Spektakle, które przełamują tabu. W grudniu startuje festiwal Boska Komedia

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W dniach 7-16 grudnia odbędzie się kolejna odsłona festiwalu Boska Komedia. Wydarzeniu przyświecać będzie hasło „Polskie tabu”, a na deskach teatralnych zostanie zaprezentowanych aż 31 różnych spektakli.

– Festiwal zawsze budzi emocje, rozgrzewa nadzieje i spełnia marzenia. Jest w nim coś niesamowitego, co pozwoliło mu zaistnieć na arenie międzynarodowej, nie tylko jako miejsce prezentacji środowiska teatralnego, ale również ukrytego obrazu tego, co dzieje się w polskiej rzeczywistości – powiedział na konferencji Bartosz Szydłowski, dyrektor festiwalu.

Boska Komedia przełamuje tabu

Podczas 15. edycji festiwalu zaprezentowanych zostanie 31 przedstawień, w tym 9 w sekcji konkursowej Inferno, 10 w sekcji Paradiso, 10 w Purgatorio oraz 2 spektakle stworzone przez twórczynie z Ukrainy. Przyświecać im będzie hasło „Polskie tabu”, co pozwoli spojrzeć na stare tematy z nowej perspektywy.

– Jestem dumny, że polscy artyści nie odpuszczają. W najtrudniejszych czasach potrafią mówić głosem autentycznym, intensywnym, z pełnym oddaniem, w poszukiwaniu czegoś, co na co dzień znika nam z horyzontu, a co jest odzyskiwane w teatrze – podkreślił Bartosz Szydłowski.

Spektakle, które zostaną pokazane w trakcie festiwalu, koncentrują się na katolicyzmie i kulcie Jana Pawła II, uchodźcach, stosunkach polsko-żydowskich czy krachu wspólnej utopii. Twórcy starają się wyciągnąć to, co ukryte, by stało się zrozumiałe i rzetelnie przepracowane.

– Polski teatr jest zdominowany przez dyskusje wokół różnego rodzaju tematów, które wydarzyły się, ale nie lubimy o nich rozmawiać. Chowamy je i wolimy stereotypizować. W tym roku widać to szczególnie. Mamy też nowe pokolenie twórców, którzy wracają do tych samych tematów, ale budują nowe perspektywy – dodał dyrektor Boskiej Komedii.

Konkurs Inferno w nowej formule

15. edycja festiwalu Boska Komedia zapowiada się wyjątkowo nie tylko ze względu na swój jubileusz i liczbę prezentowanych spektakli. W tym roku po raz pierwszy dzieła najmłodszych twórców będą rywalizowały z przedstawieniami uznanych reżyserek i reżyserów w jednym konkursie – Inferno. Łącznie zmierzy się w nim 9 różnych spektakli.

– Program został tak skonstruowany, aby każdy przeszedł tę ścieżkę, odważył się na podróż i zobaczył zderzenia różnych tematów, które się oświetlają. Jednak niewątpliwie sporym wydarzeniem jest powrót Krystiana Lupy do Krakowa. Jego spektakl „Imagine” jest wielkim dziełem, które właśnie wróciło z sukcesem z tournée europejskiego. Znakomite aktorstwo, wizja i głęboko postawiona problematyka – zdradził Bartosz Szydłowski.

Oprócz spektaklu Krystiana Lupy w konkursie Inferno rywalizować będą:
  • „Śmierć Jana Pawła II” Jakuba Skrzywanka,
  • „Alte Hajm/ Stary dom” Marcina Wierzchowskiego,
  • „Odlot” Anny Augustynowicz,
  • „Dziady” Mai Kleczewskiej,
  • „Cudzoziemka” Katarzyny Minkowskiej,
  • „Łatwe rzeczy” Anny Karasińskiej,
  • „Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce” Michała Telegi,
  • „NaXuj. Rzecz o prezydencie Zelenskim” Piotra Siekluckiego.

Dziewięć festiwalowych premier oceni międzynarodowe jury w składzie: Maria Rößler (Niemcy), Martin Glaser (Republika Czeska), Artur Ghukasyan (Armenia), Luisa Hedo (Hiszpania), Christian Holtzhauer (Niemcy), Leman Yilmaz (Turcja), Vicențiu Rahău (Rumunia). Werdykt poznamy w czasie gali finałowej, która odbędzie się 14 grudnia w Teatrze Łaźnia Nowa.

Paradiso

W ramach sekcji młodych reżyserów (Paradiso), powstałej w ścisłej współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych w Krakowie, będzie można zobaczyć spektakl w reżyserii Zofii Gustowskiej „Własny pokój”, „Narodziny wrogości” Wiktora Bagińskiego, spektakl w reżyserii Jana Jelińskiego „Ludwig” czy projekt „Dom 1” Piotra Fronia i Marka Idzikowskiego.

Podczas Boskiej Komedii zaprezentowane zostaną także dwa dyplomy z AST w Krakowie: „Next level” w reżyserii Marcina Libera i „Inferno” Wery Makowskx.

10 grudnia publiczność będzie mogła zobaczyć kilka etiud studentek reżyserii: Kaliny Jagody Dębskiej, Małgorzaty Czerwień, Anny Obszańskiej oraz Dominiki Przybyszewskiej. Z kolei dzień wcześniej odbędzie się debata dotycząca edukacji artystycznej.

– Zainteresowani są nią szczególnie amerykańscy goście, którzy chcą, żebyśmy opowiedzieli o naszych metodach pracy i o tym, jak to się dzieje, że jesteśmy wylęgarnią tylu młodych talentów reżyserskich – wyjaśniła Dorota Segda, rektor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

Purgatorio

Wydarzeniami sekcji Purgatorio będą natomiast dwa przedstawienia zrealizowane przez polskich twórców za granicą. W tym roku pokazane zostaną spektakle w reżyserii Marii Magdaleny Kozłowskiej „Commune” wyprodukowane przez Frascati Producties w Amsterdamie oraz projekt teatralny „Rohtko” Łukasza Twarkowskiego z Dailies Teatris w Rydze (koprodukcja z Teatrem Kochanowskiego w Opolu). Na spektakl „Rohtko” widzowie zostaną dowiezieni autokarami do Opola.

Oprócz tego w Krakowie będzie można zobaczyć takie spektakle, jak „Odpowiedzialność” Michała Zadary z Mają Ostaszewską, „Strach i nędzę 2022” – produkcję festiwalową w reżyserii Bartosza Szydłowskiego oraz „Ale z naszymi umarłymi” Marcina Libera z Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach. Nie zabraknie także produkcji teatrów krakowskich np. „Baśni o wężowym sercu” Beniamina Bukowskiego ze Starego Teatru czy „Arcadii” z Teatru KTO w reżyserii Jerzego Zonia. W programie również przedpremierowy pokaz spektaklu „Act of Killing” w reżyserii Jana Klaty z Teatru Słowackiego.

O przemocy w instytucjach kultury

Festiwal Boska Komedia to nie tylko spektakle, ale także różne wydarzenia towarzyszące. W dniach 9-12 grudnia odbędą się cztery debaty w ramach zainicjowanego w zeszłym roku „Tabu przemocy”. Zaplanowane są także warsztaty poświęcone m.in. zapobieganiu mobbingowi i dyskryminacji czy reagowaniu na przekraczanie granic w procesie twórczym. Zajęcia zostaną poprowadzone przez psychologów i psychoterapeutów.

– Festiwal jest takim szczególnym miejscem, w którym nie tylko artystycznie przepracowuje się trudne tematy i różnego rodzaju tabu, ale też w rozmowie próbujemy zmierzyć się z tym, co jest dla nas trudne, emocjonalne, co było wyciszane albo zagłuszane, czego nie było słychać – wyznała kuratorka projektu Olga Brzezińska.

Podczas 15. edycji Boskiej Komedii podsumowana zostanie także współpraca w ramach sieci „Reagujemy!”. W związku z tym publiczność będzie mogła obejrzeć dwa spektakle stworzone przez ukraińskie twórczynie, które w obliczu wojny znalazły schronienie w Polsce: „5.00 UA” oraz „Życie na wypadek wojny”.

Sprzedaż biletów na spektakle rusza 16 listopada o godz. 12:00. Szczegółowy program Boskiej Komedii dostępny TUTAJ.

News will be here