Kulturalne propozycje na Wielkanoc: Misteria Paschalia, Emaus, Rękawka

fot. Eryk Ruta/LoveKrakow.pl

Jarmark i święcenie pokarmów na Rynku Głównym, koncerty muzyki dawnej, odpust Emaus na Zwierzyńcu czy Święto Rękawki na kopcu Kraka to tylko niektóre z kulturalnych propozycji na nadchodzące święta wielkanocne.

– Zapowiada się piękny czas, bogaty w tradycje, obrzędy, ale też przeżycia duchowe. To wszystko kierowane jest do tych, którzy w tym czasie odwiedzą Kraków, ale też do mieszkańców Krakowa, którzy mają swoje codzienne rytuały i nie wyobrażają sobie Wielkanocy bez święconki na rynku, Poniedziałku Wielkanocnego bez Emaus, wtorku bez Rękawki, a całego Wielkiego Tygodnia bez Misteriów Paschaliów – podkreśla Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Jarmark, święcenie koszyków i Siuda Baba

Do 10 kwietnia na Rynku Głównym będzie można nabyć tradycyjne wyroby nawiązujące do tradycji świąt oraz dziedzictwa kulturalnego miasta. Wszystko za sprawą Jarmarku Wielkanocnego. W tym roku na płycie rynku od strony Wieży Ratuszowej pojawiło się nieco ponad 80 kiosków handlowych oferujących towar z naszego regionu, jak również z innych miast Polski. Nie brakuje też wystawców z zagranicy, m.in. z Litwy, Ukrainy, Słowacji, Węgier i Włoch.

Odwiedzając jarmark można podziwiać dekoracje w postaci drzewek emausowych, które przypominają o dawnych obrzędach i zwyczajach, a także są symbolem odradzającego się życia.

W Wielką Sobotę o godzinie 11:00 odbędzie się uroczyste święcenie koszyczków wielkanocnych z udziałem włodarzy miasta i Kościoła krakowskiego. Z kolei w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 14:00 na rynku pojawi się „Siuda Baba”, która będzie smarować sadzą i szukać swoich następczyń.

Rzeźby z hodowickiego ołtarza na Wawelu

By poczuć atmosferę nadchodzących świąt, można wybrać się na Wawel, gdzie zagościły rzeźby Johanna Georga Pinsla oraz jego uczniów – Piotra i Macieja Polejowskich. XVIII-wieczne dzieła sztuki stanowiły pierwotne wyposażenie kościoła w Hodowicy pod Lwowem, który powstał w latach 1751–1758.

– Rzeźby związane z ołtarzem głównym w Hodowicy nawiązują do tematyki pasyjnej. Dominantą jest Chrystus na krzyżu otoczony przez dwa anioły. Po bokach mamy „Matkę Boską Bolesną” i „Świętego Jana”. W narożnikach znajduje się zaś rzeźbiarska grupa „Samsona rozdzierającego paszczę lwu” oraz „Ofiara Abrahama”. Sceny te zapowiadają mękę Chrystusa – wyjaśnia Joanna Pałka, współkuratorka ekspozycji.

Muzyka dawna wypełni Kraków

Pieśni pasyjne oraz muzykę mistrzów włoskiego Południa i francuskiego baroku publiczność będzie mogła usłyszeć podczas tegorocznego festiwalu Misteria Paschalia, który już po raz dwudziesty towarzyszyć będzie obchodom Wielkiego Tygodnia.

– 20. edycja to sentymentalna podróż poprzez historię festiwalu. Chcemy zaprezentować to, co było najpiękniejsze, dlatego wracamy do utworów oraz wnętrz, które tworzyły tę historię – zapowiada Joanna Broniec, kuratorka festiwalu Misteria Paschalia.

Dzieła wybitnych kompozytorów zabrzmią w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Filharmonii Krakowskiej, Kopalni Soli „Wieliczka” oraz auli bł. Jakuba w klasztorze franciszkanów. Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się już we wtorek i potrwa do 16 kwietnia. Misteria Paschalia zwieńczy koncert Ensemble Irini, młodego zespołu wokalnego z Francji założonego przez Lilę Hajosi.

Drzewka emausowe w Pałacu Krzysztofory

W Poniedziałek Wielkanocny odbędzie się ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejsze drzewko emausowe, będące symbolem odradzającego się życia, nadziei i radości. Ta specyficzna ozdoba wielkanocna związana jest z dawnymi obrzędami i zwyczajami.

Wierzono bowiem, że w zaduszki (odbywające się dawniej wiosną) dusze zmarłych wracają na ziemię i pod postacią ptaków szukają schronienia w gałęziach drzew. To właśnie dlatego tradycyjne drzewka emausowe składały się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami.

By pielęgnować tę tradycję, Muzeum Krakowa od kilku lat organizuje konkurs na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe. Od 10 kwietnia do 14 maja w Pałacu Krzysztofory na wystawie pokonkursowej będzie można podziwiać prace uczestników.

Oprócz tradycyjnego konkursu, na facebookowym profilu Domu Zwierzynieckiego, odbywa się także konkurs online. Szczegółowe informacje dostępne tutaj.

Spacer na Zwierzyniec

Podczas tegorocznych świąt nie zabraknie tradycyjnego odpustu Emaus, który na stałe wpisał się w wielkanocne zwyczaje Krakowa. W Poniedziałek Wielkanocny przy klasztorze norbertanek na Salwatorze zagoszczą kramy pełne tradycyjnych wyrobów, jak i również wystawa fotografii prezentującą, jak Emaus obchodzili nasi pradziadkowie. Będzie ją można oglądać od 9:00 do 17:00 wzdłuż trasy odpustu.

Z kolei w Ogrodach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 18 przy ul. Senatorskiej 35 w godzinach 12:00-16:00 odbędą się warsztaty oraz zabawy dla dzieci m.in. wspólne tworzenie drzewka emausowego, zabawy z chustą animacyjną, malowanie twarzy, warsztaty dotyczące tworzenia zabawek emausowych oraz zajęcia taneczno-animacyjne.

Od zeszłego roku organizacją odpustu zajmuje się Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK oraz Krakowskie Forum Kultury. Miasto chce, by Emaus stał się inicjatywą, która przywraca wartość tradycjom rzemieślniczym i zabawkarskim nierozerwalnie związanym z folklorem zwierzynieckim – stąd szereg wprowadzonych zmian. Zwiedzający nie kupią już na straganach figurek „Żydów na szczęście” czy zabawek imitujących broń.

Nietypowa lekcja historii na kopcu Kraka

We wtorek po Wielkanocy pod kopcem Kraka będzie można odbyć prawdziwą podróż w czasie do wieków średnich. Wszystko za sprawą Tradycyjnego Święta Rękawki, organizowanego przez Centrum Kultury Podgórza, Drużynę Wojów Wiślańskich KRAK i Dzielnicę XIII Podgórze.

– Od samego początku staramy się wspólnie z drużynami rekonstrukcyjnymi nadać Rękawce ciekawy temat, który później ma odzwierciedlenie w programie imprezy. Mówiliśmy już o medycynie w średniowieczu, początkach rodu Kraka czy mitologii słowiańskiej. W tym roku motywem przewodnim jest „Przybycie Słowian do kraju nad Wisłą”. Chcemy pokazać najwcześniejsze czasy przybycia ze wschodu Słowian na tereny dzisiejszej Małopolski i Krakowa oraz to, co ze sobą przynieśli – kulturę, zwyczaje, wierzenia i bogów – mówi Przemysław Walaszczyk, rzecznik prasowy Centrum Kultury Podgórza.

Podczas Święta Rękawki będzie można poznać krakowską wersję „Podania o Lechu, Czechu i Rusie”, a także zobaczyć symboliczne starcie dwóch kultur – „Walkę starych bogów z nowymi”. Oczywiście nie zabraknie też stałych elementów wydarzenia, takich jak rozpalenie ognia czy bieg wojów w pełnym uzbrojeniu wokół kopca. Punktem kulminacyjnym będzie zaś starcie dwóch wielkich armii.