W krakowskim zoo powstał nowy pawilon dla hipopotamków karłowatych

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

We wtorek zostanie otwarty nowy pawilon dla hipopotamków karłowatych. Wybieg wewnętrzny został podzielony na dwie strefy.

Budowa nowego pawilonu rozpoczęła się we wrześniu 2021 roku. Obiekt powstał ze środków własnych Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie, według projektu pracowni architektonicznej Minima.

Nowy pawilon wybudowano w miejscu dawnego wybiegu hipopotamków karłowatych. To jednokondygnacyjny budynek z wybiegiem i basenem wewnętrznym oraz korytarzem dla zwiedzających, umożliwiającym podglądanie zwierząt.

Dwie strefy

Jak mówią przedstawiciele krakowskiego zoo, ze względu na specyfikę gatunku wybieg wewnętrzny podzielony został na dwie strefy: osobną dla samca i osobną dla samicy z młodym. Istnieje też możliwość połączenia obu stref w celu utworzenia wspólnego wybiegu dla pary.

Również basen wewnętrzny może być podzielony, podobnie jak wybieg, na dwie części. Świetliki i duże przeszklenia w ścianach budynku pozwalają na korzystanie przez cały rok ze światła naturalnego.

W sezonie letnim, kiedy hipopotamki przebywają na zewnątrz, zwiedzający będą je mogli obserwować z poziomu alei dla pieszych. Na wybiegu zewnętrznym został wybudowany basen i meandrujący strumień. Obsadzono go drzewami i trawiastą roślinnością.

Hipopotamki karłowate utrzymane są w krakowskim zoo od 1995 roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec