Teatr Słowackiego pokaże adaptację słynnego filmu „The Act of Killing”. Reżyseruje Jan Klata

fot. Bartek Barczyk/mat. prasowe Teatru Słowackiego

Jan Klata, jeden z najwybitniejszych twórców teatralnych, wraca do Krakowa. Tym razem z adaptacją słynnego filmu dokumentalnego „The Act of Killing”. Przedpremierowe pokazy już w ten weekend.

O bezgranicznym bezwstydzie zła

Teatr Słowackiego zaprasza na kolejny spektakl w nowym sezonie artystycznym. „The act of killing” to teatralna adaptacja wielokrotnie nagradzanego, nominowanego do Oscara filmu dokumentalnego Joshu’y Oppenheimera o przywódcach indonezyjskich szwadronów śmierci w 1965-66 roku.

– To przerażający dokument o tym, do czego prowadzi tolerowanie zła. O ludziach, którzy przekroczyli granicę i poszli w stronę diabła, nie tylko szaleństwa. Oni nadal żyją, są szanowanymi obywatelami i bez cienia wstydu opowiadają o tym, co zrobili 2,5 mln swoich rodaków. Rzecz dzieje się w Indonezji i o tym będzie ten spektakl – mówił podczas konferencji otwierającej nowy sezon Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru Słowackiego.

Spektakl „The act of killing” opowiada o świecie, w którym wszystkie granice zostały przekroczone.

Jan Klata znów w Krakowie

Sztukę reżyseruje Jan Klata, jeden z najwybitniejszych polskich twórców teatralnych. Na swoim koncie ma ponad pięćdziesiąt spektakli w dziesięciu państwach i jest laureatem wielu polskich oraz zagranicznych nagród teatralnych, m.in. Europejskiej Nagrody Teatralnej i Nagrody im. Konrada Swinarskiego. W roli głównej widzowie zobaczą Jana Peszka.

Premierę spektaklu zaplanowano na 5 stycznia, jednak przedpremierowe pokazy „The act of killing” odbędą się już w ten weekend. 26 listopada po obejrzeniu sztuki widzowie będą mogli uczestniczyć w debacie pt. „Koniec Putina”. Rozmowa rozpocznie się o godz. 20:00 na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki, a poprowadzi ją dr Karol Wilczyński.

– W lutym 2022 roku oczy całego świata zwróciły się na zbrodnie dokonywane przez rosyjskich żołnierzy na terenie Ukrainy. Stojący za nimi Władimir Putin, formalnie prezydent Federacji Rosyjskiej, w marcu został uznany przez Senat USA oraz Sejm RP za zbrodniarza wojennego. Jaki koniec czeka Putina? Czy uda się go postawić przed sądem? Czy jest szansa na to, że obywatelki i obywatele Rosji powiedzą „nie”? – czytamy w zapowiedzi debaty.

W spotkaniu wezmą udział: dr Anna Adamska-Gallant – adwokatka, była sędzia, która orzekała w Kosowie w sprawach o zbrodnie wojenne, ekspertka międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka, Marina Lobanova - członkini rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał i nauczycielka historii wypędzona z Rosji m.in. za edukowanie na temat zbrodni radzieckiego i rosyjskiego imperializmu oraz Jan Klata – reżyser spektaklu.

Przedpremierowe pokazy „The act of killing” odbędą się także 10, 28, 29 i 30 grudnia na scenie MOS.