Ten weekend będzie wyjątkowy nie tylko ze względu na to, że będzie dłuższy w związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości, ale przede wszystkim będzie bogaty w wydarzenia. Sprawdźcie, co będzie się działo!
XII Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Scenicznej ImproFest
ImproFest to krakowskie święto improwizacji komediowej. Znakomity festiwal, którego już dwunasta edycja odbędzie się w listopadzie, to doskonała okazja, by zobaczyć na scenie najlepszych specjalistów tego gatunku, zarówno z Polski, jak i z zagranicy.
Na scenie pojawią się artyści od lat zajmujący się tym rodzajem sztuki; zarówno grupy z Polski, jak i z zagranicy. Festiwal daje widzom niepowtarzalną okazję zobaczenia, jak improwizacja rozwija się u nas i w innych krajach, porównania pomysłów, scenicznych rozwiązań i umiejętności
Cały program na weekend dostępny jest TUTAJ.
VII Targi Nówka Sztuka
Piątkowy wieczór, 8 listopada o godzinie 18.30 w Pałacu Sztuki przy Placu Szczepańskim 4 będzie oka do rozmów z artystami i obejrzenia przedpremierowo ich prac
Targi artystów i dizajnerów Nówka Sztuka to dwudniowe święto twórców, kolekcjonerów, poszukiwaczy talentów oraz miłośników młodej polskiej sztuki i designu.
To połączenie części wystawienniczej z programem edukacyjnym – wykładami, panelami dyskusyjnymi, warsztatami mistrzowskimi, przeglądem portfolio i konsultacjami z cenionymi przedstawicielami środowiska twórczego, które mają na celu wsparcie młodych artystów na początku ich kariery.
Królestwo emocji – warsztaty dla dzieci w spektrum autyzmu
Dyrekcja i pracownicy Zamku Królewskiego na Wawelu zapraszają dzieci w wieku 8–14 lat, w sobotę 9 listopada, godz. 10.30–12.30 na niezwykłą przygodę w wawelskim królestwie, gdzie emocje mają prawdziwą moc.
„Królestwo Emocji” zamieszkują kolorowi przyjaciele – pacynki emocji, które zabiorą uczestników w interaktywną podróż po wawelskim królestwie. W jej trakcie dzieci poznają fascynujące historie związane z Zamkiem; będą odkrywać swoje uczucia oraz nazywać emocje. Uczestnicy wysłuchają opowieści edukatorki, która przeniesie ich w świat ostatnich wawelskich koronacji. Fascynujące historie wprowadzą uczestników w czarujący klimat królewskiego dworu. Dzieci będą korzystać z różnorodnych pomocy sensorycznych wspomagających zrozumienie i przyswajanie nowych treści. Zajęcia prowadzone przez doświadczoną arteterapeutkę służą stworzeniu bezpiecznej przestrzeni do wyrażania emocji przez dzieci. Dostępne będą rozwiązania wspierające takie jak słuchawki wygłuszające oraz piktogramy.
Oratorium „Papież”
Filharmonia Krakowska zaprasza na premierę widowiska „Papież”, będącego kolejnym koncertem z cyklu Festiwal Dialogu, który pomoże doświadczyć głębokiej duchowej podróży przez historię życia jednego z najbardziej wpływowych papieży w historii – świętego Jana Pawła II.
Oratorium „Papież” to dzieło muzyczne, którego głównym celem jest ukazanie potęgi wiary i miłości oraz ich zdolności do przemiany świata. Dzieło skupia się na życiu i filozofii Jana Pawła II prezentując jego mądrość polityczną i duchową, która pozwoliła mu zmieniać bieg historii poprzez siłę argumentu i głęboką wiarę. Oratorium ma na celu przekazać nadzieję i siłę w najtrudniejszych momentach, szczególnie w kontekście utraty wolności osobistej i wyznaniowej.
Oratorium podkreśla fundamentalną myśl Jana Pawła II: „Nie lękajcie się”. Ta idea jest pokazana w konfrontacji z Dyktatorem, który rządzi totalitarnie, usuwając kościoły i prześladując ludzi pragnących wiary i wolności. Dzięki pokorze i mądrości Ojca Świętego, opór Dyktatora stopniowo słabnie. Naczelny cel Jana Pawła II – niesienie wiary w godność i wolność człowieka, jest centralnym motywem dzieła. Utwór jest skomponowany na solistów, dużą orkiestrę, chór i chór dziecięcy.
Muzyczne Zaduszki w Forcie Borek
Kolejną propozycję na sobotni wieczór przygotowało Centrum Kultury Podgórza. Nadchodzi czas na Muzyczne Zaduszki Wojtka Klicha – niezwykłej, charyzmatycznej osobowości na polskiej scenie muzycznej. Jego znakiem rozpoznawczym jest gitara i bose stopy. Podczas koncertu można będzie usłyszeć polskie piosenki w autorskich aranżacjach bluesowych Wojtka Klicha.
Więcej pisaliśmy tu:
89. Krakowską Lekcję Śpiewania „Radosna Niepodległości”
Odbędzie się w poniedziałek, 11 listopada, o godz. 17.00 na Rynku Głównym. Podczas koncertu z udziałem artystów Teatru Loch Camelot i śpiewającej publiczności zabrzmią pieśni związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dzień Kina Polskiego w Agrafce
Dzień Kina Polskiego to święto rodzimej kinematografii, podczas którego widzowie będą mieli okazję zobaczyć najważniejsze, nagradzane oraz premierowe produkcje polskich twórców.
Kino Agrafka zaprasza w poniedziałek, 11 listopada na pokazy przedpremierowe, filmowe nadrabianie zaległości i klasykę polskiego kina.
Dzięki współpracy z Siecią Kin Studyjnych i Lokalnych, Stowarzyszeniem Kin Studyjnych, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zaprasza na spotkanie z polskim filmem.
Co w programie?
„Pan Kleks w kosmosie”Państwowy Dom Dziecka w Maliszewie zostaje wyposażony we wspaniały komputer. W noc wigilijną zdradza on dzieciom tajemnice przyszłości. Wielki Elektronik, uciekając przed ekspedycją Pana Kleksa w kosmos, zatrzymał się na planecie Mango. Zyskał pełne zaufanie gubernatora i pragnie wykorzystać najnowszy wynalazek – fantomizację, aby zemścić się na Panu Kleksie. Pan Kleks schronił się na Ziemi w ostatnim rezerwacie przyrody w towarzystwie stworka, Melo Śmiacza. Tymczasem dzieci ze Szkoły Przyszłości mają poważne kłopoty. Jeden z uczniów naraża się dyrektorowi. Koledzy, Agnieszka i Groszek, postanawiają go udobruchać, organizując przedstawienie. W trakcie spektaklu Wielki Elektronik fantomizuje Agnieszkę i przenosi na planetę Mango. Od starego robota dzieci dowiadują się o istnieniu Pana Kleksa. Udają się w wielkiej tajemnicy do rezerwatu. Pan Kleks z dziećmi wyrusza ścigaczem kosmicznym, pilotowanym przez ojca Groszka, na poszukiwanie Agnieszki.
„Sezony” to kolejna propozcyja. Inteligentna komedia o kryzysie w aktorskim małżeństwie, a jej akcja rozgrywa się w pełnym absurdów teatralnym świecie. W satyryczny sposób opowiada uniwersalną historię o miłości i relacjach międzyludzkich.Życie prywatne bohaterów filmu miesza się z losami postaci, w które wcielają się na scenie. Trudnym emocjom, które przeżywają, towarzyszy zaskakujący, liryczny humor. Etapy kryzysu małżeńskiego następują niczym sezony w teatrze, a wyjątkowo wybuchowe relacje między mężem i żoną toczą się podczas trzech różnych spektakli: „Piotruś Pan”, „Dom Lalki”, „Sen nocy letniej. Marcin grany przez Łukasza Simlata w swoje osobiste problemy wciąga cały zespół teatralny, co wywołuje wiele komediowych sytuacji. Obok Łukasza Simlata w głównej roli zobaczymy Agnieszkę Dulębę-Kaszę znaną z filmu „Biały potok” i ról teatralnych.
„O-BI, O-BA: KONIEC CYWILIZACJI”.W wyniku wojny atomowej Ziemia nie nadaje się już do życia. Ludzkość schroniła się w betonowym schronie w oczekiwaniu na przybycie Arki, która przeniesie ich w bezpiecznie miejsce. Ocalała garstka Ziemian ulega degeneracji w wyniku strachu, głodu, choroby. Mit Arki, który utrzymuje ich przy życiu, a zarazem doprowadza do szaleństwa, jest efektem działań propagandowych rządu. Soft (J. Stuhr), funkcjonariusz służby bezpieczeństwa brał udział w przeprowadzeniu ocalałych do schronu, a teraz po roku wraz z nimi sięga dna egzystencji. Tymczasem sklepienie schronu grozi zawaleniem. Soft próbuje namówić Konstruktora do naprawy mechanizmu kopuły, która chroni przed radioaktywnym promieniowaniem. Kiedy kopuła pęka, tłum rzuca się w kierunku światła w przekonaniu, że wydarza się cud.
„Dziewczyna z igłą” to opowieść o Karoline, młodej pracownica fabryki. Dziewczyna stara się przetrwać w Kopenhadze tuż po pierwszej wojnie światowej. Gdy zachodzi w ciążę, traci pracę i zostaje pozostawiona sama sobie. Wtedy poznaje Dagmar – charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, pomagającej matkom znaleźć nowe domy dla ich niechcianych dzieci. Nie mając żadnej alternatywy, Karoline podejmuje u Dagmar pracę jako mamka. Kobiety nawiązują niċ porozumienia, jednak świat Karoline rozpada się na kawałki, gdy odkrywa szokująca prawdę o swojej mocodawczyni.
„Simona Kossak”, w reżyserii Adriana Panka to filmowa opowieść o córce malarza Jerzego Kossaka i wnuczce Wojciecha. Kobieta pozbawiona talentu, który od pokoleń definiuje jej rodzinę, dorasta nie zaznając ciepła ze strony despotycznej matki. Gdy po studiach rzuca wszystko – dom, tradycję, społeczne konwenanse – i obejmuje posadę naukowczyni w Białowieży, zaczyna życie na własnych warunkach. Osiedla się w środku puszczy, w domu bez prądu i bieżącej wody, w otoczeniu dzikiej przyrody. Tam, na magicznym odludziu poznaje fotografa Lecha Wilczka, z którym dzieli pasje – miłość do natury i… potrzebę wolności. Ich niezwykła relacja wymyka się wszelkim schematom. Jednak wyobrażenia Simony o pracy przyrodnika i pozycji młodej kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn ulegają bolesnej weryfikacji. Musi stanąć w obronie nie tylko swoich ideałów, ale również świata roślin i zwierząt.