Weekend pełen atrakcji: Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich, Europejski Dzień Kina Artystycznego i sztuka ikebany w Mangdze

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Nadchodzący weekend to okazja, by poznać bogactwo krakowskich muzeów, wyruszyć na familijną przygodę razem z Teatrem Groteska i poznać japońską sztukę układania kwiatów. Sprawdźcie, co jeszcze będzie się działo w weekend w Krakowie.

Targi „Wzory”

To nie tylko wystawa, ale prawdziwy przewodnik po polskim rzemiośle. Ich celem jest promocja sztuki użytkowej, która łączy w sobie tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem. Na uczestników czekają nie tylko piękne przedmioty, ale również te, które są etycznie wytwarzane i ekologiczne. Organizatorzy podkreślają, że na „Wzorach” można nabyć wyroby, które powstały z poszanowaniem natury oraz zasad fair trade, co czyni je doskonałym wyborem dla świadomych konsumentów.

Targi odbędą się w dniach 16-17 listopada, a w programie przewidziano szereg atrakcji. W sobotę, 16 listopada, od godziny 11.00 do 19.00, uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach ziołowych, tworzeniu flowerboxów w drewnie oraz malowaniu porcelanowych broszek. Dodatkowo przez cały dzień trwać będą warsztaty filcowania zwierzątek na sucho, które z pewnością dostarczą wielu emocji. W niedzielę, 17 listopada, od 11.00 do 18.00, na chętnych będą czekały warsztaty z tworzenia perfum świątecznych oraz introligatorstwa, podczas których uczestnicy nauczą się, jak stworzyć własny notes.

O wydarzeniu pisaliśmy tu:

Dzień Otwartych Muzeów Krakowskich

Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich 2024 to doskonała okazja do wielkiego zwiedzania. Jak co roku swoje podwoje dla turystów otworzy łącznie kilkadziesiąt placówek zlokalizowanych na terenie Krakowa, a także Wieliczki. W akcji wezmą udział m.in. Muzeum Krakowa, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Narodowe, Muzeum Etnograficzne czy Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich 17 listopada 2024 r. w godzinach 9.00 – 17.00 w Zamku Żupnym i w Muzeum w kopalni soli w Wieliczce. Będzie on wyjątkowy, ponieważ można wejść do sal zamku północnego z zachowanymi polichromiami, zobaczyć nowo otwartą wystawę cennych obiektów „Jaki znak Twój? Czyli o identyfikacji wizualnej w dawnych wiekach”, zwiedzić z przewodnikiem Trasę Muzeum w kopalni soli a dzieci będą uczestniczyć w warsztatach „W świecie herbów”.

Uczestnicy tegorocznego wydarzenia będą mieli szczególną atrakcję – możliwość zobaczenia, znajdujących się dotychczas za zamkniętymi drzwiami, komnat skrzydła północnego zamku. Szczególnie warte zobaczenia są sale na pierwszym piętrze. To dawne apartamenty wyższych rangą urzędników żupnych z zachowanymi na ścianach polichromiami. Jak ustalono w czasie badań najstarsze z nich pochodzą z połowy XVI w.

Ikebana w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Wystawa sztuki układania kwiatów będzie wyjątkowym spotkaniem. Trzydzieści drzewek bonsai i tyle samo kompozycji ikebany można zobaczyć w Galerii Europa – Daleki Wschód Muzeum Manggha. Tak japońskie muzeum świętuje 30 lat swojego istnienia. Aby zobaczyć te dwie niezwykłe wystawy. Obie potrwają zaledwie do niedzieli, 17 listopada.

W nostalgicznych jesiennych kompozycjach zostanie pokazany nieustanny się rytm natury, podporządkowany zmienności pór roku, dający możliwość prawdziwego doświadczenia i wyrażenia emocji.

Ikebana jest jedną z najstarszych sztuk Dalekiego Wschodu. Wywodzi się z wnikliwej obserwacji świata natury, pozostaje pod urokiem jego dynamiki, piękna i skupia uwagę na ukazaniu przejawu życia. Jest to dążenie do harmonii pomiędzy składowymi elementami świata. W kompozycjach wykorzystuje się kwiaty, gałęzie drzew i krzewów, a także liście i trawy. Istotne są nie tylko same rośliny, ale także ich faza rozwoju, kąt nachylenia, proporcja i długości w odniesieniu do wysokości użytego wazonu.

Europejski Dzień Kina Artystycznego

17 listopada krakowskie Mirko włącza się w obchody Dnia Kina Artystycznego. Wspólnie z CICAE, Siecią Europa Cinemas i Stowarzyszeniem Kin Studyjnych zaprasza na 9. edycję Europejskiego Dnia Kina Artystycznego.

Europejski Dzień Kina Artystycznego ma udowodnić, że kina są żywymi publicznymi miejscami spotkań kulturowych i pełnią ważną funkcję społeczną. Uwaga widzów zostanie skierowana zarówno na kino jako formę przekazu artystycznego, jak i na kino jako obiekt, bez którego ten przekaz byłby niemożliwy. – Chcemy również pokazać, że ta funkcja kina w szczególny sposób wyróżnia kina studyjne – podkreślają organizatorzy.

Harmonogram pokazów:
12:00 - Kino a psychoanaliza: Minghun (przedpremierowo)
14:15 - Prawdziwy ból
16:15 - Zła nie ma
18:15 - Anora (przedpremierowo)
20:45 – Konklawe.

VI Odtworzenie „Manifestacji romantycznej” Jerzego Beresia na Rynku Głównym

Wydarzenie, które odbędzie się w niedzielę 17 listopada na Rynku Głównym w Krakowie to wspólne działanie Cricoteki, Rodziny Jerzego Beresia, Fundacji Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia oraz Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Zgodnie ze scenariuszem, stworzonym przez Jerzego Beresia, akcja odbywa się na Rynku Głównym w Krakowie. Jej przebieg obejmuje przemarsz grupy uczestników (około 30-40 osób) i przejazd Wózka romantycznego z Bunkra Sztuki na płytę Rynku, wraz z obejściem Sukiennic i pięcioma przystankami na tej trasie. Podczas marszu zakreślane zostają okręgi, malowane napisy i rozpalane symboliczne ogniska – Nadziei, Wolności, Godności, Miłości i Prawdy.

„Manifestacja romantyczna” jest pamiątką wielkiego zrywu nie tyle „Solidarności”, ale przede wszystkim autentycznej, pisanej z małej litery – solidarności jako kategorii społecznej, przypomnieniem fundamentalnych i wiecznych wartości.

Wstęp wolny.

Festiwal Audio Art w Krakowie

Odbywa się nieprzerwanie od 1993 roku. Premierowe koncerty, instalacje i performanse dotyczą przeglądu najważniejszych projektów sztuki dźwiękowej i muzyki współczesnej z całego świata. Ważne miejsce w programie zajmują polskie premiery o szczególnym wymiarze. Definiują nowy paradygmat sztuki współczesnej. Zawierają elementy powiązane z tożsamością artysty, jego szczególnej misji w formowaniu lokalnej kultury. Porządkują świat postpandemiczny z zabezpieczeniem dziedzictwa kulturowego. Kreują nowe formy sztuki wyrafinowanej, zaangażowanej wobec współczesnych wyzwań stawianych przez migrację i zagrożenia związane z wojną. Koncerty i instalacje prezentowane będą m.in. w Pałacu Potockich, Hevre, Akademii Muzycznej, Auli przy ul. Kopernika 15 oraz w sieci.

Program koncertów na sobotę i niedzielę dostępny jest TUTAJ.

Upcykling toys – zabawki z odpadów

Najnowsza ekspozycja w Muzeum Zabawek została przygotowana w ramach festiwalu „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”.
Po raz kolejny Muzeum Zabawek zwraca uwagę na fakt, że design dotyczy również zabawek. Wystawa ma charakter edukacyjno-ekologiczny. Mówi o projektowaniu, tworzeniu i produkowaniu zabawek jako pracy nad przetwarzaniem materii i adaptacji surowców wtórnych, w wyniku którego powstają wyroby o wyższej wartości.

Zabawki będą ułożone wg klucza WSTĘGI MÖBIUSA, uniwersalnego symbolu recyklingu, aby podnieść świadomość na temat kwestii środowiskowych. Niezwykłe eksponaty, zarówno zabytkowych, jak i współczesnych zabawek stworznych z odpadów i surowców wtórnych przez pomysłowych konstruktorów sprawiają ogromne wrażenie. Np. zabawki z puszek po konserwach, z klisz rentgenowskich, ze sprzętów kuchennych, kapsli czy z klapek plażowych.

„Gdzie gubią się zdania” - prapremiera spektaklu o literatach krakowskich

Szymborska, Poświatowska, Mrożek, Lem, Widłak i Miłosz – to wybitni literaci związani z Krakowem, o których twórczości w przystępny sposób opowie dzieciom Teatr Groteska. Już 16 listopada odbędzie się bowiem prapremiera spektaklu „Gdzie gubią się zdania”, który powstał z inspiracji Krakowem jako Miastem Literatury UNESCO.

Więcej o spektaklu pisaliśmy TUTAJ: