Szpital Dietla wyłączony podczas ŚDM? Jest odpowiedź wojewody

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Internecie pojawiły się informacje, że oddział Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla przy al. Focha ma zostać wyłączony podczas Światowych Dni Młodzieży z normalnego funkcjonowania. W tym czasie miałby zostać przemianowany na centrum medyczne dla pielgrzymów.

Gdyby tak się stało, pacjenci, którzy mieli zaplanowany na ten czas zabieg lub badanie, musieliby dłużej na nie poczekać. Na szczęście dla nich do niczego takiego nie dojdzie.

– Nie jest planowane wyłączenie żadnego ze szpitali ze standardowej obsługi pacjentów – dementuje Jan Brodowski, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego, Józefa Pilcha. – Wszystkie szpitale będą świadczyć usługi medyczne na rzecz mieszkańców,  a dodatkowo planowane jest podniesienie ich gotowości w związku ze zwiększoną liczbą pielgrzymów w czasie ŚDM – dodaje przedstawiciel urzędu wojewódzkiego.

Pięć helikopterów w gotowości

W naszym mieście podczas ŚDM stacjonować będzie pięć śmigłowców. Zwiększona zostanie również liczba karetek o 32 wozy w całym województwie, w tym 15 więcej będzie w Krakowie. Na Błoniach zostaną rozłożone dwa namioty medyczne. Potwierdziła to w rozmowie z nami dyrektor szpital im. G. Narutowicza, Renata Godyń-Swędzioł.

W szpitalu Bonifratrów, Krakowskim Centrum Rehabilitacji i Ortopedii, Wojewódzkim Szpitalu Okulistycznym i w szpitalu Dietla zostaną uruchomione dodatkowe izby przyjęć.

Wciąż nie ma informacji na temat tego, w jaki sposób zostanie rozwiązany problem ewentualnego zapotrzebowania na krew.