Tak można pomóc Ukrainie [LISTA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę, wielu obywateli tego kraju zdecydowało się na opuszczenie rodzimego terytorium, choć wielu zostaje, by go bronić. Naszych wschodnich sąsiadów możemy wspomóc na wiele sposobów.

Polska Misja Medyczna

Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna odlat prowadzi programy humanitarne w najuboższych krajach świata, dostarczając pomoc medyczną do najbardziej potrzebujących grup społecznych. – Bierzemy pod uwagę różne scenariusze i dostarczania pomocy zarówno na wschodzie Ukrainy, jak i w każdym miejscu, w którym będzie ona konieczna. Mamy doświadczenie zarówno pracy w Ukrainie, jak i w ostatnich miesiącach pomocy w ratowaniu życia uchodźców docierających do Polski. Jeżeli zaistnieje potrzeba, jesteśmy w stanie zaangażować pomoc lekarzy wolontariuszy i rozszerzyć nasze działania. Jesteśmy gotowi do natychmiastowego działania, a pomoc w ciągu kilku dni znajdzie się na miejscu – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

We współpracy z Polskim Zespołem Humanitarnym w najbliższych dniach zostaną zakupione najpotrzebniejsze środki medyczne, niezbędne do zapewnienia pilnej pomocy mieszkańcom strefy dotkniętej atakami.

Wesprzyj pomoc Polskiej Misji Medycznej dla Ukrainy:

· ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc#ukraina

· przekaż darowiznę na oficjalnej zbiórce FB dla Ukrainy https://www.facebook.com/donate/375415624008297/5395474380471879

· przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem UKRAINA

· przekaż 1% wpisując KRS 0000162022


Caritas

Do tej pory polski Caritas przekazał 100 tysięcy złotych na bieżące działania ukraińskiego Caritasu. Zorganizowana został również zbiórka pieniędzy, żywności i środków higienicznych.

– Pracujemy tak jak dotychczas, nie wstrzymaliśmy działań programowych, wręcz przeciwnie – przygotowujemy m.in. programy wsparcia psychologicznego dla dzieci z naszych centrów społecznych i ośrodków. Jesteśmy świadkami tego, jak obecna sytuacja polityczna wpływa na zdrowie naszych beneficjentów: stres, brak snu, utrata pamięci i problemy z koncentracją to oznaki traumy i potrzebna jest tu wykwalifikowana pomoc – poinformowała Tetiana Kalinichenko, przedstawicielka Caritas-SPES.

Każdy może wejść na stronę caritas.pl i wpłacić dowolną kwotę lub bezpośrednio na numer konta 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem UKRAINA, lub wysyłając SMS pod numer 72052 o treści UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT).

Pomagam.pl

Na portalu pomagam.pl cały czas trwa zbiórka Solidarni z Ukrainą. Pieniądze są przekazywane na potrzeby działających tam organizacji humanitarnych.

– Nie chcieliśmy siedzieć bezczynnie i tylko czytać coraz bardziej niepokojących wiadomości, więc zdecydowaliśmy się zrobić to, na czym znamy się najlepiej – zorganizować zbiórkę pieniędzy na pomoc osobom doświadczonym przez wojnę – informuje Dobrosława Gogłoza, prezeska Fundacji Pomagam.pl.


Zbierają żywność w Krakowie

Młody KOD zorganizował zbiórkę żywności dla dzieci i młodzieży, którymi opiekuje się Klub Ukraiński w Krakowie i Fundacja Zustricz. Produkty spożywcze o długiej przydatności można przynosić do biura KOD przy ul. Kościuszki 74/13. Biuro jest czynne we wtorki i czwartki od 16 do 19.

Portal Krowoderska.pl poinformował, że w Krakowie funkcjonuje wiele sklepów prowadzonych przez Ukraińców. Dziennikarze zachęcają do robienia tam zakupów.

Szpital Babińskiego wraz z Fundacją Pomocy Chorym Psychicznie im. Tomasza Deca organizują pomoc dla ofiar i ludzi dotkniętych wojną na Ukrainie.

Prosimy wszystkich, aby do nas dołączyli i wsparli nasze działania poprzez przekazanie: materiałów opatrunkowych, koce, pościele, śpiworów, karimat, środków higieny osobistej.

Miejsce zbiórki: Budynek nr 14 Centrum Terapii (przy rondzie głównym Szpitala) w godz. 9 - 14 w dni powszednie. Tel: (12) 65 24 466 lub 467

Można też wesprzeć finansowo naszą zbiórkę przekazując darowiznę pieniężną na nr konta Fundacji Deca: 22 1240 4432 1111 0000 4736 1119 - z dopiskiem "Ukraina"

Fundacja św. Mikołaja

Dzieci żyjące najbliżej linii frontu cierpią z powodu chronicznego lęku i niepewności. Dźwięki ostrzału i walki to okrutna codzienność wielu z nich. Od początku 2019 roku Fundacja Świętego Mikołaja pomaga dzieciom z ukraińskiego Mariupola - miasta, które znajduje się pod silnym ostrzałem wojsk rosyjskich.

Przekaż darowiznę on-line: mikolaj.org.pl/Ukraina lub na konto: Fundacja Świętego Mikołaja numer: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002 z dopiskiem: darowizna na pomoc dzieciom na Ukrainie.

 

comments powered by Disqus