Ponad 100 000 osób odwiedziło muzea i galerie podczas 19. Nocy Muzeów

fot. Krzysztof Kalinowski

Za nami 19. edycja krakowskiej Nocy Muzeów, która w tym roku odbyła się 19 maja. Wzięło w niej udział ponad 60 instytucji, które zaprosiły do około 100 punktów zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Odwiedziło je ponad 100 000 krakowian i gości.

Realizowana od blisko dwóch dekad Noc Muzeów to jedno z tych wydarzeń w krakowskim kalendarzu kulturalnym, które cieszą się największą sympatią krakowian. Wydarzenie przyciąga też do miasta turystów zaciekawionych cennymi muzealnymi zbiorami i dodatkowymi atrakcjami organizowanymi specjalnie na tę okazję.

Fenomen Nocy Muzeów

Dogodne, wieczorne pory zwiedzania i bogaty program w połączeniu z symboliczną opłatą za wstęp od lat przyciągają rzesze odwiedzających. Słynne stały się nawet kolejki chętnych do wejścia do niektórych muzeów – stały się swego rodzaju elementem tworzącym atmosferę tego wydarzenia. Warto jednak dodać, że wynikają z kwestii organizacyjnych, związanych między innymi z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu zwiedzających.

Noc Muzeów to wydarzenie lubiane i popularne, przyciągające osoby w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Przedsięwzięcie promuje niezwykle bogatą i różnorodną ofertę krakowskich muzeów, a także integruje środowisko muzealnicze Krakowa – biorą w nim udział instytucje miejskie, wojewódzkie, państwowe i prywatne.

Najwięcej zwiedzających

Największym zainteresowaniem cieszyła się oferta Muzeum Narodowego w Krakowie - z frekwencją ponad 28 000 odwiedzających, Zamku Królewskiego na Wawelu (ponad 22 000) oraz Muzeum Krakowa, którego oddziały zwiedziło ponad 13 000 osób. Liczna grupa krakowian i gości odwiedziła także Muzeum Manggha (ponad 4 000), Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oraz Muzeum Fotografii (w obu instytucjach ponad 3 000).

Frekwencja tegorocznej Nocy Muzeów jest dowodem na rosnące zainteresowanie tą formą zwiedzania krakowskich muzeów.

Nie tylko muzea zapraszają w cyklu Krakowskie Noce

Krakowską Noc Muzeów od 2004 r. organizują Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa oraz Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich. Hasło tegorocznej edycji: „Rytmy czcionki” było nawiązaniem do przypadającej w tym roku 550. rocznicy pierwszego druku na ziemiach polskich.

Noc Muzeów to jedna z odsłon cyklu Krakowskie Noce, którego ideą jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze − zaproszenie do korzystania z atrakcyjnej oferty skierowanej do mieszkańców Krakowa i odwiedzających miasto turystów. To jednocześnie promocja dziedzictwa i kultury Krakowa oraz jego potencjału twórczego.

Projekt składa się z siedmiu odsłon. Poza Nocą Muzeów, która odbyła się 19 maja, a także zrealizowaną w kwietniu Nocy Kin Studyjnych, przed nami jeszcze Noc Tańca (3 czerwca), Noc Teatrów (17 czerwca), Noc Jazzu (15 lipca), Noc „Cracovia Sacra” (14 i 15 sierpnia) oraz Noc Poezji (8 października).