Weekendowe atrakcje dla najmłodszych [DARMOWE WEJŚCIÓWKI]

fot. Eryk Ruta/LoveKrakow.pl

W ten weekend wielkogabarytowe stwory opanują Kraków, a to za sprawą Wielkiej Parady Smoków. Nie zabraknie również rodzinnych pikników, filmowych atrakcji i pokazów tanecznych.

Cyrkowe widowisko

W dniach 1–4 czerwca do Krakowa zawita Cyrk Korona. Najnowsze widowisko to plejada światowych artystów z Kenii, Włoch, Chile, Grecji, Czech, Węgier, Ukrainy i Polski. Na widzów czekać będą oryginalne numery cyrkowe, ulubione postacie z bajek, spektakularna gra świateł, starannie dobrana muzyka oraz kostiumy uszyte specjalnie na potrzeby spektaklu. O dobry humor zadba z kolei klaun prosto z Ameryki Południowej - Chico.

1 i 2 czerwca Cyrk Korona zaprasza do Nowej Huty. Spektakle odbędą się przy ul. Bieńczyckiej (Targowisko Tomex) o godz. 18:00. Natomiast 3 i 4 czerwca widowiska będzie można zobaczyć na krakowskich Błoniach. W sobotę o godz. 14:00 i 17:00, a w niedzielę o 13:00 i 16:00. Dzieci do dwóch lat wchodzą bez biletu.

Wyjątkowa karuzela przed NCK

Przed Nowohuckim Centrum Kultury pojawiła się niezwykła rzeźba stworzona przez francuskiego artystę Christiana Cébé. Immotus Verto to karuzela, która nie posiada zasilania elektrycznego, a w ruch wprawia ją siła mięśni osób z niej korzystających. Ponadto została stworzona z myślą o ukraińskich dzieciach. Zabawa na karuzeli ma odwrócić ich uwagę od traumatycznych przeżyć i wnieść w ich życie trochę radości i śmiechu.

Z karuzeli będzie można korzystać do 12 czerwca. Od poniedziałku do piątku NCK zaprasza w godz. 14:00–19:00, a w soboty i niedziele w godz. 11:00–19:00. Dłuższe godziny działania zaplanowano także na 1 czerwca (11:00–19:00) i 3 czerwca (11:00–22:00). Korzystanie z karuzeli jest bezpłatne.

Królestwo zabawy w MEK

Muzeum Etnograficzne zaprasza najmłodszych mieszkańców Krakowa i turystów do odwiedzenia wystawy zabawek z muzealnej kolekcji. Od 1 do 4 czerwca w przestrzeni wystawy stałej w ratuszu na placu Wolnica prezentowanych będzie 40 wyjątkowych zabawek.

– Przyjdźcie koniecznie, żeby zobaczyć mebelki, figurki, ubranka dla lalek, misie do przytulania i konie do ujeżdżania oraz inne niespodzianki, które starannie przechowywane przez lata czekały na to, by spotkać się z Wami – przekonuje Muzeum Etnograficzne w Krakowie.

Przez trzy dni (1, 3 i 4 czerwca) w wyznaczonych godzinach wystawa „Królestwo zabawy” zmieni się w pole gry, a zwiedzający będą mogli wziąć udział w warsztatach pt. Kto mieszka w królestwie zabawy?”. Szczegóły dostępne na stronie Muzeum Etnograficznego.

KONKURS - ROZDAJEMY WEJŚCIÓWKI DO BAWIALNI DLA DZIECI

Z okazji Dnia Dziecka rozdajemy wejściówki do Bawialni "Jeszcze 2 Minutki". Voucher na 2-godzinną zabawę dla dziecka otrzyma pierwsze 10 osób, które zgłosi się na konkurs@lovekrakow.pl podając w tytule maila "Jeszcze 2 Minutki".

Dni Owada

W dniach 2­–4 czerwca odbędą się XXI Ogólnopolskie Dni Owada. W budynku Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego przy al. 29 Listopada czekać będzie wiele atrakcji.

W programie m.in. wystawy żywych owadów krajowych i egzotycznych, pokaz żywych motyli, rośliny i zwierzęta owadożerne, ekohotele – warsztaty z tworzenia domków dla owadów, kiermasz produktów pszczelich oraz sprzętu pszczelarskiego, zabawy oraz zajęcia plastyczne dla dzieci, seanse filmów entomologicznych malowanych piaskiem, fotografia entomologiczna, owadzie witraże, a także gra terenowa.

Organizatorzy zapraszają w godz. 10:00–16:00. Wstęp wolny.

Wielka Parada Smoków

Przed nami 22. Wielka Parada Smoków organizowana przez Teatr Groteska. To dwudniowe święto składające się z trzech głównych wydarzeń.

W sobotę o godz. 22:00 wielkogabarytowe stwory zatańczą u stóp Wawelu, tworząc niezwykłe widowisko na Wiśle. W niedzielę zaś ponad trzydzieści kolorowych smoków opanuje ulice miasta. Część z nich powalczy na scenie o tytuł Najpiękniejszego Smoka Parady. Tradycyjny przemarsz rozpocznie się o godz. 12:00 i wyruszy z Plant.

Przez cały weekend będzie można także uczestniczyć w rodzinnym pikniku pod hasłem „Zielone Królestwo”, który rozłoży się na bulwarach przy Smoczej Jamie.

Retro-bajki dla najmłodszych

Organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego zapraszają najmłodszych widzów na familijny pokaz specjalny. Retro-bajki zostaną zaprezentowane 3 czerwca, a towarzyszyć im będzie prelekcja Dobromiły Wrońskiej z Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego, która oprowadzi publiczność po świecie kultowych polskich animacji dla dzieci.

„Katarynka” (1956), „Zaczarowany Ołówek” (1963-1977), „Gapiszon” (1964-1966), „Kot Filemon” (1972-1974) oraz „Miś Uszatek” (1980) zabiorą widzów do czasów dzieciństwa ich rodziców, babć i dziadków.

Pierwszy seans odbędzie się w kinie Mikro o godz. 11:00, a drugi w kinie Sfinks o godz. 14:30. Wstęp wolny, wcześniejsza rezerwacja nie jest wymagana. Po projekcji organizatorzy zapraszają do Muzeum Nowej Huty na specjalne wydarzenia towarzyszące wystawie „Trzepaki, Reksio, Atari”.

Nowohucki Korowód

W pierwszych dniach czerwca najmłodsza dzielnica Krakowa powróci do barwnych lat 60., a jej ulicami zawładną rytmy twista i boogie-woogie. Wszystko za sprawą festiwalu Nowa Huta Retro Fest oraz Korowodu Nowohuckiego.

W sobotę, 3 czerwca, przedstawiciele nowohuckich instytucji kultury, artyści, uczniowie, strażacy, harcerze oraz mieszkańcy miasta wspólnie przemierzą ulice Nowej Huty. Barwny korowód wyruszy o godzinie 16:00 sprzed Ośrodka Kultury Norwida na osiedlu Górali 5, a jego bohaterkami będą w tym roku kobiety.

Pochód zakończy się na placu przy Poczcie Polskiej na os. Willowym, gdzie w latach 50. i 60. odbywały się słynne nowohuckie potańcówki pod gołym niebem. Tym razem także będzie można potańczyć.

Powrót do lat 60. zafunduje mieszkańcom nie tylko korowód, ale także festiwal Nowa Huta Retro Fest, który co roku skupia się na innej dekadzie. Zeszłoroczny poświęcony był latom 50., tegoroczny chce ożywić klimat i styl życia lat 60.

Malwy dla Tetmajera

Muzeum Krakowa zaprasza na ogólnopolską akcję sadzenia malw, która wpisuje się w obchody Roku Włodzimierza Tetmajera.

– Chcemy obsadzić malwami ulice i ogródki w całej Polsce. Będzie to zarówno okazja do opowieści o losach Włodzimierza Tetmajera, a także sąsiedzkiej integracji i wspólnej troski o estetykę najbliższego otoczenia – tłumaczy instytucja.

Sadzenie malw w Krakowie odbędzie się 3 czerwca w godz. 11:00–13:00. Kwiaty zostaną posadzone w dwóch miejscach – przy ulicy Włodzimierza Tetmajera oraz przed Galerią Bronowice. Chętni otrzymają nasiona, aby mogli wyhodować własne okazy. Akcji towarzyszyć będą zajęcia dla najmłodszych.

Dzień Dziecka w Muzeum Krakowa

Warsztaty „Malwy zaklęte w glinie” (Rydlówka), „Papierowy teatrzyk. Bajka o Czerwonym Kapturku” (Dom pod Krzyżem), „Na tropie legendarnych smoków” (Rynek Podziemny) czy „Jak wyczarować film animowany?” (Muzeum Nowej Huty) to tylko niektóre z weekendowych propozycji przygotowanych przez Muzeum Krakowa z okazji Dnia Dziecka.

W sobotę o godz. 16:30 na placu przed Muzeum Nowej Huty odbędzie się pokaz „Fruwające dziewczyny”. Publiczność będzie mogła zobaczyć podniebne wyczyny wychowanek Krakowskiej Sekcji Akrobatyki Powietrznej. Jest to dyscyplina, która wymaga sporo odwagi, dużej sprawności fizycznej, precyzji i artystycznego wyczucia. Wstęp wolny.

Dodatkowo w dniach 3 i 4 czerwca wejście do wszystkich oddziałów Muzeum Krakowa dla dzieci i młodzieży (do lat 18) w cenie 1 zł. Szczegóły dostępne TUTAJ.

Piknik w Opatkowicach

Opatkowice (zlokalizowane na lewym brzegu Wilgi) powstały z końcem XVI wieku jako wieś podlegająca Opactwu Tynieckiemu – stąd też ich nazwa. Do Krakowa zostały przyłączone w 1973 roku, czyli dokładnie 50 lat temu. Z tej okazji Centrum Kultury Podgórza i Rada Dzielnicy X Swoszowice zapraszają na jubileuszowy piknik.

Wydarzenie odbędzie się 3 czerwca w godz. 16:00–21:30 na terenie zielonym przy zbiegu ulic Taklińskiego i Studniarskiego (koło przystanku SKA Kraków Opatkowice). W programie m.in. występy zespołów tanecznych i muzycznych, interaktywne widowisko plenerowe dla dzieci „Bajkowe podróże”, animacje, zabawy oraz strefa gastronomiczna.

Piknik zwieńczy zabawa taneczna w rytmie największych polskich i zagranicznych przebojów z lat 80. i 90. XX wieku.

Roztańczona noc w Krakowie

W sobotę, 3 czerwca, Kraków po raz piąty zamieni się w miasto tańca. Wszystko za sprawą cyklu Krakowskie Noce, którego ideą jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze. W ramach tegorocznej Nocy Tańca artyści zaprezentują się na trzech scenach plenerowych: na placu Szczepańskim, przy Dworku Białoprądnickim oraz na skwerze przy Nowohuckim Centrum Kultury. Nie zabraknie także warsztatów, wykładów oraz potańcówek.

Jubileuszowy Piknik Krowoderski

Rada Dzielnicy V Krowodrza i Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” zapraszają na jubileuszową edycję Pikniku Krowoderskiego, który odbędzie się w sobotę, 3 czerwca, przy ul. Reymonta 18.

Podczas wydarzenia nie zabraknie atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W nawiązaniu do Jana Matejki i Aleksandra Fredry, patronów roku 2023, zaplanowano konkursy plastyczne i prezentacje teatralne. Będzie także okazja do udziału w różnorodnych warsztatach (m.in. plastycznych, fotograficznych, pszczelarskich), a także możliwość przejażdżek konnych.

W programie także loteria z nagrodami oraz występy zespołów tanecznych i muzycznych. Impreza rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa do 18:00. XV Piknik Krowoderski zwieńczy koncert jubileuszowy „Dozwolone do lat 18”.

Kosmiczny Dzień Otwarty Magistratu

Przenośne planetarium, warsztaty kodowania i animacji poklatkowej, eksperymenty naukowe, koncerty, gry edukacyjne, spacery, a do tego obserwacje słońca przez bezpieczny szukacz oraz tworzenie mapy układu słonecznego – tak zapowiada się tegoroczny Otwarty Dzień Magistratu.

Do wspólnej zabawy, nauki i zwiedzania organizatorzy zapraszają w niedzielę, 4 czerwca, na plac Wszystkich Świętych 3-4 oraz w jego okolice. Wydarzenie odbędzie się w godz. 11:00–18:00 pod hasłem „Ale Kosmos!”, a motywem przewodnim będzie dziedzictwo wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika, którego 550-lecie urodzin świętujemy w tym roku.

Wszystkie aktywności zebrano w ramach trzech bloków tematycznych „Kopernik – Twórca”, „Kopernik – Mędrzec” i „Kopernik – Przyjaciel”. Szczegółowy program wydarzenia do pobrania tutaj.

Słoneczny Dzień Dziecka w teatrze

Odwiedzając w niedzielę Teatr KTO będzie można przenieść się w świat magii, cyrku i baśni. 4 czerwca w godz. 11:00–18:30 na najmłodszych i ich opiekunów czekać będą warsztaty ruchowe i bębniarskie, bajki, spektakle familijne, klaunada oraz animacje.

Działo będzie się nie tylko na scenie, ale także w ogrodzie teatru. W programie m.in. interaktywny spektakl z elementami warsztatu „Rodzeństwo”, przedstawienie familijne „Na pomoc ginącej przyrodzie” czy koncert muzyki afrykańskiej.

Zakupiony bilet (w cenie 30 zł) obowiązuje przez cały dzień i daje możliwość dowolnego decydowania o uczestnictwie w zaproponowanych wydarzeniach. Program dostępny jest na stronie Teatru KTO.

100. rocznica urodzin Papcia Chmiela

Stowarzyszenie Pamięci Papcia Chmiela zaprasza na dwudniowe świętowanie urodzin Henryka Jerzego Chmielewskiego – autora najpopularniejszego polskiego komiksu: Tytusa, Romka i A’ Tomka. W trakcie wydarzenia zostanie odsłonięta rzeźba „Wannolot”, a o słynnym autorze opowiedzą zaproszeni goście: córka, przyjaciele oraz artyści.

W programie również harcerska gra terenowa, wystawa 10 kolekcjonerskich plakatów z ilustracjami autorstwa Papcia Chmiela, wspólne rysowanie Tytusa, pokaz prywatnych pamiątek i odznaczeń, a także pamiątkowe zdjęcie.

Wydarzenie odbędzie się 3 czerwca w godz. 14.00-17.30 (Skwer Papcia Chmiela, przy zbiegu al. Focha i ul. Królowej Jadwigi) oraz 4 czerwca w godz. 10.00-14.45 (Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, ul. Rajska 12).

Dzień Dziecka na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu zachęca najmłodszych mieszkańców Krakowa wraz z opiekunami do udziału w niedzielnej grze terenowej pt. „Królewskie Podchody”. Podczas wydarzenia uczestnicy poznają nieco historii wzgórza, krążące o nim legendy i opowieści, a także odkryją kilka wawelskich tajemnic. Dzięki wspólnym rodzinnym zadaniom spędzą Dzień Dziecka rozbudzając potrzebę obcowania z historią i sztuką.

Dla każdego z uczestników „Królewskie Podchody” mogą być zabawą rozpoczynająca się o dowolnej porze, między 10:00 a 16:00. Gra (czas trwania to ok. 60 minut) odbywa się na terenie całego wzgórza wawelskiego. Start po odebraniu mapki z punktu informacyjnego. Wydarzenie dedykowane jest rodzinom z dziećmi w wieku 6–14 lat. Koszt to 5 zł.

Zlot samochodów i motocykli w Czyżynach

W krakowskich Czyżynach odbędzie się w niedzielę wielki zjazd pojazdów zabytkowych, sportowych i tuningowanych. A to za sprawą Festiwalu Mechanika, święta Wydziału Mechanicznego PK. Przyjazd do Krakowa zgłosiło już ponad 100 wystawców niezwykłych pojazdów (w tym Warszawy M20 GT), a spodziewanych jest drugie tyle (rejestracja otwarta do rozpoczęcia zlotu).

Na gości czekać też będą inne atrakcje m.in. warsztaty, otwarte laboratoria naukowe Wydziału Mechanicznego, konkursy, pokazy kół naukowych i strefa z grillem. Zaplanowano też panel dyskusyjny „Przyszłość motoryzacji” z udziałem ekspertów motoryzacji i znanych kierowców rajdowych.

Organizatorzy zapraszają w godz. 12:00-18:30. Miejsce: Wydział Mechaniczny przy al. Jana Pawła II 37.

Pasiasty Dzień Dziecka

Cracovia wraz ze stowarzyszeniem kibiców Cracovia to My zaprasza wszystkie dzieci na wspólne świętowanie. Pasiasty Dzień Dziecka odbędzie się na stadionie (wejście od ul. Kałuży) w godz. 10:00–16:00. W programie m.in. dmuchane gry i zabawy, zajęcia z animatorami, wizyta strażaków, zwiedzanie stadionu, pokazowe treningi przedszkolaków z Cracovia Kids, malowanie ścianki graffiti, strefa gastronomiczna i loteria z nagrodami.