Szykuje się kosmiczne lato. Imprezy z urodzinami Kopernika w tle

Wianki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W czerwcu miejska kampania „Kraków. Wszechświat możliwości” skupi się na popularyzacji wątków związanych z nauką i techniką. Przekonamy się m.in., jak ważną rolę w życiu i rozwoju miast, społeczeństw, a także każdego z nas, odgrywają odkrycia – te małe i te duże. Wystawy, piknik, spacery, eksperymentowanie i kosmos tak blisko jak sufit – tu i ówdzie spotkamy Mikołaja Kopernika, którego 550-lecie urodzin obchodzimy w tym roku!

Wiele niespodzianek czeka już w pierwszym tygodniu czerwca. Kosmiczną podróż rozpoczniemy 3 czerwca w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalnym kopernikańskim autobusem będzie można się wybrać na pełen wrażeń spacer po Obserwatorium połączony z prezentacją wybranych instrumentów astronomicznych i obserwacją nieba. To również świetna okazja do rozmowy o astronomii z pasjonatami i ekspertami na co dzień pracującymi w obserwatorium.

Dzień Otwarty Magistratu

W niedzielę, 4 czerwca, naukową odsłonę będzie miał również Dzień Otwarty Magistratu organizowany pod hasłem „Ale kosmos”. W okolicy placu Wszystkich Świętych, gdzie mieści się siedziba Urzędu Miasta Krakowa, stanie mobilne planetarium, a wszystkim aktywnościom patronować będzie postać Kopernika, który zachęca do uprawiania nauki (eksperymenty, warsztaty, gry logiczne), wyzwala twórczą energię (koncerty, animacje, pokazy alchemiczne) i zawsze jest gotów nam przypomnieć, że dbając o planetę, troszczymy się o siebie nawzajem.

Pełen gwiezdnych atrakcji jest także letni program Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida – w ramach wydarzeń z cyklu „AstroHuta” nauczymy się obserwować niebo, sprawdzimy, czy lokalizacja Kopca Wandy ma związek z układem planet, zgłębimy ideę ogrodów biodynamicznych i rolę światła w przyrodzie. Z kolei w Muzeum Inżynierii i Techniki obejrzymy „Miasto. Technoczułość” – fascynującą opowieść o rozwoju myśli inżynieryjnej i jej wpływie na przemiany miasta i życie mieszkańców, snutą wokół unikatowych eksponatów, replik, modeli, materiałów audiowizualnych.

Wianki

24 czerwca z kolei, w astronomiczne lato Kraków wkroczy przy dźwiękach muzyki oraz w rytmie gwarnych spotkań i rodzinnych atrakcji, które wypełnią program festiwalu Wianki. W tym roku prócz koncertów pod gołym niebem, ulicznego grania oraz tradycyjnego plecenia wianków, będzie można uczestniczyć w rodzinnym pikniku przyrodniczo-naukowym. Odbędzie się on nie gdzie indziej, tylko w dzielnicy Wesoła, na polance przy ul. Kopernika, która w ten dzień zamieni się w przestrzeń dla małych odkrywców.

A wszystkim zafascynowanym życiem i pracami wielkiego astronoma, którzy wciąż czują niedosyt, polecają się dwie kopernikańskie wystawy – przygotowane przez Bibliotekę Jagiellońską oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.