O modzie w Kamienicy Hipolitów. „Te ubrania były obiektem marzeń wielu pokoleń” [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Kamienicy Hipolitów zagościła wystawa ubiorów projektowanych przez Jerzego Antkowiaka, wybitnego projektanta i wizjonera mody. Ekspozycję można oglądać do 26 marca.

Wystawa pt. „Moda”, prezentowana w oddziale Muzeum Krakowa, powstała we współpracy z Krakowskimi Szkołami Artystycznymi w ramach Cracow Fashion Week 2023.

Ubrania, o których marzyły pokolenia

Ubiór to nie tylko praktyczne okrycie ciała, ale także sposób na kreowanie siebie i wyrażanie swoich uczuć. Aby stworzyć projekt, który nie tylko wzbudzi zachwyt, ale także rządzę posiadania, projektant musi wyczuć potrzeby i pragnienia klientów. Musi być uważnym obserwatorem. Z tych wyzwań od lat mistrzowsko wywiązuje się Jerzy Antkowiak.

– To postać wyjątkowa, która od końca lat 60. praktycznie do połowy lat 90. ubierała Polaków. Te ubrania były obiektem marzeń wielu pokoleń. Słynne domy Mody Polskiej znajdujące się w różnych miastach Polski przyciągały ludzi. To były rzadkie, bardzo piękne przedmioty i ubiory. Osoby, które mają u siebie w domu projekty z tej marki, traktują je jak skarb – mówi Michał Hankus, kierownik Kamienicy Hipolitów.

Wystawa mieści się na piętrach budynku w przestrzeni wnętrz mieszczańskich i przedstawia ubiory projektowane przez Jerzego Antkowiaka, ikonę legendarnego domu mody – Moda Polska.

Prezentowane na ekspozycji projekty pochodzą głównie z lat 80. i 90. XX wieku.

Nie tylko moda

Odwiedzając Kamienicę Hipolitów, można zobaczyć nie tylko stroje zaprojektowane przez wybitnego projektanta, ale także jego prace malarskie.

– W piwnicy znajdują się obrazy, które maluje Jerzy Antkowiak. Poza projektowaniem i szyciem jego wielką pasją jest malarstwo. Ostatnimi czasy mówił, iż kocha malować i bardzo się ucieszył, że w Kamienicy Hipolitów znalazło się miejsce na pokazanie jego prac malarskich – tłumaczy Michał Hankus.

W latach 1953–1960 Jerzy Antkowiak studiował na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Po zakończeniu studiów podjął pracę jako projektant w Modzie Polskiej. W 1968 roku wraz z piątką projektantów stworzył nowy zespół Mody Polskiej.

Od 1979 do 1985 roku Jerzy Antkowiak był dyrektorem ds. wzornictwa w Modzie Polskiej. W 1993 ukazała się jego książka „Sekrety modnych pań” napisana wspólnie z Barbara Żmijewską.