Wśród nocnej ciszy zabrzmi Boska Komedia [PROGRAM]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Znamy już program 12. edycji festiwalu Boska Komedia.

Tegoroczny przegląd najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce rozpocznie się 6 grudnia i potrwa dziewięć dni. Na scenach krakowskich teatrów zobaczymy przedstawienia sezonu rekomendowane przez komisję selekcyjną.

Spektakle zakwalifikowane do przeglądu obejrzy międzynarodowe jury, a następnie wybierze zwycięzców w dziewięciu kategoriach. W tym roku wyboru dokonają Stefanie Carp, Dries Douibi, Qian Cheng, Glyn Roberts, Kristina Savickienė, Mark Yeoman.

W sekcji Inferno zobaczymy 11 przedstawień konkursowych, 11 w sekcji Paradiso i 10 w Purgatorio. Sprzedaż biletów rozpocznie się w najbliższy piątek, 15 listopada. Będzie je można kupić online na stronie www.boskakomedia.pl/ . Sprzedaż biletów będzie także prowadzona w kasie Teatru Łaźnia Nowa.

Werdykt festiwalu poznamy 14 grudnia 2019 roku.

Pytanie o rolę artysty

W tym roku motywem przewodnim Boskiej Komedii są słowa „Wśród nocnej ciszy”. Podczas festiwalu nieraz padnie pytanie o rolę artysty i jego głos, który wydaje się nie docierać tam, gdzie powinien.

Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny festiwalu: – Myślę, że intuicyjnie zawsze trafiamy w punkt, jeśli chodzi o motyw przewodni festiwalu. Tym razem zastanowimy się nad kondycją artysty w czasach, w których dominacja narracji publicznych staje się coraz bardziej czarno-biała. Globalne tendencje stawiają dodatkowe wyzwania i ten krzyk artystów „wśród nocnej ciszy”, dominacja blichtru popkulturowego, jest istotny.

W polskim konkursie, czyli Inferno, zobaczymy 12 spektakli. Będą to:

„Trojanki”, reż. Jana Klata, Teatr Wybrzeże

„Cząstki kobiety”, reż. Kornél Mundruczó, TR Warszawa

„Panny z Wilka”, reż. Agnieszka Glińska, Narodowy Stary Teatr

„Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, reż. Paweł Świątek, Teatr im. J. Słowackiego

„Kobiety objaśniają mi świat”, reż. Iwona Kempa, Teatr Nowy Proxima

„Kowboje”, reż. Michał Buszewicz, Teatr im. J. Osterwy w Lublinie

„Rewolucja, której nie było”, reż. Justyna Sobczyk, Teatr 21

„Lwów, nie oddamy”, reż. Katarzyna Szyngiera, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

„Inni ludzie”, reż. Grzegorz Jarzyna, TR Warszawa

„Kino moralnego niepokoju”, reż. Michał Borczuch, Nowy Teatr

„Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach”,  reż. Michał Siegoczyński

Karuzela spektakli

W ramach sekcji Purgatorio odbędą się przedstawienia i spotkania towarzyszące głównemu programowi festiwalu. Głównym wydarzeniem będzie „Capri –wyspa uciekinierów” w reżyserii Krystiana Lupy, która zostanie pokazana 14 i 15 grudnia.

Ta część festiwalu będzie się koncentrować na nowej choreografii. Zobaczymy pięć przedstawień: wschodzącej gwiazdy choreografii belgijskiej Michiela Vandevelde („Andrade”) o europejskim kolonializmie w Brazylii oraz południowoafrykańskiego artystę Stevena Cohena z prowokującym swoją formą spektaklem „Put your heart under your feet… and walk!”. O kolonializmie i fascynacji kulturą latynoską opowie projekt taneczny Pawła Sakowicza „Masakra”.

Związek między ciałem śniącym i tańczącym bada Anna Nowicka w „This is the real thing”.  Choreografka Dominika Knapik pokaże „Babę – dziwo” opartą na tekstach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Taniec i śpiew to ważne elementy czerpiącego z tradycji operetki przedstawienia „Turnus mija, a ja niczyja” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego.

Ostatni z wymienionych spektakli to produkcja Teatru Słowackiego. W „krakowskim gronie” zostaną również pokazane : „Dług” z Teatru Nowego Proxima w reżyserii Jana Klaty, „Anioły w Ameryce” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej z Teatru Ludowego oraz „Życie jest snem” Gintarasa Varnasa z Teatru Bagatela.

Młodzi przejmują teatr

A na koniec trochę o sekcji Paradiso, w której rządzą młodzi teatralni twórcy. Tym razem zobaczymy 11 przedstawień. Dwie tegoroczne premiery Teatru Łaźnia Nowa:  „Materiały do Medei” Jakuba Porcariego oraz „Równina wątłych mięśni” Renaty Piotrowskiej-Auffret. Dwa przedstawienia z Teatru Nowego Proxima „Opportunity” Agaty Koszulińskiej i „To my jesteśmy przyszłością!” Jakuba Skrzywanka.

W sekcji znajdą się  pokazy przedstawień absolwentów i studentów szkoły teatralnej: Miry Mańki, Radka Stępnia, Karola Klugowskiego i  Radosława B. Maciąga. Będą to ich interpretacje tematu  „niepodległość”, który zaproponował Stary Teatr. Oprócz tego w programie pokazy dyplomów szkół teatralnych: „Burza” w reżyserii Grzegorza Jarzyny, „Święta Joanna” Moniki Strzępki i dyplom z łódzkiej Szkoły Filmowej w reżyserii Mariusza Grzegorzka „Nie jedz tego! To jest na święta!”.

comments powered by Disqus