Święto Pałacu Krzysztofory pod znakiem krakowskich wizjonerów

Sala Baltazara Fontany w Pałacu Krzysztofory fot. Muzeum Krakowa

„Imieniny Krzysztofa… z wizjonerami” – pod takim hasłem odbędzie się tegoroczne święto Pałacu Krzysztofory. W ramach wydarzenia będzie można zwiedzić wystawę stałą za symboliczną złotówkę.

W związku ze zbliżającymi się imieninami Krzysztofa Muzeum Krakowa zaprasza na dwudniowe święto oddziału przy Rynku Głównym 35. Wydarzenie odbędzie się w ostatni weekend lipca pod hasłem „Imieniny Krzysztofa z wizjonerami”.

O krakowskich wizjonerach

Od niepamiętnych czasów Kraków przyciągał niezwykłych ludzi, którzy w iście wizjonerski sposób wprowadzali w życie rozmaite rozwiązania o niepospolitym charakterze. W tym gronie można znaleźć zarówno przedsiębiorców, polityków, jak i również działaczy społecznych oraz artystów. O dokonaniach niektórych z nich przypomną organizatorzy święta Pałacu Krzysztofory.

– W tym roku będziemy rozmawiać o postaciach nietuzinkowych w historii Krzysztoforów, jak i samego Krakowa. Opowiemy historie związane z takimi postaciami jak Tadeusz Kantor, Jacek Kluszewski, Juliusz Leo czy Pan Twardowski, postać niezwykle tajemnicza, ale związana z Krzysztoforami – zapowiada Justyna Kasińska z Muzeum Krakowa.

Warsztaty, spotkania i oprowadzania

Chociaż uroczyste świętowanie odbędzie się w dniach 29–30 lipca, Muzeum Krakowa już w ten weekend zaprasza na wydarzenia zapowiadające. W sobotę o godz. 10:00 zaplanowano rodzinne warsztaty teatru cieni, podczas których uczestnicy będą mogli poznać historię Pana Twardowskiego. Z kolei w niedzielę odbędzie się prelekcja prof. Adama Wibrowskiego pt. „Fontana zaprasza Fontanę”.

Będzie to opowieść nie tylko o dziełach Baltazara Fontany, którego większość z nas kojarzy jako twórcę dekoracji kościelnych oraz pałacowych, ale też opowieść o postaci XIX-wiecznego polskiego kompozytora i przyjaciela Fryderyka Chopina – Juliana Fontany – wyjaśnia Justyna Kasińska.

Spotkanie odbędzie się w zabytkowej sali Baltazara Fontany o godz. 17:00. Wstęp bezpłatny (bez konieczności zapisów).

W ostatni weekend lipca Muzeum Krakowa zaprasza natomiast na warsztaty muralowe dla dzieci z artystą Mikołajem Rejsem, oprowadzania po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca” oraz ekspozycji czasowej poświęconej twórczości Włodzimierza Tetmajera, wieczorne zwiedzanie śladem krakowskich wizjonerów oraz przedstawienie dla dzieci „Opowieści o Panu Twardowskim”.

W ramach święta Pałacu Krzysztofory odbędzie się także spotkanie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem oraz Andrzejem Mleczko, którzy opowiedzą o wyjątkowych postaciach i przybliżą ducha minionych czasów. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę o godz. 16:00 (wstęp wolny). Na koniec spotkania, zgodnie z tradycją, organizatorzy zaproszą uczestników na słodki imieninowy poczęstunek.

Uroczyste świętowanie zwieńczy koncert muzyki klasycznej, który odbędzie się o godz. 19:00 w najbardziej reprezentacyjnej pałacowej sali, czyli sali Baltazara Fontany.

– Przez cały weekend, 29 i 30 lipca, wystawę stałą „Kraków od początku, bez końca” będzie można zwiedzić za symboliczną złotówkę. Ponadto przewidzieliśmy wstęp wolny dla wszystkich Krzysztofów – podkreśla Justyna Kasińska.

Szczegółowy program oraz informacje dotyczące zapisów na wydarzenia dostępne są na stronie Muzeum Krakowa.