Szopkarze przyniosą swoje prace na Rynek Główny. Będzie też korowód

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Do 3 grudnia, do końca dnia, potrwają zapisy na 82. Konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską. Szopkarze ustawią prace na stopniach pomnika Adama Mickiewicza.
Jak przypominają muzealnicy, fenomen szopki krakowskiej zrodził się w Krakowie, historycznej stolicy Polski. „Taka forma szopki wykształciła się w XIX wieku. Rozpropagowana w XX wieku i do dziś kultywowana stała się wzorem dla współczesnych dzieł. Rozwój rzemiosła szopkarskiego miał podłoże ekonomiczne – murarze z krakowskich przedmieść w martwym okresie zimowym szukali dodatkowych możliwości zarobku” – twierdzą przedstawiciele Muzeum Krakowa.

Pierwszy konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską został zorganizowany 21 grudnia 1937 roku z inicjatywy dr. Jerzego Dobrzyckiego. Wybuch II wojny światowej przerwał organizację konkursów na 6 lat. Wznowiono je w 1945 roku, a od 1946 to Muzeum Historyczne Miasta Krakowa jest ich organizatorem. Odtąd na czele jury konkursowego stoi dyrektor Muzeum Krakowa. W tym roku 5 grudnia szopkarze przyniosą swoje prace na Rynek Główny i ustawią je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie można je będzie podziwiać od 10 do 12. Po hejnale krakowskim o godz. 12 wyruszy korowód szopek wokół Rynku, prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic. Następnie twórcy przyniosą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez Jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków. Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi 8 grudnia 2024 roku o godz. 14 w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory.