Szpital tymczasowy w Expo kończy działalność

fot. MUW

31 maja ostatni pacjent zostanie wypisany ze szpitala tymczasowego w budynku Expo Kraków. To oznacza trudną akcję logistyczną polegającą na przywróceniu obiektu do poprzedniego stanu.

Jak poinformował wojewoda Łukasz Kmita, sprzęt wykorzystywany dotychczas w Expo trafi do szpitala Rydygiera i będzie nadal służył pacjentom. Jest warty ok. 10 milionów złotych.

Koniec działalności szpitala oznacza nie tylko konieczność przewiezienia sprzętu, w czym będą pomagali żołnierze, ale także demontaż wszystkich elementów potrzebnych do funkcjonowania szpitala oraz dekontaminację obiektu. Ta operacja będzie kosztować ok. miliona złotych.

Wojewoda powołał w tym celu specjalny zespół, który ma zadbać o to, by proces przebiegał sprawie i transparentnie. By ograniczyć koszty, niektóre elementy (np. miedziane rurki) zostaną sprzedane.

Teraz przyszedł okres uspokojenia, w czerwcu będą likwidowane kolejne covidowe łóżka. Służby pozostawiają jednak pewien poziom gotowości, na wypadek pojawienia się czwartej fali. Wciąż otwarty pozostaje tymczasowy szpital w CUMRiK przy ul. Kopernika.

Wojewoda zachęcał przy tej okazji do szczepienia, podkreślając, że dopiero poziom zaszczepienia na poziomie 70 lub więcej procent zapewni wszystkim poczucie bezpieczeństwa.

comments powered by Disqus