Ostatni dzwonek, by zobaczyć wnętrze mieszczańskiego domu w Kamienicy Hipolitów

Wystawa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kamienica Hipolitów przy placu Mariackim 3 przejdzie metamorfozę. Zanim jednak to nastąpi, Muzeum Krakowa zaprasza na wielkie święto oddziału oraz pożegnanie wystawy stałej.

Architektoniczny zawrót głowy

W najbliższy weekend, 25-26 marca, mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli uczestniczyć w spacerach, wykładach oraz warsztatach plastycznych w ramach święta Kamienicy Hipolitów pod nazwą „Sposób na sukces – architektoniczny zawrót głowy”.

– Dlaczego zawrót głowy i dlaczego architektoniczny? Tematem przewodnim jest architektura głównie XIX i początku XX wieku. To okres, kiedy Kraków zaczyna intensywnie się rozwijać. Powstają nowe dzielnice, pojawiają się nowe kamienice i rozwijają się różne nowe technologie. Ludzie chcą być nowocześni, ale z drugiej strony mamy też takie marzenie romantyczne za powrotem do przeszłości, za powrotem do pięknej architektury z wieków średnich – wyjaśnia Michał Hankus, kierownik Kamienicy Hipolitów.

Obok nowoczesnych rozwiązań możemy więc podziwiać budynki nawiązujące do gotyku czy renesansu. Czasem są to mieszanki stylów. Na fasadach wielu obiektów można też dostrzec symbole odwołujące się m.in. do ówczesnej historii Polski, Krakowa i właścicieli kamienic.

– Ten architektoniczny zawrót głowy będzie nam towarzyszył przez cały weekend. Odbędą się spacery w okolicy Nowego Kleparza, ulicy Długiej, jak i również na odcinku Plant między ulicą Długą a Collegium Maius, gdzie jest szereg ciekawej architektury – zapowiada Michał Hankus.

Hipolici wyruszają w świat

Wnętrza domu mieszczańskiego w Kamienicy Hipolitów będzie można zwiedzać jeszcze do pierwszego weekendu kwietnia. Po tym terminie rozpocznie się gruntowny remont konserwatorski oddziału Muzeum Krakowa.

– Konieczne jest m.in. odnowienie instalacji elektrycznej, konserwacja wielu obiektów, które znajdują się obecnie na wystawie: mebli, tkanin i rzemiosła artystycznego, nowe oświetlenie czy zabezpieczenie budynku. Remont będzie trwał do jesieni przyszłego roku – tłumaczy kierownik Kamienicy Hipolitów.

W dniach finisażu (1-2 kwietnia) zwiedzający będą mogli uczestniczyć w oprowadzaniach po wystawie stałej „Mieszczański dom”, a także mini ekspozycji, pozwalającej przybliżyć zwyczaje związane z przygotowywaniem się do podróży. Ponadto zorganizowane zostaną warsztaty dla dzieci o podobnej tematyce.

– Będziemy przygotowywać się do wielkiej podróży Hipolitów w nieznane. Hipolici pojadą w sentymentalną podróż po Europie wzorem podróży z XIX wieku, więc na pewno odwiedzą Wiedeń, Paryż, Niceę, Włochy, jak i również dzikie rubieże ówczesnej Hiszpanii – mówi Michał Hankus.

Nowa odsłona Kamienicy Hipolitów

Po zakończeniu remontu w oddziale Muzeum Krakowa przy placu Mariackim 3 zostanie zaprezentowana wystawa czasowa dotycząca kobiet – siłaczek. Będzie to także opowieść o edukacji, równouprawnieniu, zdobywaniu wykształcenia i byciu niezależną na przestrzeni epok.

Powróci oczywiście stała wystawa „Mieszczański dom”, jednak w nowej odsłonie. – Chcemy poruszyć w przyszłości chociażby wątki związane z historią kulinariów, historią odpowiedniego zachowywania się przy stole, kwestią życia służby domowej, jak i również wątki introligatorskie – zdradza Michał Hankus.

Do 26 marca w Kamienicy Hipolitów można zobaczyć także wystawę ubiorów projektowanych przez Jerzego Antkowiaka, powstałą we współpracy z Krakowskimi Szkołami Artystycznymi w ramach Cracow Fashion Week 2023.