Opowieść o dwóch twarzach Polski. „Dziady” Mickiewicza w Teatrze Słowackiego

Premiera fot. Bartek Barczyk/Teatr Słowackiego

„Dziady” Adama Mickiewicza to kolejna premiera tego sezonu w Teatrze Słowackiego. Spektakl w reżyserii Mai Kleczewskiej będzie opowieścią o Polsce i jej dwóch obliczach.

– Dziś dwie Polski to nasza codzienność, dwa walczące przeciw sobie narody. Poeci stają pomiędzy walczącymi w bratobójczej walce stronami, ale są samotni. Żadna ze stron nie potrzebuje poetów. Jak w upiornym śnie, śnimy wciąż ten sam sen, a polski dramat zdaje się nie mieć końca. Głos Konrada brzmi w tym świecie dobitnie i tragicznie – zapowiada reżyserka spektaklu Maja Kleczewska.

Premiera spektaklu odbędzie się 19 listopada na dużej scenie, w 120-lecie prapremiery w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego.

„Dwa walczące przeciw sobie narody”

Kolejna premiera Teatru Słowackiego będzie przedstawieniem o Polsce.  Polsce, w której poeci stają między walczącymi w bratobójczej walce stronami. Jednak żadna z nich ich nie potrzebuje.

„Mając w pamięci spektakle Wyspiańskiego, Dejmka, Swinarskiego, Grzegorzewskiego wiemy, że ten arcypolski dramat opowiada o naszej nieuświadomionej retrotopii, o nieumarłej przeszłości i jej nieumarłych upiorach. Społeczność krwawego obrzędu i konformistyczny salon to dwie twarze Polski, które Wyspiański spotkał wraz z upiorami na jednym weselu. Dziś dwie Polski to nasza codzienność – dwa walczące przeciw sobie narody” – czytamy w zapowiedzi spektaklu.

Na dużej scenie wystąpią m.in. Dominika Bednarczyk, Jan Peszek, Lidia Bogaczówna, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Marcin Kalisz, Agnieszka Kościalniak, Tomasz Augustynowicz, Rafał Dziwisz. W spektaklu wystąpią również tancerze baletu Cracovia Danza.

„Wolał(a)bym nie”

Tegoroczny sezon w Teatrze Słowackiego upływa pod hasłem „Wolał(a)bym nie”, które odnosi się do ludzi, którzy nie zmieniają swoich przekonań i pozostają sobą. Tym razem teatr koncentruje się na indywidualistach, sceptykach i ekscentrykach.

„Dziady” to trzecia premiera w tym sezonie. W październiku widzowie mieli okazję zobaczyć już przedstawienie „Debil” Maliny Prześlugi w reż. Piotra Ratajczaka i „Danton” w reż. Radosława Stępnia na  podstawie tekstu Konrada Hetela.

Kolejne premiery

Wśród kolejnych propozycji znalazła się „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa. Premiera spektaklu w adaptacji i reżyserii Marii Wojtyszko i Jakuba Krofty jest zaplanowana 3 grudnia.

Jeszcze w grudniu teatr zaprosi widzów na spektakl „Pani Bovary” G. Flauberta w reż. Małgorzaty Jakubowskiej. Premiera odbędzie się 4 grudnia na scenie Domu Machin.

Kameralna inscenizacja zweryfikuje Flaubertowską historię o poszukiwaniu tożsamości w obrębie kobiecych ról, rozczarowanie Emmy dotychczasowymi wyborami i zada pytania o status wyborów podejmowanych przez kobiety w kontekście oczekiwań i schematów społecznych.