Tkane obrazy, instalacje i fotografie z różnych zakątków świata w Nowohuckim Centrum Kultury

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Pewnego razu nad wodą. Malarskość tkanej materii” to wystawa, którą od niedawna zwiedzający mogą oglądać w Nowohuckim Centrum Kultury. Motywem łączącym prezentowane prace jest podróż.

Połączenie malarstwa i tkactwa

Do 27 kwietnia w Białej Galerii Centrum prezentowane będą ręcznie tkane obrazy i instalacje autorstwa Marty Pokojowczyk. Ekspozycja „Pewnego razu nad wodą. Malarskość tkanej materii” pokazuje twórczą drogę, którą artystka podążała przez ostatnie dziesięć lat. Motywem łączącym prezentowane na wystawie prace jest podróż oraz ludzie napotkani na drodze.

– Przeplatające się na wystawie cykle prac wyrażają zainteresowanie procesem tworzenia, a nie jedynie kontemplację ukończonego dzieła. Niektóre obrazy powstały z jutowych worów po kawie, obiektów „ready mades”, które rozpruwałam i zszywałam ponownie, w celu stworzenia płócien do ingerencji techniką mieszaną – mówi Marta Pokojowczyk, malarka i historyczka sztuki.

Tkactwo ręczne to kluczowy etap w twórczości artystki, który pozwolił jej na zgłębienie zagadnienia struktury płótna jako podobrazia malarskiego. Z tym wyjątkowym rzemiosłem Marta Pokojowczyk zetknęła się podczas stażu w Atelier Heleny Loermans w Odemirze, w Portugalii, w ramach transgranicznego programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców.

Marta Pokojowczyk - Droga
Marta Pokojowczyk - Droga

Z różnych zakątków świata

Już wkrótce w Nowohuckim Centrum Kultury zagoszczą fotografie prezentujące tajemniczą kobietę przemierzającą świat w czerwonej sukience. „BB Lady in Red” to nieszablonowy projekt fotograficzny Bożeny Budzyńskiej, która przypomina widzom, iż są nie tylko biernymi uczestnikami życia, ale częścią wielu cudów, które ono zawiera.

– Lady in Red nigdy nie pokazuje twarzy przed kamerą, bo to nie ona jest tutaj najważniejsza. Zaprasza widza do dołączenia do niej obok i wspólnego oglądania spektaklu świata – pisze Bożena Budzyńska o swoim projekcie, który narodził się w 2016 roku na dachu chicagowskiego wieżowca.

Wystawę będzie można oglądać od 11 kwietnia do 3 maja w Szarej Galerii Centrum. Ekspozycja prezentowana jest w ramach Navigator Festiwal, czyli dwudniowego podróżniczego święta.

Kilka dni później Nowohuckie Centrum Kultury otworzy kolejną wystawę. Tym razem będą to prace Lidii Rozmus, malarki, historyczki sztuki oraz poetki haiku od lat zafascynowanej sztuką i estetyką japońską. Ekspozycja „Powroty”, pełna malarstwa, grafiki i fotografii, stanowi retrospektywną prezentację artystki. Wystawę będzie można zwiedzać od 15 kwietnia do 14 maja w Czarnej Galerii Centrum.

Kwiecień w NCK

Oprócz nowych wystaw na mieszkańców Krakowa i turystów czekać będą spektakle teatralne, koncerty oraz solidna porcja humoru za sprawą dwóch kabaretowych programów typu stand-up.

– Paweł Domagała zaprezentuje piosenki ze swojej najnowszej płyty „Narnia”, pełne odniesień do powieści C. S. Lewisa, Stare Dobre Małżeństwo przeniesie słuchaczy w krainę piosenki poetyckiej i ballady folkowej, a Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, podczas jubileuszowego koncertu, wyśpiewa i wytańczy swoje największe sceniczne przeboje. Usłyszymy też najpiękniejsze piosenki pochodzące z Kabaretu Starszych Panów – zapowiada Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury.

News will be here