotnie została wybrana w przetargu, zrezygnowała z kontraktu.


Pod koniec stycznia 2021 roku małopolska policja wyłoniła wykonawcę budowy nowej siedziby dla podgórskich stróżów prawa. Od tego wyniku do Krajowej Izby Odwoławczej odwołała się jedna z firm, która został odrzucona na etapie wyboru najkorzystniejszej oferty. To nie dziwi, ponieważ Łęgprzem zaproponował za prace kilkaset tysięcy złotych mniej niż wybrana w przetargu firma (21,7 mln zł). KIO uznało argumenty przedsiębiorstwa i zadecydowało, że Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie powinna powtórzyć etap wyboru najkorzystniejszej oferty.

To ostatecznie nic nie dało, ponieważ ponownie jako wykonawca została wybrana spółka Strabag. Przedsiębiorstwo zaoferowało 22,7 mln złotych za wykonanie komisariatu. Wszystko to jednak działo się w maju. Kończy się lipiec, a działkę przy ul. Mochnaniec wciąż pokrywają krzewy. Dlaczego?

– Postępowanie rozstrzygnięto i finalnie wybrano wykonawcę, który jednak odmówił podpisania umowy na warunkach określonych w ofercie z uwagi na nieprzewidywany wzrost cen materiałów budowlanych – tłumaczy Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

– W związku z tym obecnie do drugiego w kolejności wykonawcy skierowano zapytanie o gotowość do zawarcia umowy.  W przypadku zawarcia umowy z drugim w kolejności wykonawcą roboty powinny się rozpocząć w III kwartale 2021 roku – informuje Sebastian Gleń.

Drugą najkorzystniejszą ofertę złożyła nowosądecka firma Erbet – 26,8 mln złotych.

Miał już stać

Temat budowy komisariatu ciągnie się od 2017 roku, kiedy pojawiły się informacje, że obiekt będzie gotowy w 2020 roku. Nic z tego nie wyszło, ponieważ dopiero w 2017 roku zakończyły się kwestie proceduralne związane z przekazaniem miejskiej działki policji. W styczniu zapadła decyzja o oddaniu nieruchomości pod zarząd komendzie wojewódzkiej, a w maju KWP uzyskała decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji publicznej.

W 2018 roku małopolska policja zawnioskowała o wprowadzenie budowy siedziby KP V do Programu Modernizacji Policji. Machina inwestycyjna ruszyła więc wraz z lipcowym przetargiem na projekt. Czas ukończenia prac i odbioru nowej siedziby komisariatu został wyznaczony na czwarty kwartał 2021. Do tej pory nie została tam wbita nawet symboliczna łopata.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
comments powered by Disqus