Ulice Krakowa wypełnią się muzyką i kwiatami. Nadchodzą Wianki

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Koncert o świcie w parku Jordana, konkurs na najpiękniejszy wianek, uliczne granie, a także piknik dla rodzin. 24 czerwca krakowianie wspólnie przywitają lato, a muzyka wypełni całe miasto. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Wianki to przede wszystkim muzyka. W tym roku u stóp Wawelu zagrają Dina Jashari z zespołem Drugari, Kasia Lins, Piotr Zioła oraz Miuosh, a właściwie Miłosz Borycki, który wystąpi akustycznie na Powiślu z gościnnym udziałem Piotra Zioły i Julii Pietruchy. Artyści zaprezentują się w sobotę 24 czerwca.

Tego dnia krakowianie nie tylko wspólnie przywitają nadejście lata, ale także będą świętować Rok Wisławy Szymborskiej. Podczas koncertu Miuosha publiczność po raz pierwszy usłyszy na żywo przygotowane przez rapera utwory z tekstami wierszy noblistki.

Uliczne granie

Muzyka zabrzmi również na Plantach. W sobotę po południu w czterech lokalizacjach (skwer przy kościele św. Kazimierza, altana na Plantach przy ul. Westerplatte, skwer Ewy Demarczyk, skwer Piotra Skrzyneckiego) zaprezentuje się sześć zespołów wyłonionych w konkursie „Partnerstwo dla Muzyki: Wianki w Krakowie – Uliczne Granie”. O tym, kto zwycięży, przekonamy się 6 czerwca.

Kwiaty w roli głównej

W zachodniej części Plant, od strony ulic Podwale i Dunajewskiego, ustawione zostaną trzy stacje, w których krakowianie będą mogli własnoręcznie upleść wianki. W godz. 14:00-16:00 na chętnych będą czekać kwiaty, gałązki, zielone rośliny, wstążki, kokardki czy inne materiały florystyczne.

Na Powiślu w strefie Factory odbędą się również warsztaty z plecenia wianków (godz. 11:00 i 12:30). Darmowe wejściówki dostępne będą od 19 czerwca na stronie KBF: Bilety.

Nie zabraknie też tradycyjnego konkursu na najpiękniejszy wianek. Konkursowe dzieło będzie można wykonać na bulwarze Czerwieńskim w godzinach 14:00–16:00. Regulamin konkursu wkrótce pojawi się na stronie festiwalu, a ogłoszenie zwycięzców i rozdanie nagród odbędzie się na scenie głównej na Powiślu o godz. 17:40.

Rodzinna Wesoła

Podczas tegorocznego święta muzyki atrakcje czekać będą także na najmłodszych. W godz. 11:00–16:00 polanka na Wesołej przy ul. Śniadeckich zamieni się w przestrzeń dla małych odkrywców i odkrywczyń. Wszystko za sprawą pikniku naukowo-przyrodniczego.

Koncert o świcie

W zeszłym roku krakowianie zebrali się na kopcu Kraka, by przy dźwiękach muzyki wspólnie podziwiać wschód słońca. Podobnie będzie w tym roku. 25 czerwca o 4 rano organizatorzy zapraszają do parku Jordana na koncert „Pieśni czterech stron świata”, który stanowi prolog jubileuszowej XXV edycji festiwalu EtnoKraków/Rozstaje.

Podczas akustycznego wydarzenia, nawiązującego do symboliki ognia, wody, tradycji kupalnych i świętojańskich, zabrzmią pieśni litewskie, ukraińskie oraz polskie. Zaśpiewają: Ola Bilińska & siostry Kriščiūnaitė, Joanna Słowińska z grupą Dola, zespół Śpiewu Przyczyna oraz Iryna Klymenko & Babsky Kozachok.

Wianki dla każdego

Wspólnie z Fundacją Kultury bez Barier Krakowskie Biuro Festiwalowe przygotuje teksty ETR, czyli informacje o festiwalu w języku prostym do czytania i zrozumienia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wiele wydarzeń będzie odbywać się z tłumaczeniem migowym dla osób głuchych. Opracowana zostanie także audiodeskrypcja terenu oraz ścieżki dojścia z przystanków komunikacji miejskiej, by ułatwić dotarcie na miejsce oraz poruszanie się osobom z dysfunkcją wzroku.