Tlenki azotu w górę

Stacja WIOŚ, archiwum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Mimo niedzieli, na stacji monitorującej stan powietrz na krakowskich Alejach, rośnie poziom tlenków azotu.

Z danych prezentowanych przez stację pomiarową przy al. Krasińskiego wynika, że od godziny 7 rano wzrastał poziom tlenków azotu (75 µg/m3), aby osiągnąć maksymalny poziom o godzinie 10 – 136 µg/m3. To na razie i tak daleki wynik od rekordów z tygodnia.

W piątek o tej samej porze zarejestrowano wynik 478 µg/m3. Przypomnijmy, że norma wynosi 200 µg/m3.

Groźne dla zdrowia

Tlenki azotu są jednymi z najgroźniejszych zanieczyszczeń atmosfery, które bardzo łatwo emitowane są do atmosfery w wyniku procesu spalania, w obecności tlenu i wysokich temperatur.

Do głównych źródeł emisji tlenków azotu można zaliczyć: transport (w wyniku utleniania azotu obecnego w paliwach do silników samochodowych).

Tlenki azotu są szczególnie niebezpieczne dla organizmu ludzkiego. Działają drażniąco w kontakcie ze skórą, oczami. Są bardzo toksyczne. Tlenki azotu w 60% wchłaniają się w górnych drogach oddechowych a pozostała część dociera do pęcherzyków płucnych. W drogach oddechowych reagują one z parą wodną tworząc kwas azotawy i azotowy.

Metody ograniczania

- korzystaj z komunikacji zbiorowej lub roweru,

- regularnie odwiedzaj stacje diagnostyczne i kontroluj poziom emisji NOx swojego samochodu,

- przy zakupie samochodu wybieraj ten, który spełnia normy emisji co najmniej Euro4 (dla aut z silnikiem benzynowym) lub Euro6 (dla silników diesla)

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
News will be here