Pofruną, zatańczą i postraszą. Przed nami 22. Wielka Parada Smoków

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Widowisko na Wiśle, smoczy piknik rodzinny i pochód z udziałem blisko 30 kolorowych stworów. Już w weekend odbędzie 22. Wielka Parada Smoków organizowana przez Teatr Groteska.

Nadchodzi długo wyczekiwane smocze święto. Kolorowe, kilkunastometrowe stwory nie tylko uniosą się nad zakolem Wisły, ale także wypełnią krakowskie ulice.

– Wielka Parada Smoków to jedna z ważniejszych imprez na mapie kulturalnej miasta skierowana do mieszkańców Krakowa. Mam nadzieję, że przez te kilka najbliższych dni będziemy wspólnie świętować. Przede wszystkim chciałam zaprosić dzieci na rodzinny smoczy piknik, który w tym roku będzie wyjątkowo atrakcyjny – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Latające smoki nad Wisłą

W sobotę (3 czerwca) o godz. 22:00 pod Wawelem rozpocznie się Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle, na które składają się gigantyczne kurtyny wodne, wyjątkowa oprawa świetlna i laserowa oraz specjalna muzyka.

Największą atrakcją są jednak smoki. Kilkunastometrowe stwory napełniane helem animują aktorzy Teatru Groteska z pokładu rzecznych barek. Oczywiście nie zabraknie też efektów pirotechnicznych.

– Pirotechnika jest niezwykle ważnym elementem. Dodaje tła, jakiego smoki wymagają, bo wiemy, że są to przynajmniej w części tej wielkiej zbiorowości smoczej stworzenia związane z ogniem i pewnie dlatego cieszą się takim uznaniem, zainteresowaniem i sympatią – podkreśla Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska.

Wielka Parada Smoków

W niedzielę ulicami Starego Miasta przejdzie blisko 30 kolorowych stworzeń, zaprojektowanych przez dzieci i animowanych przez setki małych smoczych twórców z całej Polski. Tegorocznej edycji wydarzenia przyświeca hasło „Wielki Odlot”, a organizatorzy postanowili dać uczestnikom wolną rękę przy tworzeniu stworów.

Paradzie, która o godz. 12:00 wystartuje z Plant i przejdzie ulicą Grodzką na Rynek Główny, towarzyszyć będą występy artystyczne grup z Krakowa. Sorrir Por Favor! zagra sambę, Capoeira UNICAR Kraków da pokaz tańca-walki, a Krakowska Orkiestra Staromiejska zagra muzykę marszową i rozrywkową na instrumentach dętych.

O godz. 13:00 na scenie na Rynku Głównym odbędzie się rozstrzygnięcie Konkursu na Najpiękniejszego Smoka.

Jeden z nowych smoków przygotowanych w pracowni Teatru Groteska, który przemaszeruje w niedzielnej paradzie
Jeden z nowych smoków przygotowanych w pracowni Teatru Groteska, który przemaszeruje w niedzielnej paradzie

Zielone Królestwo pod Smoczą Jamą

Przez cały weekend na mieszkańców Krakowa czekać będą smocze konkursy, rodzinne gry i zabawy, różnorodne stoiska i mnóstwo atrakcji. Wszystko za sprawą rodzinnego pikniku pod hasłem „Zielone Królestwo”, który rozłoży się na bulwarach pod Smoczą Jamą.

Wydarzenie będzie zwieńczeniem akcji „Smoczy apetyt na zdrowie”, mającej na celu profilaktykę nadwagi i otyłości u dzieci oraz młodzieży.

– Chciałam podkreślić, że Światowa Organizacja Zdrowia nazwała już otyłość epidemią XXI wieku. Ona w ogromnym stopniu dotyczy dzieci. Dzieci tyją w Europie w bardzo szybkim tempie, a dzieci polskie niestety najszybciej. Na dodatek nasze małopolskie województwo jest w czołówce, jeżeli chodzi o otyłość u dzieci – alarmuje Marta Czubaj-Kowal, ordynator Oddziału Pediatrycznego Szpitala Żeromskiego w Krakowie. – Ta inicjatywa jest nie złotem, a platyną w mojej ocenie, bo lepiej zapobiegać niż leczyć – dodaje lekarka.

Podczas pikniku będzie można porozmawiać z lekarzami, dietetykami i studentami Collegium Medicum UJ. Nie zabraknie też zabaw edukacyjnych. Dzieci będą mogły m.in. układać piramidę żywnościową czy wyławiać skarby, czyli produkty prozdrowotne i karmić nimi owieczkę.

Smoczy piknik odbędzie się w sobotę (3 czerwca) w godz. 10:00-20:00 oraz w niedzielę (4 czerwca) w godz. 10:00-19:00.