Na krakowskim rynku zagości Jarmark Wielkanocny. Co w programie?

Jarmark Wielkanocny w 2022 roku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Barwny, eksponujący regionalne produkty i nawiązujący do tradycji świąt oraz dziedzictwa kulturalnego miasta. Taki będzie krakowski Jarmark Wielkanocny, który rozpocznie się już w czwartek.

W dniach 30 marca – 10 kwietnia na płycie Rynku Głównego od strony Wieży Ratuszowej odbywać się będą targi wielkanocne. Na jarmarku zostaną ustawione 82 kioski handlowe oferujące towar z naszego regionu, jak również z innych miast Polski. Nie zabraknie też wystawców z zagranicy m.in. z Litwy, Ukrainy, Słowacji, Węgier i Włoch.

Tradycyjne wyroby związane ze świętami

Produkty oferowane przez kupców to przede wszystkim artykuły świąteczne: stroiki, koszyki, palmy, świeczki, pisanki, ręcznie malowana porcelana, obrusy, serwetki, plecionki, wyroby z ekologicznego drewna, wałki oraz pamiątki. Będzie można znaleźć także takie produkty jak churros - hiszpańskie pączki, naleśniki, biżuterię z bursztynu, kierpce, koszule i kożuchy ręcznie haftowane oraz rękodzieło z Nepalu.

Swoje wyroby prezentować będą twórcy ludowi. Nie zabraknie więc strojów ludowych, koronek, haftowanych ozdób świątecznych, zabawek dla dzieci, ozdobnych pudełek, serwetek, korali, wianków czy biżuterii szydełkowej.

Na jarmarku zagości stanowisko Poczty Polskiej, gdzie będzie można nadać świąteczne kartki i listy opieczętowane okolicznościowym stemplem. Organizatorzy zachęcają także do odwiedzenia kuźni, w której odbywać się będą pokazy kowalstwa. Tam też można nabyć podkówkę ze swoim imieniem.

Coś na ząb

Dla mieszkańców Krakowa i turystów odwiedzających Jarmark Wielkanocny przygotowano stoiska z winem grzanym, ponczem, piwem lanym i butelkowanymi piwami regionalnymi oraz punkty małej gastronomii z polskimi potrawami z grilla, stoisko z pierogami wg staropolskich receptur i stoisko serwujące zupy.

Będzie też można skosztować cieszącą się od wielu lat powodzeniem pajdę chleba ze smalcem, masłem czosnkowym, boczkiem, cebulą i ogórkiem. Będą też zapiekanki, szaszłyki, burgery, sery holenderskie, przyprawy i kiełbasy węgierskie, sery góralskie, węgierskie kurtoszo-kołacze, langosze, litewskie wędliny i ciemny chleb, miody i wyroby pszczelarskie, herbaty z różnych regionów świata, lizaki, orzechy prażone, migdały, słonecznik, bakalie, owoce w czekoladzie i marcepanie, ciasta domowe, tradycyjne słodycze tureckie i włoskie, chleby oraz tradycyjne pierniki, krówki rzemieślnicze.

Świąteczne dekoracje

Na Jarmarku Wielkanocnym pojawią się dekoracje w postaci drzewek emausowych, udekorowanych drewnianymi ptakami, które przypominają o dawnych obrzędach i zwyczajach, a także są symbolem odradzającego się życia.

W ogródkach gastronomicznych zagoszczą zaś donice z naturalnymi, wiosennymi roślinami (w zależności od dostępności ze względu na wczesną porę roku: kwiaty, bukszpan, gałązki, wiklina).

Logo Jarmarku Wielkanocnego zaprojektował artysta plastyk Jerzy Napieracz, a dekoracje Marzena Koperska.

Impreza kulturalno-handlowa

Tegorocznemu jarmarkowi jak zawsze towarzyszyć będą imprezy artystyczne. Uroczyste otwarcie odbędzie się w sobotę, 1 kwietnia, o godz. 12:00. Pół godziny wcześniej odwiedzający będą mogli posłuchać Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy”.

2 kwietnia Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” zaprezentuje palmy wielkanocne, a następnie programy artystyczne w wykonaniu autentycznych amatorskich zespołów regionalnych i grup folklorystycznych. Zespoły spotkają się pod Barbakanem o godz. 11:15 i wyruszą pod kościółek św. Wojciecha, gdzie o 11:45 nastąpi poświęcenie palm. Następnie grupy zaprezentują się na estradzie.

Tego samego dnia od godz. 10:00 odbywać się będzie konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną, w którym mogą wziąć udział osoby indywidualne, rodziny oraz grupy. Wykonane palmy należy dostarczyć do biura organizatora ustawionego na terenie jarmarku w godz. 10:00-13:00. O godz. 13:30 nastąpi ogłoszenie wyników.

Święcenie pokarmów i „Siuda Baba”

W sobotę, 8 kwietnia, o godzinie 11:00 odbędzie się uroczyste święcenie koszyczków wielkanocnych z udziałem włodarzy miasta i Kościoła krakowskiego. Z kolei w Lany Poniedziałek, 10 kwietnia, o godz. 14:00 „Siuda Baba” będzie smarować sadzą i szukać swoich następczyń.

Siuda Baba to mężczyzna przebrany za usmoloną kobietę, ubraną w podartą spódnicę, towarzyszy jej Cygan. Zgodnie z legendą Siuda Baba była kapłanką bogini Ledy i pilnowała wiecznego ognia. Swoją służbę pełniła przez cały rok. Tylko raz, w poniedziałek wielkanocny, mogła znaleźć swoją następczynię. Szukała wtedy dziewicy, która nie mogła się wykupić i zostawała Siudą Babą na kolejny rok. Wykup, w postaci datku wrzuconego do garnuszka, można zastąpić buziakiem. Imprezę organizuje Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” oraz „Teatr po Latach”.

Z myślą o Ukrainie

W ramach pomocy walczącej Ukrainie organizatorzy udostępnią bezpłatne stoisko przeznaczone dla Kijowa oraz miejsca targowe dla instytucji charytatywnych. W tym roku swoje wyroby zaprezentują m.in. Polski Związek Głuchych, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół „Klika”, Stawiamy na Łapy, Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej GAUDIUM ET SPES Warsztaty Terapii Zajęciowej, Stowarzyszenie Integracji Oraz Aktywizacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych „EMAUS”, Fundacja Człowiek dla Zwierząt, Fundacja Zmieniamy Niemożliwe.

Dochód ze sprzedaży produktów i ozdób świątecznych na tych stoiskach zasili budżety wyżej wymienionych instytucji.

Program Jarmarku Wielkanocnego w Krakowie

1 kwietnia 2023 r. (sobota)

Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy” – godz. 11:30
UROCZYSTE OTWARCIE JARMARKU – godz. 12:00
Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy” – godz. 12:15
Spacer po Jarmarku – godz. 12:20

2 kwietnia 2023 r. (niedziela)

POKAZ PALM I OBRZĘDÓW WIELKANOCNYCH
Konkurs na najpiękniejszą tradycyjną palmę wielkanocną – od godz. 10:00
Wymarsz Korowodu Palmowego spod Barbakanu – godz. 11:15
Poświęcenie palm przed kościołem św. Wojciecha – godz. 11:45
Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną – godz. 13:30

8 kwietnia 2023 r. (sobota)

Uroczyste święcenie koszyczków wielkanocnych z udziałem włodarzy miasta i Kościoła krakowskiego – godz. 11:00

10 kwietnia 2023 r. (poniedziałek)

TRADYCJE I OBRZĘDY WIELKANOCNE
„Siuda Baba” – Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” i „Teatr Po Latach” – godz. 14:00

Portal LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.