News LoveKraków.pl

Ile zarobi nowy prezydent Krakowa? Trochę mniej niż Jacek Majchrowski. „Na podwyżkę nie może liczyć”

fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl
Niezależnie od tego, kto nim zostanie, nowy prezydent Krakowa nie będzie mógł liczyć na takie wynagrodzenie jak Jacek Majchrowski. Nie dostanie też podwyżki.
Jako prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zarabia miesięcznie 21 485 zł (brutto). Na tę kwotę składa się wynagrodzenie zasadnicze (10 770 zł), dodatki funkcyjny i specjalny (łącznie 8561 zł) oraz dodatek za wieloletnią pracę (2154 zł).

Zgodnie z przepisami to rada miasta podejmuje uchwały w sprawie zarobków prezydenta. W Krakowie ostatnia została przegłosowana w listopadzie 2021 roku. Miało to związek z nowelizacją ustawy o wynagrodzeniach pracowników samorządowych. Sejm przegłosował zmiany, podwyższające maksymalne progi uposażenia prezydentów miast. Na podwyżkę dla prezydenta Krakowa musiała zgodzić się rada miasta. I to zrobiła. Przed podjęciem uchwały przez RMK prezydent Krakowa zarabiał miesięcznie 12 525 zł (brutto).

Nim Jacek Majchrowski otrzymał podwyżkę, z jego wypowiedzi dało się wyczuć, że nie jest do końca zadowolony z zarobków. „Pensja zasadnicza prezydenta milionowego miasta, dysponującego prawie siedmiomiliardowym budżetem, wynosi 5 tys. zł. Pensja moich zastępców wynosi 4,5 tys. zł, tzn. tyle, ile kaprala w wojsku. Moja pensja jest ciut wyższa niż sierżanta. W urzędzie miasta 670 osób ma wyższą pensję zasadniczą niż ja. Biorąc pod uwagę całe wynagrodzenie, jestem na 59. miejscu w urzędzie” – mówił „Gazecie Wyborczej”.

Reasumując: ile zarobi nowy prezydent? – Nieco mniej niż obecny, ponieważ siłą rzeczy żaden z kandydatów na to stanowisko nie przepracował tylu lat w swoim życiu co Jacek Majchrowski. Dodatek za wieloletnią pracę będzie zatem mniejszy – komentuje Dominik Jaśkowiec z Komisji Głównej Rady Miasta Krakowa. – Do RMK dostało się sporo nowych osób. Nawet jeśli nowi radni uznaliby, że prezydent zarabia za mało, podwyżki nie mogą mu przyznać, ponieważ obecna kwota jest już maksymalną, którą dopuszcza ustawa – dodaje Jaśkowiec.

Urzędnicy potwierdzają, że dodatek za wieloletnią pracę ustalany jest indywidualnie. – Zależy od stażu pracy konkretnego człowieka – twierdzi Joanna Dubiel z biura prasowego magistratu. Prezydent nie otrzymuje nagród i premii.