Ul. Królowej Jadwigi w przebudowie. Wkrótce przetarg na kolejny etap [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Prace przy przebudowie fragmentu ul. Królowej Jadwigi są już na półmetku i zakończą się w październiku br. ZDMK przygotowuje się do rozpoczęcia inwestycji na kolejnym odcinku, od ul. Jesionowej do ul. Robla.

Obecnie nowy wygląd zyskuje odcinek od ul. Robla do ul. Tondosa. Prace rozpoczęły się w kwietniu ubiegłego roku i obejmują gruntowną przebudowę tego fragmentu. Zanim powstanie nowa jezdnia i chodniki, trzeba przebudować sieci gazową, teletechniczną, światłowodową i kanalizacji sanitarnej. Powstaje też kanalizacja opadowa i nowe oświetlenie. Na fragmentach rozbudowywane są też ulice Lajkonika, Korzeniowskiego i Borowego.

Na półmetku

Prace trwają. Widać już fragmenty nowych chodników, krawężniki, czy odcinki nowej nawierzchni. – Do wykonania pozostała mniej niż połowa zakresu – mówi Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miasta Krakowa. – Roboty są podzielone na etapy, pozostały jeszcze dwa na pasie w kierunku Balic i cztery w stronę centrum miasta – zapowiada.

Zgodnie z umową, prace na odcinku od ul. Robla do Tondosa mają się zakończyć w październiku tego roku.

Co się zmieni?

Po zakończeniu inwestycji kierowcy i rowerzyści zyskają nową, gładką nawierzchnię jezdni o szerokości przynajmniej 7 metrów. Piesi mogą liczyć na bezpieczne przejścia z azylami pomiędzy pasami ruchu, m.in. przy skrzyżowaniach z ul. Tondosa, Odyńca, Borowego i Wyrwy-Furgalskiego.

Na skrzyżowaniach z ulicami Pod Sikornikiem, Borowego i Lajkonika szerokość jezdni zostanie przebudowana w taki sposób, by stworzyć na środku dodatkowy pas do skrętu, co usprawni przejazd na wprost.

Oznakowanie na całości odcinka zostanie uporządkowane, uzupełnione i ujednolicone. W jednym miejscu na dłuższym prostym odcinku pojawi się para wyspowych progów zwalniających. W ulicę Korzeniowskiego nie będzie już można wjechać samochodem od strony ul. Borowego – pozostanie tam natomiast połączenie dla pieszych i rowerzystów.

Nowy odcinek

Zanim zakończy się trwająca obecnie inwestycja, planowane jest rozpoczęcie robót na kolejnym odcinku ul. Królowej Jadwigi pomiędzy ul. Jesionową a ul. Robla. – Na to zadanie otrzymamy rządowe dofinansowanie związane z organizacją Igrzysk Europejskich i będziemy zobowiązani wykonać roboty do lata przyszłego roku – wyjaśnia przedstawiciel ZDMK.

Przygotowania są już zaawansowane. – Dla decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej (ZRID) został nadany rygor natychmiastowej wykonalności, w związku z czym możemy przystąpić do realizacji zadania. W najbliższym czasie ogłosimy przetarg na wyłonienie wykonawcy prac – zapowiada Michał Pyclik.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec