Nocne widowisko na Wiśle, piknik i parada. Przed nami smocze święto

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Zbliża się 22. Wielka Parada Smoków organizowana przez Teatr Groteska. Kilkunastometrowe stwory opanują ulice Krakowa w pierwszy weekend czerwca. LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Pofruną, zatańczą, rozbawią, a może nawet postraszą. Mowa o smokach, czyli głównych bohaterach nadchodzącego święta. Organizowana przez Teatr Groteska Wielka Parada Smoków od ponad dwudziestu lat gromadzi tysiące uczestników – nie tylko z Polski.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się 3 i 4 czerwca pod hasłem „Wielki Odlot”. W zeszłym roku uczestnicy tworząc smoki szukali inspiracji w elementach herbów miast, kamiennych płaskorzeźbach, fragmentach rękopisów czy elementach architektury i obrazach.

W tym roku organizatorzy postanowili dać twórcom wolną rękę, licząc na to, iż puszczą wodze fantazji.

Widowisko na Wiśle

Wielka Parada Smoków to dwudniowe święto, składające się z trzech głównych wydarzeń. W sobotę, 3 czerwca, o godz. 22:00 wielkogabarytowe stwory zatańczą u stóp Wawelu, tworząc niezwykłe widowisko na Wiśle.

Figury smoków napełniane helem animują aktorzy Teatru Groteska z pokładu rzecznych barek. Pokazowi towarzyszą efekty świetlne, laserowe i pirotechniczne oraz specjalna muzyka. Podobnie jak w poprzednich latach widowisko będzie miało proekologiczną formułę.

Smoki na ulicach Krakowa

W niedzielę, 4 czerwca, ponad trzydzieści kolorowych stworów opanuje ulice miasta. Część z nich powalczy na scenie o tytuł Najpiękniejszego Smoka Parady.

– Wyruszymy z Plant i przejdziemy ulicą Grodzką na Rynek Główny, gdzie umiejscowiona będzie scena, z której konferansjer przywita wszystkich i opowie o smokach. Usłyszymy krótkie historie przygotowane przez uczestników. Te opowieści są bardzo zróżnicowane. Niektórzy piszą nawet całe bajki o smokach, wyjaśniając, z jakich krain przybyły – mówiła z rozmowie z LoveKraków.pl Anna Tarnowska, koordynatorka Wielkiej Parady Smoków.

Figury przygotowywane są wspólnie przez dzieci i opiekunów w szkołach, przedszkolach, domach kultury i innych placówkach o charakterze kulturalno-oświatowym i oświatowym na terenie całego kraju. Tradycyjny przemarsz rozpocznie się o godz. 12:00.

Rodzinny piknik

Przez cały weekend mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli uczestniczyć w pikniku pod hasłem „Zielone Królestwo”, który rozłoży się na bulwarach przy Smoczej Jamie.

Wydarzenie połączone jest w tym roku z akcją „Smoczy apetyt na zdrowie”, promującą zdrowy styl życia i odżywiania u dzieci oraz młodzieży. Nie zabraknie więc gier i zabaw edukacyjnych. Uczestnicy pikniku będą mogli m.in. układać piramidę żywnościową czy wyławiać skarby, czyli produkty prozdrowotne. Pojawi się też tajemniczy koszyk Czerwonego Kapturka.

W sobotę organizatorzy zapraszają w godz. 10:00-20:00, natomiast w niedzielę w godz. 10:00-19:00.