Ta noc poderwie Kraków do tańca

Balet Cracovia Danza fot. MARIA KANTOR/LOVEKRAKOW.PL

Przed nami kolejna odsłona krakowskiej Nocy Tańca. Artyści zaprezentują się w tym roku na trzech scenach plenerowych. Nie zabraknie także warsztatów, wykładów oraz potańcówek.

W sobotę, 3 czerwca, Kraków po raz piąty zamieni się w miasto tańca. Wszystko za sprawą cyklu Krakowskie Noce, którego ideą jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze.

− To szansa na bezpośrednie spotkanie z krakowską kulturą w wielu odsłonach, nieraz zaskakujących. Podczas tych wydarzeń razem z partnerami wychodzimy, często dosłownie, z naszą ofertą kulturalną bezpośrednio do mieszkańców i gości. Jesteśmy na ulicach, placach miasta, otwieramy szeroko drzwi do teatrów, sal koncertowych, kin studyjnych, a także kościołów czy miejsc związanych z poezją – wyjaśnia Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Roztańczona noc w Krakowie

Po Nocy Kin Studyjnych oraz Nocy Muzeów przyszedł czas, by zaprosić do tańca mieszkańców stolicy Małopolski i gości. Przesłaniem wydarzenia jest celebrowanie tej formy sztuki i czerpanie radości z jej uniwersalnego charakteru. W ramach tegorocznej Nocy Tańca artyści zaprezentują się na trzech scenach plenerowych: na placu Szczepańskim, przy Dworku Białoprądnickim oraz na skwerze przy Nowohuckim Centrum Kultury.

– NCK wpisuje się w tradycyjne, czerwcowe noce teatru i tańca – na zadaszonych scenach i w plenerze. Zobaczymy zespoły i grupy artystyczne działające w ramach naszego centrum i zaproszonych gości – zapowiada Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury.

O jakich zespołach mowa? Teatr Tańca Terpsychora zaprezentuje spektakl taneczny „Orfeusz i Eurydyka". Grupa Baletowa Largo pokaże taniec ludowy, klasyczny, charakterystyczny i współczesny, a Akademia Tańca Bajlandia zaprosi na przedstawienie w bajkowej konwencji pt. „Bałagan w Bajlandii”. Na scenie plenerowej przed NCK zaprezentuje się łącznie kilkanaście grup. Wśród nich m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta”, Dziecięcy Zespół Góralski „Mali Hamernicy”, duet taneczny Konstantyn Zhaivoronok i Hanna Pokrason, Grupa Tańca Współczesnego „Forma” czy Grupa Baletowa „Etiuda”.

Na placu Szczepańskim krakowianie będą mogli zobaczyć m.in. taniec indyjski w wykonaniu wybitnej tancerki z Bangalore, pokaz tańców irlandzkich i szkockich, a także swingowych. Cracovia Danza zaprezentuje zaś takie tańce jak walc, kotylion, polka, galop, kadryl lub salonowy mazur i polonez. Nie zabraknie również tanecznych spektakli i performance’ów.

Z kolei przed Dworkiem Białoprądnickim odbędą się m.in. zajęcia dla rodziców z dzieckiem w chuście, wspólna lekcja tańca swingowego, prezentacja tańców bułgarskich, a także pokaz tańców z dwudziestolecia międzywojennego. W programie również performance taneczny, który wykonają Małgorzata Haduch i Kiryl Alexandrov.

Poza scenami plenerowymi projekty taneczne będą prezentowane w Forcie Borek i w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków. Organizatorzy zapraszają także do Teatru KTO, Cricoteki, Studia Krakowskiego Centrum Choreograficznego w Nowohuckim Centrum Kultury oraz sali teatralnej przy parafii św. Jadwigi.

Pokaz ognia, potańcówka i koncert

Zwieńczeniem wydarzeń na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury będzie pokaz ognia, przygotowany przez grupę dzieci i młodzieży z Polski oraz Ukrainy, biorących udział w regularnych zajęciach z kuglarstwa i fireshow. Pokaz rozpocznie się o godz. 21:00.

Krakowskie Forum Kultury zaprasza natomiast na potańcówkę pod gwiazdami. Na placu Szczepańskim będzie można potańczyć do rytmów Lindy Hop – radosnego, energetycznego tańca, wywodzącego się z nowojorskiej dzielnicy Harlem. Szczyt popularności tego stylu tanecznego przypada na późne lata 30. i wczesne lata 40. XX wieku. Impreza poprzedzona zostanie krótką lekcją tańca. Start o godz. 20:45.

Na zakończenie Nocy Tańca Dworek Białoprądnicki przygotował energetyczny koncert zespołu Dikanda, który muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. Koncert stanie się również okazją do zaprezentowania swoich tanecznych umiejętności. Występ Dikandy połączony z potańcówką pod gwiazdami rozpocznie się o godz. 20:30.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Na niektóre z nich obowiązują zapisy. Szczegółowy program tegorocznej edycji Nocy Tańca można znaleźć na www.krakowskienoce.pl oraz w mediach społecznościowych: Facebook oraz Instagram.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.