To musisz wiedzieć o pizzy rzymskiej

Od czasu, kiedy we Włoszech pojawiły się pomidory rośnie popularność pizzy. Każdy region szczyci się własną odmianą, a różnice widać w sposobie przygotowania ciasta oraz stosowanych dodatkach. Pizza rzymska to ścisła czołówka rankingu, szczególnie w przypadku wersji na cienkim cieście.

Ciasto pizzy rzymskiej

Ciasto pizzy rzymskiej podobnie jak innych, wyrabia się z wody, drożdży i włoskiej mąki typu 00. Zasadnicze różnice, w porównaniu do innych rodzajów pizzy, tkwią w procesie kształtowania placka. Ciasto pizzy rzymskiej jest formowane w bardzo cienki placek, grubość jest taka sama na całej powierzchni i oscyluje w okolicy 3 do 4 mm. Nie ma różnicy pomiędzy wewnętrzną częścią gotowego placka a brzegami, jak ma to np. miejsce w przypadku pizzy neapolitańskiej. Tak przygotowany placek piecze się stosunkowo krótko. Gotowy, powinien być stosunkowo kruchy i chrupki. Dietetyczny charakter, cienkiego placka powoduje, że rzymska pizza w Krakowie staje się coraz bardziej popularna.

W stolicy Italii nie przesadzają z dodatkami

Z uwagi na cienki placek i brak brzegów pizza rzymska ma zazwyczaj mniej dodatków niż ma to miejsce w przypadku innych odpowiedników. Do najczęściej stosowanych należy suszona szynka np. parmeńska, mozzarella, pomidory i rukola, rzadziej stosowany jest szpinak. Dostępne są też odmiany z tuńczykiem, anchois, grillowanymi karczochami i aromatycznymi serami, jak blue cheese czy favita, przy czym nie są one stosowane jednocześnie. Obowiązkowym składnikiem pizzy rzymskiej są świeże i suszone zioła. W zależności od rodzaju rzymskiej wersji pizzy, można spotkać się z chilli, natką pietruszki, świeżą bazylią, oregano, czosnkiem i świeżo mielonym pieprzem.

Oliwa idealna jako dodatek do pizzy

Najczęściej stosowanym dodatkiem do pizzy rzymskiej jest oliwa extra virgin, czasem dodatkowo aromatyzowana czosnkiem. Nie jest tajemnicą, że tłuszcze pomagają podkreślić smak każdej potrawy i trudno sobie wyobrazić zestawienie pizzy z czymś innym niż oliwa. Oprócz chęci podkreślenia smaku oliwa z oliwek jest też źródłem dodatkowych kalorii. Cienki, kruchy wypieczony placek i ograniczona liczba dodatków powodują, że pizza rzymska jest jedną z bardziej dietetycznych. W związku z tym, odrobina oliwy pozwoli też uzupełnić brakujące kalorie.

Trudno znaleźć informacje na temat powodu, dla którego rzymianie zoptymalizowali koncepcję ugniatania placka w tym kierunku. Niewykluczone, że celem była chęć obniżenia kaloryki posiłków, w trosce o dobrą linię mieszkańców stolicy.

 

comments powered by Disqus