20. Festiwal Nauki i Sztuki. „Chcemy pomóc zrozumieć innym otaczający nas świat”

Zdjęcie ilustracyjne fot. LoveKraków.pl

Po kilku latach przerwy do Krakowa wraca Festiwal Nauki i Sztuki. Do wzięcia udziału zaproszone są wszystkie osoby, które są zainteresowane nauką i które chcą zrozumieć z otaczającego nas świata trochę więcej niż znajdziemy w prostych przekazach medialnych.

Pomysł Festiwalu Nauki narodził się w roku 2000, w trakcie jubileuszu 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Intencją organizatorów było prezentowanie, w atrakcyjnej formie, działalności dydaktycznej i naukowej krakowskich uczelni.

– Chcemy w Uniwersytecie Jagiellońskim, ale też z innymi uczelniami i z innymi instytucjami w Krakowie i w Małopolsce popularyzować naukę, ponieważ uważamy, że to jest bardzo ważne, by przekonywać młodych, ale też starszych ludzi do tego, że nauka jest bardzo ważna w naszym życiu – mówi Kamil Sikora z biura prasowego UJ.

Żeby zrozumieć naukę, potrzeba odpowiednich narzędzi, ale też ludzi, którzy nauką się na co dzień zajmują – naukowców, doktorantów, studentów. Tymi narzędziami podzielą się krakowskie uczelnie, które przygotowały w ramach festiwalu mnóstwo warsztatów, praktycznych zajęć i ciekawych prelekcji.

Program Festiwalu

Festiwal potrwa od 16 do 18 maja. W tym roku organizatorzy zdecydowali się na rozproszenie wydarzeń. Wszystkie uczelnie wyższe, które biorą udział w imprezie, zapraszają w swoje gościnne progi.

Uniwersytet Jagielloński zaprasza do miasteczka festiwalowego, które będzie zorganizowane na Wydziale Chemii na Kampusie na Ruczaju. – Tam przez trzy dni są zaplanowane różnego rodzaju aktywności, wydarzenia, debaty, wykłady, warsztaty, w trakcie których młodzi ludzie będą mogli zobaczyć, jak robi się naukę od kuchni – zapowiada Kamil Sikora.

Ciekawy program podczas festiwalu zaprezentuje Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. – Warto zarekomendować blok warsztatów związanych z dietetyką. Sprawa żywienia jest szalenie istotna. Będzie możliwość spotkania z lekarzem, z dietetykiem, z psychodietetykiem, będzie można dowiedzieć się, jaką dietę powinni stosować nastolatkowie. Co więcej, teorię przełożymy od razu na praktykę, ponieważ dostępne będą różne produkty spożywcze, z których każdy będzie mógł skomponować przykładowy jadłospis. W teorii wszystko wiemy, ile powinniśmy jeść białka, ile wapnia powinniśmy spożywać i tak dalej. Natomiast trudniej to przełożyć właśnie na naszą codzienną dietę – zaznacza rzecznik Akademii Anna Cieślak.

Z kolei Uniwersytet Papieski Jana Pawła II zaprasza m.in. na warsztaty archiwistyczne, turystyczne, infobrokerskie, dziennikarskie, medialne, psychologiczne. Będzie także możliwość zrobienia bezpłatnych testów doradztwa zawodowego.

Uniwersytet Rolniczy przygotował również szereg atrakcji. Izabella Majewska, rzecznik prasowy uczelni, opowiada, że podczas jednych z warsztatów będzie możliwość, by nauczyć się rozpoznawać kości zwierzęce. Na Wydziale Technologii Żywności będzie można się dowiedzieć, jak powinna być zbilansowana dieta dla psa.

– Oprócz tego pracownicy naukowi Wydziału Technologii Żywności zaplanowali debatę naukową, w której będą obalać fakty i mity na temat żywienia. Wezmą w niej udział studenci i doktoranci Uniwersytetu Rolniczego z Wydziału Technologii Żywności. Wszystkie osoby, które będą tym zainteresowane, zapraszam w piątek na godzinę 10 do Pałacu Potockich – dodaje.

Wydział Rolniczo-Ekonomiczny zaprasza do swoich ogrodów, gdzie będzie można zapoznać się z gatunkami roślin leczniczych i przyprawowych. Oprócz tego będą quizy, zabawy, jak również będzie pokaz wytwarzania własnoręcznie mydełek.

Dariusz Zuba, dyrektor Instytutu Ekspertyz Sądowych w rozmowie z LoveKraków.pl zdradza szczegóły oferty edukacyjnej podczas festiwalu. – Pokażemy, w jaki sposób wykorzystujemy badania naukowe w naszej praktyce opiniodawczej, czyli to, co robimy na potrzeby sądów, prokuratur czy policji. Pokażemy, jak współczesne osiągnięcia pomagają nam w zakresie rekonstrukcji wypadków drogowych. Opowiemy również o śladach cyfrowych, czyli o tym, że telefony, komputery i inne narzędzia zostawiają ślady naszej działalności, z których korzystają przestępcy – wymienia.

Akademia Górniczo-Hutnicza zaprasza na wystawę CERN „Accelerating science”. Anna Żmuda-Muszyńska podkreśla, że jest to fascynująca ekspozycja. – W ramach wystawy zwiedzający będą mogli zobaczyć trzy kapsuły, gdzie będzie mowa o historii wszechświata, strefie cząstek, czy o fizyce cząstek elementarnych – dodaje.

Program przygotowany przez pozostałe krakowskie uczelnie wyższe można zobaczyć TUTAJ.