Krakowskie szopki znów ozdobią pomnik Mickiewicza

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wielkimi krokami zbliża się 80. Konkurs Szopek Krakowskich. 1 grudnia szopkarze zaprezentują swoje dzieła, ustawiając je na stopniach pomnika Mickiewicza na Rynku Głównym. Kilka dni później poznamy laureatów konkursu.

Wielopoziomowa, wieżowa i bogato zdobiona budowla, łącząca w sobie elementy zabytkowej architektury Krakowa w bożonarodzeniowej scenerii. Taka właśnie jest szopka krakowska, która stała się ewenementem na światową skalę. W tym roku, po raz 80., zostaną wybrane najpiękniejsze prace.

– Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa – informuje Muzeum Krakowa.

U stóp Mickiewicza

W czwartek, 1 grudnia, szopkarze tradycyjnie przyniosą swoje prace na Rynek Główny, gdzie ustawią je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Krakowianie będą mogli je oglądać od godz. 10:00 do 12:00. Gdy z wieży Mariackiej zabrzmi hejnał, kapela ludowa z Bronowic poprowadzi wokół rynku korowód szopek, docierając na scenę, gdzie odbędzie się prezentacja szopek i ich autorów.

Następnie twórcy przeniosą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory. Tam jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków, oceni prace szopkarzy. Laureatów poznamy 4 grudnia o godzinie 13:00 w Sali Miedzianej.

Szopki będzie można zobaczyć od 5 grudnia do 27 lutego 2023 roku na wystawie pokonkursowej w Pałacu Krzysztofory.

Szopki opanują Kraków

Szopki, jak co roku, zagoszczą niemal w całym mieście. Muzeum Krakowa wspólnie z KBF umieści w miejskiej przestrzeni ponad dwadzieścia szopek krakowskich. Dzieła te będzie można podziwiać w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych czy parkach. 6 stycznia odbędzie się spacer „Wokół Szopki”, który poprowadzi dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

Na chętnych czeka także gra miejska, podczas której będzie można poznać tradycję budowy szopek krakowskich oraz dowiedzieć się, które legendy inspirowały twórców niematerialnego dziedzictwa Krakowa.

– Zespoły od 3 do 10 osób zmierzą się również z trudnym zadaniem tworzenia elementów szopek, a z okazji 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich, będą mieć okazję poznać wybrane sylwetki najwybitniejszych twórców zjawiska – wyjaśnia Muzeum Krakowa.

Gra miejska rozpocznie się 3 grudnia o godz. 10:00 w holu Pałacu Krzysztofory i zakończy w tym samym miejscu o 14:30.

80. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu na stronie Muzeum Krakowa.