Swoszowice świętują jubileusz. Mają już 610 lat

Widok na Swoszowice fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Swoszowice świętują 610-lecie lokacji. Koncerty, odsłonięcie tablicy i otwarcie fortu na programie obchodów

Swoszowice przygotowują się do hucznych obchodów 610-lecia lokacji. W programie znalazły się m.in. koncert solistów Opery Krakowskiej, odsłonięcie tablicy poświęconej przedwojennym właścicielom uzdrowiska oraz otwarcie po remoncie zabytkowego fortu 51 ½ Twierdzy Kraków. Inauguracja święta odbędzie się w niedzielę, 2 lutego.

Koncert, tablica i fort

Obchody rozpoczną się w niedzielę, 2 lutego, o godz. 12:00 mszą św. W kościele parafialnym pw. Opatrzności Bożej przy ul. Kąpielowej 61. Następnie, o godz. 13:00, w tym samym miejscu odbędzie się koncert pt. „Bo Jestem... Bo Chcę... Bo Mogę... śpiewać światu pieśń o Bogu” w wykonaniu solistów Opery Krakowskiej – Agnieszki Kuk(sopran) i Tomasza Kuka (tenor) – oraz Chóru Millenium, który w tym roku obchodzi 25-lecie działalności.

O godz. 13:45 przy budynku „Klety Swoszowickiej” zostanie odsłonięta tablica poświęcona rodzinie Hazay Sternschuss Staniewskich, przedwojennym właścicielom Uzdrowiska Swoszowice. Rodzina ta zasłużyła się nie tylko dla Swoszowic, ale także dla Krakowa i Muzeum Narodowego, przekazując bogate zbiory kolekcjonerskie.

Na zakończenie obchodów, o godz. 14:15, odbędzie się uroczyste otwarcie po remoncie zabytkowego fortu 51 ½ Swoszowice Twierdzy Kraków. W trakcie wydarzenia wręczone zostaną również odznaki „Chwała Siarczanym Korzeniom”.

Wycieczki i wystawa na wiosnę

Na wiosnę Stowarzyszenie Siarczane Korzenie Swoszowic oraz Centrum Kultury Podgórza planują zorganizować wycieczki przyrodniczo-historyczne oraz wydarzenia edukacyjne. Na zakończenie jubileuszowego roku przygotowana zostanie również wystawa „Swoszowice siarką i wodami słynące - nasze miejsce na ziemi” w oddziale Muzeum Krakowa – Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego.

Organizatorzy zachęcają mieszkańców Swoszowic i całego Krakowa do współpracy przy tworzeniu wystawy poprzez udostępnianie zdjęć, dokumentów oraz rodzinnych historii związanych z dzielnicą.