Smoczy apetyt na zdrowie. Akcja edukacyjna Teatru Groteska i krakowskich szpitali

Wielka Parada Smoków organizowana przez Teatr Groteska fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Konkurs rysunkowy, konferencja naukowa i piknik w ramach Wielkiej Parady Smoków to działania składające się na akcję „Smoczy apetyt na zdrowie”. Celem przedsięwzięcia jest profilaktyka nadwagi i otyłości u dzieci oraz młodzieży.

– Okazuje się, że 20 procent uczniów szkół podstawowych ma nadwagę albo otyłość. Te dane są niezwykle niepokojące, ponieważ zwiastują problemy zdrowotne związane z chorobami takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie. W dodatku odsetek dzieci cierpiących na nadwagę czy otyłość w Polsce przyrasta najszybciej w Europie – mówił w rozmowie z LoveKraków.pl Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska.

Ewa Wachowicz ambasadorką akcji

W przedsięwzięcie, realizowane wspólnie z Fundacją Zdrowia Publicznego, włączyły się krakowskie szpitale: św. Ludwika, Żeromskiego, Dietla i Uniwersytecki Szpital Dziecięcy. Ambasadorką została Ewa Wachowicz.

– Moja obecność i udział w akcji Teatru Groteska oraz krakowskich szpitali wynika z głębokiego przekonania, że trzeba działać tu i teraz. Myślę, że wśród dzieci i młodzieży mamy do czynienia nie tyle z problemem, co epidemią otyłości – podkreśliła dziennikarka i prezenterka telewizyjna.

Celem akcji „Smoczy apetyt na zdrowie” jest profilaktyka nadwagi i otyłości u dzieci oraz młodzieży. Przedsięwzięcie ma stworzyć warunki do kooperacji przedstawicieli różnych środowisk, które mają wpływ na kształtowanie postaw młodzieży względem ich zdrowia, odżywiania czy aktywności fizycznej. Chodzi o organizacje państwowe i lokalne, placówki oświatowe, personel medyczny, a także rodziców i dziadków.

Konkurs, konferencja i smoczy piknik

W ramach akcji odbędzie się konkurs rysunkowy dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Termin składania prac upływa 30 kwietnia, a rozdanie nagród planowane jest na trzeci tydzień maja.

Organizatorzy zapraszają również na konferencję naukową, która będzie platformą do rozmowy i wymiany doświadczeń między nauczycielami, pedagogami, psychologami, dietetykami i lekarzami na temat profilaktyki nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży, edukacji prozdrowotnej rodzin, współpracy lekarza rodzinnego z nauczycielem czy roli nauczyciela we wspieraniu dziecka z otyłością. Konferencja odbędzie się 17 kwietnia w godz. 17:00–20:00. W wydarzeniu będzie uczestniczyła ambasadorka akcji – Ewa Wachowicz.

O zasadach prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży będzie także mowa podczas pikniku „Zielone Królestwo” organizowanego w ramach Wielkiej Parady Smoków w pierwszy weekend czerwca. – Daje nam to gwarancję dotarcia do jak największej ilości dzieci, które podczas zabawy na pikniku nauczą się podstawowych zasad zdrowego odżywiania – podkreśla Teatr Groteska.