Smoki znów zatańczą u stóp Wawelu. „To będzie wielki odlot wyobraźni, możliwości i kreacji”

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Zbliża się 22. Wielka Parada Smoków organizowana przez Teatr Groteska. Kolorowe stwory uniosą się nad zakolem Wisły i wypełnią krakowskie ulice w pierwszy weekend czerwca.

Motywem przewodnim zeszłorocznej edycji wydarzenia były „Smoki miast, katedr, zamków i pałaców polskich”. Przy tworzeniu postaci smoków uczestnicy szukali więc inspiracji w elementach herbów miast, kamiennych płaskorzeźbach, fragmentach rękopisów, elementach architektury i obrazach.

– W tym roku postanowiliśmy dać absolutną wolność uczestnikom dziennej parady. Liczymy na to, że puszczą wodze fantazji i przygotują najwspanialsze smoki ze wszystkich dotychczasowych parad, na czym bardzo nam zależy – mówi Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska.

Uczestnikami konkursu na Najpiękniejszego Smoka mogą być placówki (publiczne i niepubliczne) o charakterze kulturalno-oświatowym i oświatowym z całego kraju (szkoły podstawowe, szkoły średnie, szkoły integracyjne, szkoły specjalne, przedszkola, świetlice osiedlowe, domy czy kluby kultury). Zgłoszenia można przesyłać do 20 kwietnia.

– To będzie wielki odlot wyobraźni, możliwości i kreacji – zapowiada Adolf Weltschek.

Smocze widowisko

Kolorowe smoki nie tylko opanują ulice Krakowa, ale także zatańczą nad zakolem Wisły u stóp Wawelu. W sobotni wieczór odbędzie się wielkie plenerowe widowisko, podczas którego aktorzy Teatru Groteska animują z pokładu rzecznych barek napełniane helem wielkogabarytowe figury smoków. Pokazowi towarzyszą efekty świetlne, laserowe i pirotechniczne oraz specjalna muzyka.

– Chcemy przygotować pewne niespodzianki programowe, tak żeby 22. Wielka Parada Smoków wyróżniała się spośród tych wszystkich, które już za nami. Mamy spore doświadczenie i wiemy, jak uatrakcyjnić wieczorne widowisko nad Wisłą – zdradza dyrektor Groteski.

Zabawa i edukacja

Szczególny będzie w tym roku także smoczy piknik, ponieważ Teatr Groteska planuje włączyć się w akcję promującą zdrowy styl życia i odżywiania dzieci oraz młodzieży.

– Okazuje się, że 20 procent uczniów szkół podstawowych ma nadwagę albo otyłość. Te dane są niezwykle niepokojące, ponieważ zwiastują problemy zdrowotne związane z chorobami takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie. W dodatku odsetek dzieci cierpiących na nadwagę czy otyłość w Polsce przyrasta najszybciej w Europie – tłumaczy Adolf Weltschek. – Piknik jest wydarzeniem familijnym, więc mamy nadzieję, że dotrzemy nie tylko do dzieci, ale przede wszystkim do rodziców czy opiekunów.

Wielka Parada Smoków to największe smocze święto na świecie, organizowane od 2000 roku przez Teatr Groteska. Wydarzenie na stałe wpisało się w kulturalną mapę Krakowa, przyciągając miłośników smoków z całego kraju.

Tegoroczna edycja odbędzie się 3 i 4 czerwca pod hasłem „Wielki Odlot”.