Sztuka znowu na salonach [ZDJĘCIA]

fot. Julia Ślósarczyk/ LoveKraków.pl
Krakowski Salon Sztuki trwa. Tym razem prezentowane są prace 112 artystów.

Obrazy, rzeźby, grafiki, rysunki, fotografie i instalacje po raz kolejny wypełniły przestrzenie Pałacu Sztuki przy pl. Szczepańskim. W przeglądowej wystawie sztuki biorą udział artystki, artyści i kolektywy, których łączy jedno – są związani z Krakowem.

Chęć udziału w salonie sztuki zgłosiło ponad 400 artystów. Po selekcji dokonanej przez Magdalenę Kownacką, Łukasza Kownackiego, Ankę Sasnal i Arkadiusza Półtoraka możemy oglądać 112 prac. Organizatorami wydarzenia są F.A.I.T. (Fundacja Artyści – Innowacja – Teoria) i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Towarzyska wystawa

Tegoroczna edycja – podobnie jak poprzednia – skupia się na „towarzyskości”. Z jedną różnicą. Rok temu punktem odniesienia były historyczne salony, czyli oficjalne wystawy przeglądowe. Tym razem organizatorów interesuje raczej dziedzictwo prywatnych salonów artystycznych.

– W takim formacie można się poczuć bezpiecznie i swobodnie. Zależy nam na tym, aby projekt był otwarty, tworzył przestrzeń wyzbytą sztywności instytucjonalnej, nie było w nim mówienia z pozycji autorytetu – tłumaczy Magdalena Kownacka z F.A.I.T. – W końcu taka forma życia towarzyskiego nie kończyła się na jedzeniu śniadań czy piciu herbaty w miłym gronie, ale umożliwiała międzypokoleniową wymianę.

Nagroda dla zwycięzców

Jurorzy salonu – Zofia Gołubiew, Katarzyna Janowska, Krzysztof Garbaczewski, Tomasz Lipiński i Jacek Poniedziałek – przyznają Grand Prix i wyłonią zwycięzców w czterech kategoriach: Obraz, Obiekt, Dzieło Medialne i Działanie Roku.

Laureat głównej nagrody otrzyma 20 tys. zł, a nagrodzeni w poszczególnych kategoriach po 6000 zł. Dodatkowo, w trakcie gali poznamy laureata Stypendium Twórczego im. Wojtka Falęckiego.

– Dość długo szukaliśmy rozwiązania na prezentację i pomoc artystom, którzy zajmują się sztuką. Krakowski Salon Sztuki łączy to – trochę trudne – środowisko sztuki. Ta inicjatywa jednoczy to, co się dzieje w Krakowie. Moim zdaniem ta formuła się sprawdziła – mówi Izabela Helbin, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Krakowski Salon Sztuki potrwa do 24 listopada.  Tego dnia o godz. 17.00 odbędzie się aukcja. Prace będzie można licytować na portalu internetowym Artinfo.pl. Na aukcji zostanie wystawiona część prac prezentowanych na wystawie – 75 dzieł autorstwa 71 artystek i artystów. Dochody ze sprzedaży prac zostaną podzielone po połowie między autorkę lub autora pracy i organizatorów.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus