Weekend pełen atrakcji: Jarmark Wielkanocny, korowód z palmami, premiera „Wandy” i Kiermash

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Jarmark na Rynku Głównym, barwny korowód spod Barbakanu, konkurs na najpiękniejszą palmę i występy zespołów regionalnych świadczą, iż Wielkanoc nadchodzi wielkimi krokami. Co jeszcze będzie się działo w weekend?

Gwiazdy dla Autyzmu

Ostatniego dnia marca w Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się wiosenny koncert charytatywny na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego „Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych” w Krakowie. Wydarzeniu towarzyszyć będą obchody 10-lecia ośrodka.

Tym razem z Orkiestrą Wieniawa pod dyrekcją Jarosława Ignaszaka wystąpi Natalia Kukulska. Będzie więc można usłyszeć́ takie utwory jak „Decymy”, „Halo tu Ziemia” czy „Kobieta”. Koncert poprowadzi Adam Grzanka.

Zebrane pieniądze zostaną̨ przeznaczone na dodatkowe wyposażenie ośrodka, organizację atrakcyjnych zajęć́, wycieczek i treningów społecznych. Start o godz. 19:00 w NCK.

Jarmark Wielkanocny

Barwny, eksponujący regionalne produkty i nawiązujący do tradycji świąt oraz dziedzictwa kulturalnego miasta. Taki będzie krakowski Jarmark Wielkanocny na Rynku Głównym, który rozpocznie się 30 marca i potrwa do 10 kwietnia.

Uroczyste otwarcie jarmarku nastąpi w sobotę, 1 kwietnia, o godz. 12:00. Wydarzenie wzbogaci koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy”. Start o godz. 11:30.

Konkurs na najpiękniejszą palmę

W niedzielę, 2 kwietnia, odbędzie się pokaz palm i obrzędów wielkanocnych. Nie zabraknie oczywiście tradycyjnego konkursu na najpiękniejszą palmę. O godz. 11:15 spod Barbakanu wyruszy barwny korowód, który przejdzie wokół targów pod kościół św. Wojciecha, gdzie o godz. 11:45 nastąpi poświęcenie palm.

Małopolski Festiwal Komiksu

Warsztaty komiksowe, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami z Polski i zagranicy czy gra miejska. W pierwszy weekend kwietnia w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ul. Rajskiej 12 odbędzie się Małopolski Festiwal Komiksu. Wydarzenie dedykowane jest nie tylko miłośnikom komiksu, ale także tym, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z tym medium.

– Na każdego, kto będzie chciał uzupełnić komiksową kolekcję, będzie czekała giełda z mnóstwem tytułów do wyboru – zarówno jeśli chodzi o pozycje archiwalne, trudno dostępne, jak i najnowsze premiery – informują organizatorzy.

Podczas festiwalu odbędzie się również wystawa oryginalnych prac polskich autorów. Szczegółowy program wydarzenia dostępny TUTAJ.

Pożegnanie z Kamienicą Hipolitów

Pierwszy weekend kwietnia to ostatnia szansa, by zobaczyć wnętrze domu mieszczańskiego w Kamienicy Hipolitów. Powodem jest gruntowny remont konserwatorski oddziału Muzeum Krakowa.

W dniach finisażu (1-2 kwietnia) zwiedzający będą mogli uczestniczyć w oprowadzaniach po wystawie stałej „Mieszczański dom”, a także mini ekspozycji, pozwalającej przybliżyć zwyczaje związane z przygotowywaniem się do podróży. Ponadto zorganizowane zostaną warsztaty dla dzieci o podobnej tematyce.

– Będziemy przygotowywać się do wielkiej podróży Hipolitów w nieznane. Hipolici pojadą w sentymentalną podróż po Europie wzorem podróży z XIX wieku, więc na pewno odwiedzą Wiedeń, Paryż, Niceę, Włochy, jak i również dzikie rubieże ówczesnej Hiszpanii – zapowiada Michał Hankus, kierownik Kamienicy Hipolitów.Kiermash, czyli wiosna na Kazimierzu

W weekend, 1 i 2 kwietnia, targi mody niezależnej i designu zawitają do kultowej Starej Zajezdni na Kazimierzu. Podczas Kiermashu odwiedzający będą mogli zaopatrzyć się we wszystko, co potrzebne do odświeżenia garderoby, wnętrza i kosmetyczki po zimowych mrozach. Wystawcy pokażą produkty stworzone z myślą o wielbicielach trendów i każdego, kto stawia na najwyższą jakość tkanin i wykonania.

– Znajdziecie u nas polskie marki tworzące z poszanowaniem dla planety. Każdy z wystawców projektuje z ogromną pasją i wyczuciem wypracowując tym samym swój niepowtarzalny charakter. Nie możemy się już doczekać wiosny i spotkania z Wami! – zapewniają Izabela Chyłek i Mateusz Kaczan, organizatorzy wydarzenia.

Kiermash odbędzie się w budynek Starej Zajezdni tramwajowej przy ul. Wawrzyńca 12 w godz. 11:00-18:00. Wstęp wolny.

Spacer detektywistyczny

W sobotę, 1 kwietnia, odbędzie się spacer detektywistyczny dla dzieci pod nazwą „Kosmiczna awantura u Decjusza. Czyli o spotkaniu Decjusza z Kopernikiem”.

Gra będzie toczyła się na terenie parku Decjusza oraz we wnętrzach willi. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych całość rozegra się w formie stacjonarnych warsztatów detektywistycznych w zabytkowym pałacu na Woli Justowskiej.

Spacer dla dzieci w wieku 6–8 lat rozpocznie się o godz. 10:30 i potrwa do 12:00. Natomiast w godz. 12:30–14:00 odbędzie się spacer dla dzieci w wieku 9–11 lat. Ilość miejsc ograniczona. Szczegółowe informacje na stronie www.willadecjusza.pl.

Muzyczna opowieść o córce Kraka

Dzieło Joanny Wnuk-Nazarowej pt. „Wanda” wraca do koncertowego obiegu. Tym razem jednak w odmiennej scenografii, kostiumach i poszerzonej choreografii. Sceniczna premiera opowieści o córce Kraka odbędzie się 1 kwietnia na scenie Opery Krakowskiej przy ul. Lubicz. Następne spektakle zaplanowano na 2, 4 i 5 kwietnia.

Lwowska rzeźba rokokowa na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na nową wystawę czasową pt. „Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa”. Polichromowane i złocone dzieła sztuki, pochodzące z kościoła w Hodowicy, stanowią najwybitniejszy przykład aranżacji wnętrza kościoła, zrealizowanej za pomocą architektury, rzeźby i malarstwa, jaki powstał w kręgu sztuki lwowskiej w XVIII wieku.

– Udostępnione na wawelskiej wystawie zabytki stanowią o wyjątkowości sztuki kręgu lwowskiego w skali europejskiej, a udzielenie im bezpiecznego schronienia przed wojną wywołaną przez Rosję było dla nas czymś oczywistym – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Odnowione szybowce w Muzeum Lotnictwa Polskiego

W Muzeum Lotnictwa Polskiego pojawiły się dwa wyremontowane szybowce zaprojektowane przez Antoniego Kocjana, wybitnego pilota, konstruktora i twórcę jednych z najbardziej znanych szybowców w latach 30. XX wieku. Prezentowane modele to WWS Wrona bis i IS-B Komar 49.

Na ekspozycji można zobaczyć także archiwalne dokumenty związane z konstruktorem oraz jego autorskie projekty.

Cenne dzieła z Bułgarii

Ponad czterdzieści bułgarskich ikon trafiło na nową ekspozycję w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. – To wyjątkowa ekspozycja pokazująca nieznane w Polsce dzieła sztuki prawosławnej z miejscowości Bansko w Bułgarii, gdzie od połowy XVIII wieku do połowy XIX działała bardzo ważna dla bułgarskiej historii sztuki i tożsamości narodowej szkoła pisania ikon. To była niezwykła szkoła ze względu na wartość artystyczną dzieł, malowanych według zasad sztuki prawosławnej, ale z widocznymi wpływami zachodnimi – wyjaśnia Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Prezentowane na ekspozycji bułgarskie ikony przedstawiają wizerunki osób świętych. Szczególną uwagę warto zwrócić na miniaturowe ikony Tomy Vishanova, tryptyk z zaśnięciem Matki Bożej czy ikonę „Archanioł Michał” wykonaną przez syna artysty Dymitara Molerova w 1835 roku.

Nowe oblicze Muzeum Inżynierii i Techniki

Od piątku w wyremontowanych wnętrzach Muzeum Inżynierii i Techniki zwiedzający będą mogli oglądać nową wystawę stałą pt. „Miasto. Technoczułość”. To pierwsza ekspozycja w Polsce opowiadająca tak szeroko o historii inżynierii i techniki w mieście.

Wystawa została umieszczona na dwóch poziomach w kilku halach zabytkowej zajezdni, połączonych naziemnymi i podziemnymi łącznikami. Jej powierzchnia to ponad 3000 m2.

Opowieść o rozwoju myśli inżynieryjnej rozpoczyna się od pierwszych koncepcji osadniczych sprzed niemal 3500 lat i biegnie przez kolejne epoki, w tym obie rewolucje przemysłowe i powojenną modernizację, docierając do czasów współczesnych, a nawet wybiegając w przyszłość.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć aż 600 zabytków techniki, w tym eksponaty o unikatowym charakterze. Wśród nich m.in. maszyna parowa F. Wichterle, drewniana pralka klepkowa Miele, maszyna do pisania dla niewidzących Picht, fonograf Edisona, samochód Polski Fiat 508, motocykl CWS Sokół 1000 M111, komputer Odra 1305 czy prawdopodobnie jedyny zachowany egzemplarz minikomputera PSPD 90 krakowskiej produkcji.

Od piątki do niedzieli bilet wstępu na wystawę stałą będzie można nabyć w promocyjnej cenie – 10 zł.