Swobodnie, ale nie „spacerkiem”. ASP musi znaleźć kilkanaście milionów na dokończenie remontu

Kiedy koniec remontu przy ul. Syrokomli 21? fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Akademia Sztuk Pięknych musi pozyskać kilkanaście milionów złotych na dokończenie remontu budynku przy ul. Syrokomli 21. To tu w przyszłości mają się mieścić dwa wydziały uczelni – grafiki i architektury wnętrz.

Przebudowa obiektu rozpoczęła się 23 czerwca 2017 roku. Jak informowały ówczesne władze uczelni, całkowity koszt prac to 28 milionów złotych.

Inwestycję podzielono na trzy etapy. Pierwszy z nich był związany z wymianą i wzmocnieniem stropów, kolejny dotyczy termomodernizacji budynku, a trzeci remontu, adaptacji poddasza i dostosowania budynku do wymagań obu wydziałów ASP. Według planów, obiekt ma być rozbudowany od strony podwórza – zależy to jednak od pozyskania środków finansowych.

Zmiana planów

Otwarcie budynku było zaplanowane na połowę 2019 roku, aby studenci mogli rozpocząć rok akademicki już w nowym obiekcie. Tak się jednak nie stało, ponieważ na przeszkodzie stanęły przede wszystkim kwestie finansowe.

– We wrześniu 2023 roku musimy się tu wprowadzić. Nieważne jak, ale musimy – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl rektor ASP, prof. Andrzej Bednarczyk. – Nie mamy pełnego zabezpieczenia finansowego, więc teraz moją rolą jest budowanie aliansów i poszukiwanie możliwości sfinansowania tej inwestycji. Musimy wykazać, jakie zyski z remontu będzie miała nie tylko uczelnia, ale i ministerstwo kultury czy miasto. W tym celu przygotowujemy specjalną ofertę. Aby doprowadzić remont do końca, musimy pozyskać kilkanaście milionów złotych.

Nowy rektor ASP dodaje, że uczelni udało się przesunąć termin realizacji inwestycji. – Pozwala mi to teraz swobodnie działać. Ale na pewno nie „spacerkiem” – zaznacza Bednarczyk.

Pracownie w jednym miejscu

Po planowanej rozbudowie, budynek przy ul. Syrokomli będzie miał powierzchnię użytkową ok. 5400 mkw. Mają się tu zmieścić w całości wszystkie pracownie wydziału grafiki i wydziału architektury wnętrz, obecnie rozproszone w kilku miejscach.

Powstaną tu nowoczesne pracownie druku 3D, wycinarek laserowych i modelarnie meblowe czy pracownie projektowania komputerowego, ale i tradycyjne pracownie grafiki warsztatowej, pracownie malarskie czy pracownie ubioru.

– Do tej pory wykonaliśmy nowe stropy, więźbę dachową, stworzyliśmy całą konstrukcję poddasza. Teraz zaczynamy prace związane z wymianą instalacji. To jeden z najtrudniejszych i najdroższych etapów. Etapów decydujących, jeśli chodzi o przeznaczenie pomieszczeń do konkretnych funkcji – zaznacza rektor ASP.

Zakup za miliony

Budynek został zakupiony przez Akademię Sztuk Pięknych w 2015 roku od miasta za 8 mln zł. Został wybudowany w latach 1913–1921 według projektu architekta Jana Zawiejskiego dla Szkoły Przemysłowej Żeńskiej.

Do wybuchu I wojny światowej w 1914 roku obiekt pozostawał w stanie surowym, zadaszonym, bez wykończenia. W czasie wojny i tuż po niej pełnił rolę przytułku dla ofiar wojny. Kilka lat później został wykończony i stał się szkołą zawodową dla dziewcząt.

W czasie II wojny światowej szkoła została usunięta z budynku, który pełnił w tym czasie inne funkcje. Szkoła wróciła tu po zakończeniu wojny. Do 2012 roku mieścił się tu Zespół Szkół Odzieżowych nr 1 w Krakowie. Następnie, przez trzy lata obiekt nie był użytkowany.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec
News will be here