Szef KPRM: Nasz cel to punkt szczepień w każdej gminie

Szef KPRM Michał Dworczyk fot. Adam Guz/KPRM

– W całej Polsce mamy 8319 zespołów zgłoszonych do realizacji Narodowego Programu Szczepień. Zarejestrowane podmioty i punkty medyczne pozwolą osiągnąć zdolność operacyjną na poziomie ok. 3,4 mln szczepień miesięcznie – poinformował w sobotę Michał Dworczyk, szef KPRM.

W sobotę szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i minister zdrowia przedstawili szczegóły dotyczące liczby zgłoszeń do Narodowego Programu Szczepień. Jak poinformowali, w trakcie konsultacji wpłynęły 2273 zgłoszenia. Do realizacji szczepeiń zgłosiło się 8319 zespołów. Teraz są one analizowane i sprawdzane, czy równomiernie pokrywają Polskę.

– Nasz cel to punkt szczepień w każdej gminie – powiedział Michał Dworczyk.

Mapa szczepień

Jeśli weryfikacja zgłoszeń będzie pozytywna, umożliwi to szczepienia 3,4 miliona Polek i Polaków miesięcznie. 15 lub 16 grudnia rząd ma zamiar przedstawić mapę punktów szczepień. Dworczyk zaznacza, że nie będzie to ostateczna jej wersja i zapewne ulegnie modyfikacji. Szef KPRM powiedział, że do tego czasu zostanie podjęta decyzja o włączeniu szpitali tymczasowych jako punktów szczepień masowych.

– Ustalimy, które z nich zostaną włączone jako punkty masowych szczepień – powiedział.

Jako pierwsi, możliwość zaszczepienia się będą mieli medycy, personel medyczny, osoby personelu administracyjnego i pomocniczego. Pierwszy etap szczepień, czyli tzw. faza 0, będzie przeprowadzony w szpitalach.

– Personel będzie zaszczepiony w szpitalach, które zostały podzielone na 3 grupy. Najważniejsze są szpitale węzłowe - jest ich 508. Mają za zadanie przyjmować zgłoszenia od podmiotów leczniczych i aptek, które będą chciały zaszczepić personel – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Znajdujące się w drugiej grupie szpitale pediatryczne i onkologiczne, czyli szpitale monoprofilowe, będą zajmowały się szczepieniem wyłącznie swojego personelu.

W trzeciej grupie znalazły się zakłady opiekuńczo-lecznicze i zakłady lecznicze, które muszą zaszczepić swój personel.

– Do 16 grudnia szpitale węzłowe, inne szpitale i placówki lecznicze mają obowiązek zgłosić osoby, które będą podlegały szczepieniu i są tam zatrudnione. Po uzyskaniu wszystkich zgłoszeń w przyszłym tygodniu będziemy chcieli wystawić skierowania – zaznaczył Niedzielski.

comments powered by Disqus