Tak małych autobusów jeszcze nie mieliśmy. Tureckie pojazdy już w Krakowie

fot. MPK Kraków

Mają sobie poradzić tam, gdzie jest najbardziej wąsko, a liczba pasażerów do przewiezienia nie jest duża. Dziś do Krakowa dostarczone zostały dwa autobusy tureckiej marki Karsan, zamówione przez MPK

MPK zamówiło dwa takie autobusy, za 812 tys. zł netto. Wcześniej, w październiku 2019 roku, ten model Karsana był testowany w Krakowie, m.in. na linii zastępczej 758 kursującej między Rybitwami a Małym Płaszowem.

Pojazdy mają ok. 6 metrów długości. Będą mogły przewozić 21 osób, w tym osiem na miejscach siedzących. Dla porównania, Mercedesy Sprintery dostarczone w 2018 roku z myślą o obsłudze TeleBusa mają ok. 7,4 m długości, a w środku jest 13 miejsc siedzących i 16 stojących.

Mimo, że szerokość pojazdu to tylko nieco ponad dwa metry, do środka może wjechać również osoba na wózku. Ułatwia to rozkładana platforma przy drzwiach.

W środku znajdziemy też standardowe wyposażenie nowych krakowskich autobusów – klimatyzację, porty USB, czy system informacji pasażerskiej.

Znów duże zakupy

Zanim autobusy będą mogły wyjechać na ulice Krakowa, muszą przejść odbiory. Jest to teraz znacznie utrudnione w związku z epidemią, ale można się spodziewać, że w niedługim czasie MPK pokaże swój nietypowy nabytek.

Trwają też inne dostawy nowego taboru dla krakowskiego przewoźnika. Niedawno informowaliśmy o dostawie 25. Lajkonika, co oznacza połowę pierwszego z dwóch zamówień. Łącznie w ramach dwóch przetargów zamówionych zostało aż 110 nowych tramwajów, co znacznie obniży średnią wieku pojazdów i pozwoli wycofać z eksploatacji najstarsze i najbardziej wysłużone egzemplarze.

Kilka dni temu rozpoczęły się też dostawy 50 elektrycznych autobusów przegubowych.