Krakowskie muzea otwierają swoje podwoje. W programie zwiedzanie, pokazy i warsztaty

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W niedzielę, 20 listopada, odbędzie się Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich. W programie zwiedzanie, prezentacje multimedialne, pokazy i warsztaty. Będzie można także zobaczyć obiekty na co dzień niedostępne dla zwiedzających.

W tegorocznej edycji wydarzenia weźmie udział 55 muzeów i galerii wraz z oddziałami. W ramach dnia otwartego zwiedzić będzie można nie tylko instytucje na terenie Krakowa, ale także Niepołomic i Wieliczki. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich przy współpracy z urzędem miasta.

20 listopada na zwiedzających czekać będą takie atrakcje jak warsztaty, prezentacje multimedialne, pokazy czy oprowadzania z przewodnikami. Wiele ekspozycji stałych i czasowych zostanie udostępnionych za darmo lub za symboliczną opłatą. To także szansa, by zajrzeć za muzealne kulisy.

Rynek Podziemny, Pałac Krzysztofory, Rydlówka

Muzeum Krakowa zaprasza do odwiedzin w różnych oddziałach. Rynek Podziemny oferuje trasę turystyczną „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” z oprowadzaniem oraz spotkanie z grupą rekonstrukcyjną Wotczina Raróg. Z kolei w Rydlówce będzie można zobaczyć spektakl teatralny „Raz dokoła. Kobiety Wesela”.

Sporo atrakcji przygotował także Pałac Krzysztofory. W programie m.in. przedstawienie dla najmłodszych, prezentacja wybranych wnętrz – zwykle zamkniętych dla zwiedzających czy oprowadzanie tematyczne po podziemnej części ekspozycji „Kraków. Od początku, bez końca”.

Fabryka Emalia Oskara Schindlera zaprasza zaś na rozmowę oraz wspólne tworzenie wystawy „Wojenne portrety krakowian”.

– Z przyniesionych w ciągu dnia do muzeum kopii zdjęć i rodzinnych dokumentów z czasów niemieckiej okupacji zaaranżujemy razem wystawę. Będzie ona przypominać historie znanych i mniej znanych mieszkanek i mieszkańców naszego miasta. W przygotowanej przestrzeni, dostępnym dla ogółu publiczności, krakowianie będą mogli zaprezentować swoje prywatne pamiątki z okresu II wojny światowej, a także podzielić się z muzealnikami swoją rodzinną opowieścią – informuje muzeum.

Oprócz tego warto zajrzeć też do innych oddziałów, w tym m.in. do Celestatu, Starej Synagogi, Apteki pod Orłem, Muzeum Nowej Huty, Domu pod Krzyżem czy Muzeum Podgórza. W programie oprowadzania kuratorskie, spotkania i warsztaty.

20 listopada cena wstępu na wszystkie czynne w tym dniu wystawy stałe i czasowe w Muzeum Krakowa wynosi 1 zł (nie dotyczy wcześniej dokonanych rezerwacji i biletów zakupionych w przedsprzedaży).

Odkrywanie muzealnych zakamarków

W ramach Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich zwiedzający będą mogli zobaczyć wnętrza, które na co dzień nie są udostępniane. Taką szansę przygotowało m.in. Międzynarodowe Centrum Kultury.

– Specjalnie na tę okazję zabierzemy Państwa w podróż mało znanymi korytarzami kamienicy „Pod Kruki”. Wspólnie z dr. Michałem Wiśniewskim i Markiem Świdrakiem zajrzymy do miejsc na co dzień niedostępnych – wszystko po to, by odnaleźć ślady dawnych mieszkańców tego miejsca – zdradza MCK.

Udział w oprowadzanich jest bezpłatny, ale obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc pod adresem: warsztaty@mck.krakow.pl.

Na podróż po muzealnych zakamarkach zaprasza także MuFo Rakowicka. Oprowadzanie pt. „Jak wygląda Muzeum od kuchni?” poprowadzi Adrianna Gębala-Pietras, zastępczyni dyrektora Muzeum Fotografii. Wstęp: 5 zł. Zapisy przez system rezerwacji online. Oprócz odkrywczej wędrówki odbędą się także warsztaty dla najmłodszych i spotkania. Sporo atrakcji czekać będzie też w MuFo Józefitów i MuFo Strzelnica.

Co oferuje Muzeum Narodowe?

W Gmachu Głównym MNK będzie można zobaczyć stałe i czasowe ekspozycje, takie jak „Galeria Rzemiosła Artystycznego”, „XX + XXI. Rzeźba, Galeria Sztuki Polskiej”, „Łempicka” i „Nowy początek. Modernizm w II RP”. Nie zabraknie również oprowadzań, warsztatów, spotkań czy pokazów.

Sporo będzie się działo także w oddziałach MNK. 20 listopada warto wybrać się m.in. do Muzeum Czartoryskich, gdzie znajduje się słynne dzieło Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”, czy Pawilonu Józefa Czapskiego, by zobaczyć wystawę czasową „Sztuka nowoczesna z kolekcji Książąt Lubomirskich”.

MNK zaprasza również do Kamienicy Szołayskich, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, Sukiennic, Domu Mehoffera czy Muzeum Wyspiańskiego.

Kosmiczne animacje, warsztaty i wystawy

20 listopada Muzeum Inżynierii i Techniki przygotowało dla najmłodszych krakowian warsztaty kreatywne „Moje Muzeum” oraz „Jak zbudować muzeum”. W programie także zwiedzanie wystawy „Tramwaje na Wawrzyńca” z przewodnikiem i gra miejska „MuzeON”.

Z kolei Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprezentuje replikę skafandra Neila Armstronga – pierwszego człowieka, który stanął na Księżycu, dowódcy misji Apollo 11 wraz z wystawą towarzyszącą. W tym dniu odbędzie się także projekcja filmu „Apollo 13” w Kinie Wysokich Lotów, a na dzieci i młodzież czekać będą kosmiczne animacje.

Na zwiedzanie pełne atrakcji zapraszają także inne krakowskie instytucje, m.in. Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK czy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Szczegółowy pogram 17. edycji Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich dostępny tutaj oraz na stronach muzeów uczestniczących w wydarzeniu.

comments powered by Disqus