Nowa Huta Retro Fest. „Chcemy przypomnieć klimat tamtych dni”

fot. Z archiwum Ośrodka Kultury Norwida

W pierwszych dniach czerwca najmłodsza dzielnica Krakowa powróci do barwnych lat 60., a jej ulicami zawładną rytmy twista i boogie-woogie. Wszystko za sprawą festiwalu Nowa Huta Retro Fest oraz Korowodu Nowohuckiego.

– Lata 60. to jeden ze szczęśliwszych okresów w historii Nowej Huty. Po pionierskich latach 50. życie zaczęło tu płynąć spokojniej i dostatniej. Działały już kawiarnie i teatr, rodziło się mnóstwo dzieci. Chcemy przypomnieć klimat tamtych dni – wyjaśnia Katarzyna Kobylarczyk, jedna z organizatorek Korowodu Nowohuckiego.

Kobiety Nowej Huty

W sobotę, 3 czerwca, przedstawiciele nowohuckich instytucji kultury, artyści, uczniowie, strażacy, harcerze oraz mieszkańcy miasta wspólnie przemierzą ulice Nowej Huty. Korowód wyruszy o godzinie 16:00 sprzed Ośrodka Kultury Norwida na osiedlu Górali 5, a jego bohaterkami będą w tym roku kobiety.

– Przypomnimy o Marcie Ingarden, która projektowała najpiękniejsze budynki Nowej Huty, Zofii Włodek i jej żeńskiej brygadzie murarskiej, Jadwidze Beaupré, która pomagała nowohuciankom rodzić. Kto wie? Może spotkamy je gdzieś po drodze? – mówi Kobylarczyk, zachęcając, by zajrzeć do szaf rodziców i dziadków. – Na pewno komuś zapodziała się trapezowa spódnica w kształcie litery A albo minispódniczka, krawat typu śledź lub marynarka w stylu Beatlesów. To dobra okazja, żeby je założyć. Do udziału w Korowodzie zapraszamy wszystkich mieszkańców – dodaje.

Korowód zakończy się na placu przy Poczcie Polskiej na os. Willowym, gdzie w latach 50. i 60. odbywały się słynne nowohuckie potańcówki pod gołym niebem. Tym razem także będzie można potańczyć.

Nowa Huta Retro Fest

Powrót do lat 60. zafunduje mieszkańcom nie tylko korowód, ale także festiwal Nowa Huta Retro Fest, który co roku skupia się na innej dekadzie. Zeszłoroczny poświęcony był latom 50., tegoroczny chce ożywić klimat i styl życia lat 60.

– Pierwsza część warsztatów i spotkań pomoże uczestnikom przygotować się na sobotnie wydarzenia – zapowiada Julia Lachiewicz, pomysłodawczyni festiwalu. W czwartek, 1 czerwca, o godzinie 17:00 odbędą się warsztaty tańca. – Przypomnimy kroki, które wiodły prym w latach 60. m.in. twist, rock&roll i woogie boogie – dodaje.

W piątek organizatorzy zapraszają na wykład dr. Michała Wójciaka na temat mody oraz projekcję kultowego filmu „Szarada” z Audrey Hepburn i Carym Grantem w letnim kinie w Tajemniczym Ogrodzie ARTzony. W niedzielę zaś będzie można nauczyć się robić makramowe worki na zakupy i nie tylko. Festiwal zakończy sentymentalny spacer po Nowej Hucie, na który zabierze uczestników Anna Hojwa. Start o godz. 12:00.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida.