Historia Karoliny Lanckorońskiej zamknięta w kadrach. Nowa wystawa w Muzeum AK

Karolina Lanckorońska na tarasie w Rozdole, 1938 r., autor nieznany, ze zbiorów PAU, AN_KIII_150_329, digitalizacja: PAU, projekt PAUart, pauart.pl domena publiczna

Od 20 listopada w siedzibie Muzeum Armii Krajowej dostępna będzie wystawa poświęcona historii Karoliny Lanckorońskiej. To fotograficzna dokumentacja jej ponad stuletniego życia.

Historyk sztuki, żołnierz AK, działaczka Polonii we Włoszech, pisarka i współzałożycielka Polskiego Instytutu Historycznego w Rzymie. To tylko kilka z wielu określeń, które można przypisać Karolinie Lanckorońskiej, pochodzącej z rodu arystokratycznego herbu Zadora. Jej ponad stuletnie życie ukazane zostanie na wystawie w Muzeum AK.

Fotograficzna opowieść

Dzięki fotografiom zamieszczonym na ekspozycji „Pierwsza i ostatnia. Karolina Lanckorońska” zwiedzający będą mogli poznać historię jednej z najwybitniejszych kobiet swoich – i zarazem naszych – czasów. Karolina Lanckorońska urodziła się w 1898 roku w Buchbergu (obecnie w Austrii). Zmarła 104 lata później w Rzymie i tam też została pochowana.

Na wystawie zamieszczone zostaną zdjęcia z różnych okresów jej życia: od uroczego bobasa w kołysce, przez ciekawą świata dziewczynkę, aktywną młodą kobietę, aż po starszą panią u kresu życia.

– To także możliwość prześledzenia zmian w modzie na przestrzeni wieku (a ubrania szyte na miarę miała piękne!), a przede wszystkim podróż do świata, którego już nie ma – informują przedstawiciele Muzeum AK.

Ostatnia z rodu

Karolina Lanckorońska pochodziła z bardzo zamożnej i znaczącej rodziny. Chociaż dzieciństwo i okres studiów spędziła w Wiedniu oraz w Rzymie, co rok przyjeżdżała do Polski. Jej pasją była historia sztuki. W 1935 roku, jako pierwsza Polka, uzyskała w tej dziedzinie habilitację.

Gdy wybuchła II Wojna Światowa, Karolina Lanckorońska podjęła pracę konspiracyjną. Najpierw we Lwowie, gdzie wykładała na Uniwersytecie Jana Kazimierza, potem w Krakowie. Służyła w szeregach Związku Walki Zbrojnej, a następnie w Armii Krajowej. W 1942 roku została aresztowana przez Niemców i osadzona w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, w którym przebywała do kwietnia 1945 r.

Po wojnie osiadła we Włoszech, gdzie podjęła współpracę z 2 Korpusem Polskim generała Władysława Andersa. Była także jedną z inicjatorek powstania Polskiego Instytutu Historycznego w Rzymie. Założyła również Fundację Lanckorońskich, wspierającą polskie instytucje emigracyjne i krajowe oraz odbiorców indywidualnych.

Do późnych lat zajmowała się pracą naukową i wydawniczą. Spuściznę Lanckorońskich, jako ostatnia z rodu, przekazała polskim instytucjom kulturalnym m.in. Zamkowi Królewskiemu na Wawelu, który otrzymał ponad 500 zabytkowych obiektów.

Prezentowane na wystawie fotografie pochodzą ze zbiorów Polskiej Akademii Umiejętności.

Wernisaż ekspozycji odbędzie się 20 listopada o godz. 16:00 w siedzibie Muzeum AK przy ul. Wita Stwosza 12. W programie rozmowa z Małgorzatą Leśniewską, która towarzyszyła Karolinie Lanckorońskiej w ostatnich latach jej życia w Rzymie, wykład „Lata trzydziesta, lata czterdzieste – moda czasów elegancji” przygotowany przez Aleksandrę Pałkę oraz oprowadzanie kuratorskie. Wystawę będzie można zwiedzić bezpłatnie.

Portal LoveKraków.pl jest patronem medialnym ekspozycji.

comments powered by Disqus