Bronowicki malarz i świadek historii. O twórczości Tetmajera w Pałacu Krzysztofory [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Około 400 obiektów, w tym blisko 200 obrazów olejnych, trafiło na wystawę „Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu” w Pałacu Krzysztofory. To pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości młodopolskiego artysty.

Od 30 czerwca w oddziale Muzeum Krakowa przy Rynku Głównym 35 zwiedzający będą mogli zobaczyć ekspozycję poświęconą Włodzimierzowi Tetmajerowi. Znalazły się na niej obrazy olejne, szkice, projekty do polichromii i ilustracji, a także pamiątki osobiste malarza.

Włodzimierz Tetmajer – od malarza do działacza społecznego

Prezentowana w Pałacu Krzysztofory wystawa jest ekspozycją monograficzną, czyli przekrojową prezentacją twórczości artystycznej Włodzimierza Tetmajera.

– Co daje wystawa monograficzna? Gdy bierzemy książkę do ręki, to chcemy ją przeczytać w całości, nie jeden rozdział czy dwa. Tutaj też mamy historię, którą możemy przeczytać jak książkę pt. „Tetmajer”. Widzimy go najpierw jako zakochanego w przepięknej Annie Mikołajczykównie, potem odkrywającego wieś i zafascynowanego nią, następnie odkrywającego smutek tej wsi, biedę i trudny los kobiet. Widzimy Tetmajera, który chce walczyć o niepodległość, aż w końcu staje się bardzo znanym działaczem politycznym – mówi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

Przestrzeń wystawiennicza podzielona jest na różne wątki tematyczne, dzięki którym można podążać drogą Włodzimierza Tetmajera. Mamy więc wątek biograficzny, działalność na polu etnograficznym, działalność ilustratorską oraz działalność polityczną. Dominująca część ekspozycji poświęcona jest jednak malarstwu.

Bronowice oczami Tetmajera

Na wystawie zwiedzający mogą zobaczyć około 400 obiektów, w tym blisko 200 obrazów olejnych. Najbardziej znane są prace z lat 90. XIX wieku.

– Ważną cezurą życiową dla Tetmajera był rok 1890, kiedy związał się z Bronowicami, również uczuciowo, poślubiając córkę włościańską Annę z Mikołajczyków. Od tego czasu Bronowice w różny sposób przewijają się w jego twórczości. Bardzo chętnie przedstawiał sceny rodzajowe, utrwalające różne zwyczaje, stroje, życie codzienne mieszkańców wsi czy ceremonie świąteczne. Bronowice stały się też tłem do przedstawienia wydarzeń historycznych rozegranych sto lat wcześniej – tłumaczy Marta Marek, kuratorka wystawy.

Na ekspozycji znalazły się obiekty z całej Polski. Wśród nich są rodzinne pamiątki po artyście, udostępnione Muzeum Krakowa przez wnuczkę oraz prawnuczkę Włodzimierza Tetmajera.

– Ważnym obiektem na wystawie jest skrzynia posagowa Anny Tetmajerowej z Mikołajczyków, która na co dzień służy rodzinie, a tutaj odgrywa rolę istotnego przedmiotu w części poświęconej etnografii, gdzie możemy zobaczyć mieszkańców bronowickiej wsi w ich strojach – wyjaśnia Marta Marek.

W bliskim sąsiedztwie skrzyni posagowej prezentowany jest również krzyż, który nosiła żona Włodzimierza Tetmajera. Krakowianie i turyści mogą zobaczyć także pamiątki odnoszące się do zaangażowania malarza jako polityka i patrioty.

Ekspozycja wpisuje się w obchody Roku Włodzimierza Tetmajera, który został ustanowiony m.in. ze względu na przypadającą w 2023 roku setną rocznicę śmierci młodopolskiego artysty. Wystawę będzie można zwiedzać przez kilka miesięcy – od 30 czerwca do 12 listopada. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 29 czerwca, o godz. 17:00.