Rozbudowa Muzeum Archeologicznego. Natrafiono na średniowieczną niespodziankę [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Podczas prac przy rozbudowie siedziby Muzeum Archeologicznego od strony ul. Senackiej odkryto średniowieczny mur i część prezbiterium dawnego kościoła św. Michała.

Prace związane z poszerzeniem przestrzeni muzeum są na początkowy etapie. Podstawowym zamierzeniem było zrobienie nowego wejścia. Pozostałe roboty dotyczą pogłębienia tak zwanego dziedzińca straceń, przeszklenie go i zrobienie nowej klatki schodowej i nowej windy, która poprowadzi zwiedzających po całkiem nowych wystawach Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Na prace, które mają potrwać dwa lata przeznaczono 18 mln złotych. Środki pochodzą z funduszy województwa małopolskiego i Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa. Władze muzeum starają się pozyskać kolejne fundusze.

Archeologiczne niespodzianki

Na krypty XVII-wiecznego kościoła św. Michała i św. Józefa, szkielety i trumienne ćwieki natrafiono podczas prac remontowych związanych z realizacją projektu przebudowy budynku tuż obok dawnego wejścia, na tzw. dziedzińcu straceń.

W trakcie prac archeolodzy natrafili na pozostałości kościoła św. Michała i Św. Józefa wzniesionego w XVII w. na terenie zespołu klasztornego karmelitów bosych, a w 1797 r. przekształconego w więzienie i siedzibę sądu. Kościół został rozebrany w 1872 roku w trakcie gruntownej modernizacji budynku. Sam kościół najprawdopodobniej był już w nie najlepszym stanie - obecne odkrycia archeologiczne wskazały, że w świątyni wybuchł pożar.

Do tej pory udało się wybić nowe wejście do tak zwanej sali z filarem, gdzie kiedyś będzie docelowo sklepik, punkt kasowy i informacyjny. Dalej wykonano drugie przebicie do dziedzińca straceń. Tu archeolodzy odkryli pozostałości prezbiterium kościoła św. Michała i średniowieczny mur. – Jeszcze nie wiemy, do czego on służył, ale jesteśmy też na poziomie krypt kościoła św. Michała, które były pod prezbiterium. Zapewne część tej substancji zabytkowej będzie udostępniana do zwiedzania w postaci takiego in situ skansenu. Zachowanych jest między innymi 11 schodów, które prowadziły do tej krypty – mówi dla LoveKraków.pl dyrektor dr hab. Jacek Górski.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto