Stroje, które wciąż inspirują. Wystawa japońskich kimon w Muzeum Manggha [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Prawie sto kimon, malowanych, haftowanych, tradycyjnych, jak i tych współczesnych, znalazło się na najnowszej wystawie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Część z nich pochodzi od darczyńców.

Kimono to tradycyjny ubiór japoński, który postrzega się nie tylko jako wyraz tożsamości narodowej, ale także najwyższej klasy rzemiosło artystyczne, a czasami nawet dzieło sztuki. Charakteryzuje je prosty, geometryczny krój w kształcie litery T, bogactwo wzorów oraz różnorodna kolorystyka.

Kiedyś i dziś

Na wystawie „Kimono. Nieprzebrane inspiracje” zaprezentowano szeroką gamę kimon z XX i XXI wieku z liczącej ponad trzysta obiektów kolekcji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Na ekspozycji znajdziemy stroje z okresów Taishō (1912–1926) i Shōwa (1926–1989), a także przykłady ich nowych interpretacji.

– Współcześnie kimono bywa postrzegane jako ikona mody i inspirujący punkt wyjścia do reinterpretacji formy czy tradycyjnych japońskich wzorów. Może być również pretekstem do mieszania się kultur, połączeń form i wzorów, wywierając silny wpływ zarówno na high fashion, jak i na popkulturę na świecie – podkreślą twórcy wystawy.

Zwiedzający mogą zobaczyć nie tylko tradycyjne japońskie stroje, ale także projekty inspirowane kimonem autorstwa polskich projektantów: Joanny Hawrot, Antoniny Kondrat, Moniki Tatiany Idzikowskiej i Dominika Lisika. Kreacje te stanowią połączenie tradycji z wygodą i funkcjonalnością.

Dary od japońskich rodzin

Część prezentowanych na wystawie eksponatów trafiła do zbiorów Muzeum Manggha jako dar. W 2018 roku zafascynowana polską kulturą Reiko Nagakura przekazała instytucji ponad 100 kimon, które stanowiły rodzinną kolekcję gromadzoną w XX wieku.

Z kolei trzy lata później, dzięki życzliwości Yasuko i Naohiro Kizu, zbiór powiększył się o przekazane przez nich dwieście obiektów: kimon, pasów obi i akcesoriów stanowiących rodową wyprawę ślubną z 1936 roku.

Tradycyjne japońskie kimona prezentują nieprzebrane bogactwo wzorów, które nawiązują m.in. do świata natury, zwyczajów, trendów w sztuce czy wiary. Wiążą się także z pragnieniem długiego i pomyślnego życia.

Znaczenie ma także kolorystyka. Kimona w barwach czerwieni noszą zazwyczaj młode kobiety, gdyż odcień ten oznacza młodzieńczy urok i powab. Z kolei kolor fioletowy stanowi metaforę nieśmiertelnej miłości. Kimona nosi się obecnie na specjalne okazje, takie jak wesela, pogrzeby czy tradycyjne uroczystości.

Wystawa „Kimono. Nieprzebrane inspiracje” prezentowana jest w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha od 20 listopada do 10 kwietnia 2023 roku. Kuratorem ekspozycji jest Joanna Haba, która odpowiada także za aranżację plastyczną.