Trzecia obwodnica ułatwi dojazd samochodem i komunikacją miejską

Zgodnie z zapowiedziami, wraz z początkiem grudnia udostępniony został nowy łącznik pomiędzy ulicami Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Totus Tuus. Z czasem budowa III obwodnicy ma przynieść dalsze ułatwienia w poruszaniu się w tej części miasta.

Łącznik to zupełnie nowa droga, przebiegająca częściowo pod głównym ciągiem Trasy Łagiewnickiej. – Udostępnienie kierującym tego układu drogowego, ale także udostępnienie go pieszym, znacznie poprawi możliwość poruszania się pomiędzy sanktuariami, co ma szczególne znaczenie w okresie przedświątecznym – zauważa Krzysztof Migdał, członek zarządu spółki Trasa Łagiewnicka.

Dla kierowców z Łagiewnik to przede wszystkim otwarcie alternatywnej możliwości wyjazdu z osiedla. Mogą teraz bezpośrednio dojechać do ul. Herberta.

Powrót do normy

Ułatwienie poruszania się w tym rejonie to dobra wiadomość dla obydwu sanktuariów. Jak podkreśla ks. Tomasz Szopa, Sanktuarium św. Jana Pawła II od samego początku powstawało w założeniu duchowej i fizycznej łączności z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. – Niestety, budowa Trasy Łagiewnickiej przerwała tę fizyczną łączność, co boleśnie odczuli zarówno pielgrzymi, jak i duszpasterze. Otwarcie ulicy Totus Tuus pozwoliło ponownie połączyć sanktuaria, przywracając ruch samochodowy, rowerowy i pieszy. Przyjmujemy ten fakt z wielką radością, ale nadal czekamy na otwarcie terenów zielonych, które według przedstawicieli Trasy Łagiewnickiej, nastąpi wiosną przyszłego roku – komentuje na stronie diececji kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II.

– Cieszymy się z otwarcia drogi łączącej nasze sanktuaria. Liczymy na to, że niebawem będzie czynny także Most Miłosierdzia. Wielu Pielgrzymów czekało i czeka na ten czas, kiedy będą mogli bez przeszkód przemieszczać się od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia do Sanktuarium św. Jana Pawła II papieskim szlakiem – zaznacza ks. dr Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Komunikacją miejską na nowej trasie

Jak zapowiada Krzysztof Migdał, utrudnienia związane z budową Trasy Łagiewnickiej będą już teraz stopniowo eliminowane.

Wraz z oddaniem całej inwestycji do użytku nie tylko kierowcy zyskają nowe połączenie. Trasa umożliwi skierowanie tam linii autobusowych, nowe torowisko tramwajowe połączy ulicę Zakopiańską z ulicą Witosa. W ramach budowy Trasy Łagiewnickiej przebudowany został fragment torowiska na ul. Zakopiańskiej oraz pętla na Kurdwanowie.

Pomiędzy sanktuariami powstał natomiast nowy podziemny przystanek, który znacznie ułatwi podróż komunikacją miejską do tej części miasta.

Kolejne w planie

Nowe połączenia tramwajowe są brane pod uwagę również podczas budowy kolejnych odcinków III obwodnicy: Trasy Pychowickiej i Trasy Zwierzynieckiej. Na razie trwają uzgodnienia pomiędzy miastem a instytucjami państwowymi, a w pierwszej połowie roku mają zostać mieszkańcom przedstawione do konsultacji możliwe warianty przeprowadzenia inwestycji.

– Staramy się tak przygotować inwestycje, aby w jak największym stopniu realizować postulaty mieszkańców –zapewniają przedstawiciele spółki.