Politechnika Krakowska zainicjowała szereg działań mających na celu wsparcie poszkodowanych regionów kraju. Uczelnia, we współpracy z Instytutem Badawczym Dróg i Mostów (IBDiM), podjęła się oceny stanu dróg i mostów w terenach dotkniętych żywiołem. Planuje także bezpłatne szkolenia dla pracowników administracji publicznej i samorządowej.
PK dołączyła do eksperckiej pomocy dla gmin i mieszkańców regionów dotkniętych powodzią. Specjaliści uczelni włączą się do wspólnych działań z Instytutem Badawczym Dróg i Mostów w zakresie oceny infrastruktury drogowej i mostowej na terenach dotkniętych powodziami. W najbliższych tygodniach eksperci uczelni ruszą także z całkowicie darmowymi szkoleniami online dla pracowników wszystkich służb, podmiotów administracji publicznej i samorządowej oraz firm, którzy zajmują się bezpieczeństwem infrastruktury przeciwpowodziowej w Polsce.
Specjaliści z krakowskiej uczelni, wspólnie z Instytutem Badawczym Dróg i Mostów, będą uczestniczyć w ocenie infrastruktury na terenach dotkniętych powodziami. Zajmą się oceną geotechniczną obiektów inżynierskich oraz diagnozą mostów i dróg po przejściu wielkiej wody. Wiele z tych obiektów przetrwało powódź, ale uległo różnego typu uszkodzeniom, których skalę trzeba teraz profesjonalnie ocenić. Po to, by dalej mogły bezpiecznie służyć ludziom, często będą wymagać napraw, wzmocnień, dodatkowych zabezpieczeń. Do Instytutu Dróg i Mostów, który koordynuje nabór ekspertów, swoje obiekty zgłaszają już do oceny samorządy m.in. Kłodzka, Brzegu, Głubczyc, Kędzierzyna-Koźla, Krosnowic czy Krapkowic.
Przekażą wiedzę
Wwoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się też bardzo aktywnie w ostatnich dniach specjaliści z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, m.in. hydrolodzy, eksperci z zakresu gospodarki i inżynierii wodnej, zabezpieczeń przeciwpowodziowych, systemów kanalizacji i oczyszczania wody. W najbliższych tygodniach ruszą też z cyklem bezpłatnych otwartych szkoleń online dotyczących bezpieczeństwa, sytuacji kryzysowych, awarii, badania i monitoringu, modernizacji i nowoczesnego projektowania zapór ziemnych, wałów przeciwpowodziowych, suchych zbiorników, obwałowań kanałów.
– Szkolenia skierujemy do pracowników jednostek administracji publicznej zajmujących się gospodarką i budownictwem wodnym, w szczególności ziemnymi budowlami piętrzącymi, jednostek samorządowych mających na swoim obszarze wały przeciwpowodziowe, suche zbiorniki czy zapory stale piętrzące wodę. Z wiedzy, którą będziemy się dzielić całkowicie za darmo, mogą też skorzystać kierownicy oraz obsługa ziemnych budowli piętrzących, inżynierowie działający w branży budownictwa wodnego, geotechnicy i geolodzy czy planiści – mówi dr inż. Krzysztof Radzicki z Katedry Geoinżynierii i Gospodarki Wodnej Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej.
Zapomoga dla studentów
Około 300 studentów i studentek Politechniki Krakowskiej, I roku i lat wyższych, może pochodzić z terenów dotkniętych w ostatnich tygodniach powodzią. Dla nich uczelnia wprowadziła specjalny rodzaj zapomogi z podwyższoną do 10 tys. zł. kwotą świadczenia. Jednorazowa zapomoga z tytułu wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na terenie Polski przyznawana będzie na podstawie minimalnych wymagań (oświadczenia studenta i zdjęć dokumentujących straty). Poza wsparciem finansowym w postaci zapomóg i stypendiów socjalnych studenci PK mogą także otrzymać wsparcie psychologiczne.