Rok 2021 w pigułce. W NCK zagościły najlepsze fotografie prasowe świata [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na wystawie World Press Photo w Nowohuckim Centrum Kultury zaprezentowano 120 zdjęć koncentrujących się wokół kryzysu klimatycznego, sytuacji politycznej i siły społeczeństwa.

World Press Photo to holenderska fundacja działająca od 1955 roku, która zajmuje się rozwijaniem i promowaniem sztuki wizualnej. Co roku nagradza najlepsze fotografie prasowe i dokumentalne z całego świata.

Oscary fotografii

Na tegoroczną edycję konkursu napłynęło prawie 65 tysięcy zdjęć nadesłanych przez ponad 4 tysiące fotografów ze 130 krajów. Wyróżnione zostały prace 24 twórców.

– Zaczęliśmy nagradzać kategorie regionalne, ponieważ zależało nam, by pokazywać historie, które są bliżej fotografa. Teraz 80 procent naszych twórców to fotografowie regionalni, ukazujący wydarzenia z własnego regionu. Dzięki zmianom mamy także więcej kobiet, które fotografują – wyjaśnia Julia Kozakiewicz, kuratorka fundacji World Press Photo.

W Nowohuckim Centrum Kultury zaprezentowano 120 zdjęć wykonanych w 2021 roku. Fotografie koncentrują się wokół takich tematów, jak kryzys klimatyczny, sytuacja polityczna, siła społeczeństwa, protesty i walka o prawa człowieka.

– World Press Photo pokazuje historię 2021 roku w pigułce. Odwiedzając wystawę można więc fizycznie przejść dookoła świata i zobaczyć, co się działo. To zazwyczaj nie są zbyt szczęśliwe historie, bo nie żyjemy w czasach, kiedy na świecie dzieje się dobrze. Mamy tu też jednak zdjęcia, opowieści, które pozwalają na pewien oddech i wiarę w to, że może być lepiej – mówi Julia Kozakiewicz.

Symbol cierpienia

Zwyciężczynią globalną World Press Photo 2022 została Amber Bracken – Kanadyjka pracująca dla New York Times. Zdjęcie „Szkoła z internatem w Kamloops” przedstawia rząd krzyży, na których zawieszone są czerwone sukienki – symbol cierpienia, jakiego doświadczyły rdzenne dziewczynki, uczennice kanadyjskich szkół z internatami.

– Fotografia ukazuje miejsce zbrodni na dzieciach rdzennych Kanadyjczyków. To bardzo tragiczna historia trwająca do lat 90. XX, w której dzieci rdzennych mieszkańców Kanady były siłą odbierane i wysyłane do szkół, tak zwanych Residential Schools, gdzie zabraniano im m.in. porozumiewania się we własnym języku – tłumaczy Julia Kozakiewicz, kuratorka fundacji World Press Photo.

Placówki te miały na celu „integrację” rdzennej ludności ze społeczeństwem zachodu oraz „szerzenie” wiary chrześcijańskiej. Jednak w rzeczywistości uczniowie często byli ofiarami przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej. W 2021 roku na terenie Kamloops Indian Residential School odkryto zbiorową mogiłę ze szczątkami ponad 200 dzieci.

Wystawę World Press Photo można oglądać do 7 grudnia w Białej Galerii Centrum NCK. Ekspozycja prezentowana jest w ramach wydarzenia „Siła fotografii”.