Światowej sławy kardiochirurg poparł kandydata na prezydenta Krakowa

fot. Mat. prasowe

– Miasto jest jak krwiobieg – wszystko jest od siebie zależne, musi współgrać, najdrobniejszy szczegół wpływa na ogólną kondycję – powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej kardiochirurg i transplantolog, prof. Jerzy Sadowski.

Naukowiec przed drugą turą oficjalnie poparł kandydaturę Gibały, a jeśli ten wygra, będzie jego doradcą.

Prof. Jerzy Sadowski to kardiochirurg i transplantolog światowej sławy. Do 2014 roku kierował Instytutem Kardiologii Collegium Medicum UJ, dziś jest jego doradcą. Jako pierwszy na świecie zdecydował się w 2005 roku na wszczepienie zastawki bezszwowej. Ta operacja dzisiaj jest już standardem, ale wtedy zrewolucjonizowała chirurgię zastawek serca.

– Powszechnie znany jest fakt wpływu krakowskiego smogu na zdrowie mieszkańców. Jakość powietrza jest bardzo ważna, ale nie tylko ona. Niewydolność żylna, zatorowość płucna, nowotwory, POChP, dzieci z mniejszą wagą urodzeniową – co może być przyczyną takiego stanu zdrowia mieszkańców Krakowa? Na przykład źle zaplanowane ścieżki rowerowe, co zniechęca do wybierania takiego zdrowego środka transportu. W każdym obszarze, za każdą decyzją powinna iść refleksja, jaki wpływ na zdrowie mieszkańców mają przyjęte rozwiązania. I taką refleksję widzę u Łukasza Gibały. Dlatego zdecydowałem o współpracy – powiedział Jerzy Sadowski.

– To, że mogę tu dzisiaj stanąć obok prof. Jerzego Sadowskiego, którego w Krakowie przedstawiać nie trzeba nikomu, to dla mnie zaszczyt – mówił podczas konferencji prasowej Łukasz Gibała, kandydat na prezydenta Krakowa. Zapowiedział, że w przypadku wygranych wyborów prof. Sadowski, jako jego doradca, będzie m.in. recenzował pod kątem zdrowotnym miejskie dokumenty strategiczne.

– Obaj doskonale rozumiemy, że miasto jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasze samopoczucie i zdrowie – mówił Łukasz Gibała.

Jego zdaniem niezbędne jest ograniczenie negatywnych procesów cywilizacyjnych, takich jak hałas i zanieczyszczenia. Łatwy dostęp do atrakcyjnych usług publicznych, np. transportowych, sprawi, że znacząco poprawi się jakość powietrza.

– Będziemy promować aktywność fizyczną w różnych grupach wiekowych, udostępniając nie tylko miejsca przeznaczone do takich działań, ale także tworząc specjalne programy angażujące mieszkańców – dodał Gibała.